SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Woda i ścieki w przemyśle - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Woda i ścieki w przemyśle
Kod przedmiotu Woda i ścieki w przem.01WBUD_pNadGenBAXFD
Wydział Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
Kierunek Inżynieria środowiska
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów drugiego stopnia z tyt. magistra inżyniera
Semestr rozpoczęcia semestr letni 2019/2020
Informacje o przedmiocie
Semestr 1
Liczba punktów ECTS do zdobycia 6
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr inż. Ewelina Płuciennik-Koropczuk
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 30 2 18 1,2 Egzamin
Laboratorium 30 2 18 1,2 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Zapoznanie studentów z podstawowymi pojęciami, celami oraz jednostkowymi procesami stosowanymi w przygotowaniu wody na cele przemysłowe i oczyszczaniu ścieków przemysłowych.

Wymagania wstępne

Formalne: zaliczenie przedmiotu: Oczyszczanie wody, Oczyszczanie ścieków.

 

Zakres tematyczny

Program wykładów: Podstawowe informacje o gospodarce wodno-ściekowej w przemyśle. Wymagania stawiane dla wody wykorzystywanej w przemyśle. Oczyszczanie mechaniczne. Oczyszczanie chemiczne: koagulacja, chemiczne strącanie, metody utleniania i redukcji zanieczyszczeń, neutralizacja ścieków. Technologie uzdatniania wody do celów chłodniczych, technologie przygotowania wody do celów kotłowych. Technologie oczyszczania ścieków przemysłowych o charakterze organicznym i nieorganicznym: galwanizernie, zakłady celulozowo-papiernicze, zakłady farmaceutyczne, przemysł środków spożywczych, przemysł wełniany i włókien sztucznych, zakłady przemysłowej hodowli zwierząt.

Program ćwiczeń laboratoryjnych: Chemiczne metody oczyszczania ścieków: neutralizacja ścieków kwaśnych, redukcja chromu. Odmineralizowanie wody metodą wymiany jonowej. Dekarbonizacja wody za pomocą kwasu mineralnego.

 

Metody kształcenia

Metody podające: wykład informacyjno - problemowy z wykorzystaniem technik multimedialnych.

Metody poszukujące, ćwiczeniowo – praktyczne: metoda laboratoryjna.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Ćwiczenia laboratoryjne: podstawą zaliczenia jest wykonanie wszystkich przewidzianych w programie ćwiczeń laboratoryjnych, pozytywne zaliczenie teoretycznych wiadomości z zakresu wykonywanych ćwiczeń oraz oddanie w terminie prawidłowo wykonanych sprawozdań. Ocena końcowa z zajęć laboratoryjnych jest średnią arytmetyczną ocen uzyskanych ze sprawdzianów kontrolnych.

Egzamin: warunkiem przystąpienia do egzaminu jest uzyskanie pozytywnej oceny z ćwiczeń laboratoryjnych, egzamin ma formę pisemną i/lub ustną. Podstawą ustalenia oceny końcowej jest średnia ważona uzyskana przez dodanie: 0,6 oceny z wykładu oraz 0,4 oceny z ćwiczeń laboratoryjnych. Średnią ważoną zaokrągla się do dwóch miejsc po przecinku. Ocena łączna ustalona jest na podstawie średniej ważonej zgodnie z zasadą: poniżej 3,24 – dostateczny, od 3,25 do 3,74 – dostateczny plus, od 3,75 do 4,24 – dobry, od 4,25 do 4,74 – dobry plus, od 4,75 – bardzo dobry.

Literatura podstawowa

  1. Bartkiewicz B., Umiejewska K.: Oczyszczanie ścieków przemysłowych. PWN 2010
  2. Ruffer H., Rosenwinkel K., Oczyszczanie ścieków przemysłowych. Poradnik. Oficyna wydawnicza Projprzem- EKO, Bydgoszcz 1998
  3. Meinck F., Ścieki przemysłowe. Arkady, Warszawa 1975

Literatura uzupełniająca

  1. Gomółkowie B. i E., Technologia wód przemysłowych z ćwiczeniami. Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej Wrocław 1994
  2. Anielak A.M., Wybrane zagadnienia z technologii ścieków przemysłowych. Politechnika Koszalińska, Koszalin 1999

Uwagi

brak


Zmodyfikowane przez dr hab. inż. Sylwia Myszograj, prof. UZ (ostatnia modyfikacja: 26-04-2019 18:54)