SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Propedeutyka chorób wewnętrznych - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Propedeutyka chorób wewnętrznych
Kod przedmiotu 12.0-WL-LEK-PCHW
Wydział Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu
Kierunek Lekarski
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów jednolite magisterskie sześcioletnie
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2018/2019
Informacje o przedmiocie
Semestr 5
Liczba punktów ECTS do zdobycia 5
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr hab. n. med. Józef Haczyński
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 30 2 30 2 Zaliczenie na ocenę
Ćwiczenia 30 2 30 2 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Celem kształcenia jest nabycie umiejętności przeprowadzania wywiadu lekarskiego i badania przedmiotowego, z interpretacją całokształtu obrazu chorobowego i zaplanowaniem procesu diagnostyczno-terapeutycznego. Student poznaje zasady prowadzenia różnicowania jednostek chorobowych z uwzględnieniem interpretacji badań dodatkowych. Zapoznanie studenta z najnowszymi osiągnięciami naukowymi wprowadzającymi do chorób wewnętrznych. Nabycie przez studenta podstawowych umiejętności niezbędnych w prowadzeniu badań klinicznych oraz integracji wiedzy i umiejętności klinicznych z dowodami naukowymi.

Wymagania wstępne

Znajomość anatomii, fizjologii, patofizjologii, patomorfologii.

Zakres tematyczny

  1. Przeprowadzanie wywiadu.
  2. Badanie przedmiotowe.
  3. Nabycie umiejętności oceny stanu ogólnego, stanu przytomności i świadomości pacjenta.
  4. Charakterystyka leczenia szpitalnego.
  5. Etiopatogeneza, symptomatologia, leczenie i zapobieganie chorobom układów: oddechowego, krwiotwórczego, pokarmowego, moczowego, endokrynnego i ruchu ze szczególnym uwzględnieniem chorób układu krążenia i nowotworowych.
  6. Podstawy alergologii.
  7. Choroby zawodowe i środowiskowe.
  8. Interpretacja badań dodatkowych, stawianie diagnozy, diagnostyka różnicowa.
  9. Podstawy alergologii.
  10. Choroby zawodowe i środowiskowe.
  11. Interpretacja badań dodatkowych, stawianie diagnozy, diagnostyka różnicowa.
  12. Prowadzenie dokumentacji medycznej.
  13. Poznanie specyfiki niektórych chorób wewnętrznych w podeszłym wieku.
  14. Prowadzenie dokumentacji medycznej.
  15. Poznanie specyfiki niektórych chorób wewnętrznych w podeszłym wieku.

Metody kształcenia

Ćwiczenia w grupach 5-6 osobowych prowadzone w oddziale chorób wewnętrznych ze szczególnym naciskiem na umiejętne zbieranie wywiadu i dokładną znajomość badania fizykalnego. Wykłady prowadzone w formie multimedialnej.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Wiedza i umiejętności praktyczne studenta będą weryfikowane w formie zaliczeń wstępnych,  obserwacji pracy studenta, oceny przygotowania do zajęć, oceny aktywności w czasie zajęć, zaliczeń cząstkowych i zaliczenia końcowego.

Przygotowanie do ćwiczeń weryfikowane jest w formie ustnej lub pisemnej. Opanowanie poszczególnych partii materiału weryfikowane jest w formie sprawdzianów opisowych i/lub testowych (mix pytań jednokrotnego i wielokrotnego wyboru) po zakończeniu danego bloku tematycznego. Warunkiem zaliczenia semestru jest uzyskanie zaliczenia ćwiczeń i sprawdzianów wiedzy oraz obecność na wykładach. Warunkiem dopuszczenia do zaliczenia końcowego jest zaliczenie obu semestrów.

Zaliczenie końcowe składa się z części praktycznej w bezpośrednim kontakcie z pacjentem oraz z części teoretycznej (test). Ocenie części praktycznej podlega umiejętność komunikacji z pacjentem, wnikliwego zbierania wywiadu i odpowiednia interpretacja subiektywnych dolegliwości i stwierdzanych w badaniu fizykalnym nieprawidłowości. W przypadku otrzymania oceny niedostatecznej student jest uprawniony do jej poprawienia w terminie uzgodnionym z osobą prowadzącą zajęcia lub upoważnioną przez kierownika jednostki dydaktycznej do końca roku akademickiego.

Ocena z części praktycznej jest oceną z ćwiczeń. Ocena końcowa jest oceną uzyskaną przez studenta z części teoretycznej zaliczenia końcowego.

Zaliczenie części teoretycznej będzie przeprowadzone w formie egzaminu testowego złożonego ze 100 pytań jedno i wielokrotnego wyboru (1pytanie - 1 punkt). Czas trwania egzaminu - 100 minut (1 pytanie - 1 minuta). Próg zaliczenia części teoretycznej wynosi 65% (minimalna liczba punktów do zaliczenia - 65 ). Punktacja - oceny:

< 65>

65-71 pkt. - 3,0

72-78 pkt. - 3,5

79-85 pkt. - 4,0

86-92 pkt. - 4,5

93-100 pkt. - 5,0

W przypadku otrzymania oceny niedostatecznej student jest uprawniony do jej poprawienia do końca roku akademickiego, w terminie uzgodnionym z osobą prowadzącą zajęcia lub upoważnioną przez kierownika jednostki dydaktycznej.

Pozostałe warunki, nie wymienione w tym punkcie określa Regulamin Studiów na Uniwersytecie Zielonogórskim https://www.uz.zgora.pl/index.php?regulamin-studiow

Literatura podstawowa

 

  1. Epstein O., Perkin G.D., de Bono D.P. (red. wyd. pol. Sikorski M., Sikorska A.), Badanie kliniczne. Wyd. Czelaj  Lublin 2001.
  2. Szczeklik A. (red.) Choroby Wewnętrzne. Wyd. Medycyna Praktyczna Kraków 2005.

Literatura uzupełniająca

  1. Herold G. (red.) Medycyna wewnętrzna. Wyd. Lekarskie PZWL Warszawa 2007.
  2. Kokot F. (red.) Choroby wewnętrzne. Podręcznik akademicki. Tom 1-2. Wydawnictwo Lekarskie PZWL Warszawa 2004/2006.
  3. Czasopisma dostępne w Bibliotece Uniwersyteckiej UZ, cyfrowe bazy danych – nauki medyczne i nauki o zdrowiu; http://www.bu.uz.zgora.pl/

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr hab. n. med. Magdalena Gibas-Dorna, prof. UZ (ostatnia modyfikacja: 29-09-2020 15:44)