SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Bezpieczeństwo, higiena i ergonomia pracy - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Bezpieczeństwo, higiena i ergonomia pracy
Kod przedmiotu 06.4-WI-AiUP-bezp03W-W-S14_pNadGenFG9SP
Wydział Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
Kierunek Architektura
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. inżyniera architekta
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2019/2020
Informacje o przedmiocie
Semestr 3
Liczba punktów ECTS do zdobycia 1
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr inż. Dariusz Królik
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 - - Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

1. Celem w zakresie wiedzy jest zapoznanie studentów z podstawowymi pojęciami, celami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii na stanowiskach pracy.

2. Celem w zakresie umiejętności jest nauczenie studenta reagowania w określonych sytuacjach oraz określenia bezpiecznych warunków pracy m.in. na wysokościach, rusztowania itp.

3. Celem w zakresie kompetencji personalnych i społecznych jest przygotowanie studenta do zaprezentowania i obrony w zespole własnego rozwiązania projektowego bezpiecznego wykonywania prac i ochrony zdrowia.

Wymagania wstępne

Formalne: Podstawowe wiadomości z nauk technicznych, na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej.

Nieformalne: Brak

Zakres tematyczny

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy (BHP): rys historyczny, akty prawne w tym ustawy, rozporządzenia, podstawowe definicje, organy nadzoru nad warunkami pracy: prawo pracy i techniczne bezpieczeństwo pracy. Wykroczenia przeciwko prawom pracownika. Wymagania minimalne i zasadnicze dla maszyn i urządzeń. BHP pracy w zakładach przemysłowych, energetycznych i na terenach budów. Porażenia: prądem, piorunem, udar cieplny. Środowisko pracy. Oświetlenie. Wentylacja. Hałas. Zapylenie. Czynniki szkodliwe i niebezpieczne. Mikroklimat. Wibracje. Drgania. Szkolenia pracowników. Profilaktyczne badania lekarskie.  Wypadki przy pracy i choroby zawodowe. Środki ochrony indywidualnej i zbiorowej, odzież ochronna. Sygnały alarmowe. Znaki ostrzegawcze, oznakowanie, barwy. Prace szczególnie niebezpieczne. Uszkodzenia ciała. Roboty ziemne. Ergonomia na stanowiskach pracy. Praca z ustawami i rozporządzeniami resortowymi w zakresie określenia podstaw prawnych na przykładzie przypadku rzeczywistego nieprawidłowego wykonania maszyn w tym rusztowań lub/oraz prac budowlanych.

Metody kształcenia

Metody podające: wykład informacyjno–konwersatoryjny

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Student powinien zaliczyć przedmiot na ocenę: warunkiem przystąpienia do zaliczenia jest uzyskanie pozytywnej oceny ze sprawozdań ćwiczebnych, zaliczenie na ocenę ma formę pisemną, ustną, testową lub inną.

Zasada ustalania oceny: Oceną osiągniętych efektów kształcenia jest forma zaliczenia pisemnego – 5 pytań, każde oceniane od 0 do 4 punktów, maksymalna liczba punktów 20; Uzyskane punkty/ocena: 0 - 9 niedostateczna; 10 - 11 dostateczna; 12 - 14 plus dostateczny; 15 - 16 dobra; 17 - 18 plus dobry; 19 - 20 bardzo dobra.

Literatura podstawowa

1. Obowiązujące przepisy prawne:

a. Ustawa Kodeks Pracy.

b. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

c. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych.

2. Karczewski J. T., Zarządzanie bezpieczeństwem pracy. Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Kadr, Warszawa 2012.

3. Rączkowski B., BHP w praktyce. Wydanie XVII, 2018.

4. Rybarczyk W., Rozważania o ergonomii w gospodarce. Centrum Zastosowań Ergonomii, Zielona Góra 1999

Literatura uzupełniająca

Kowal R., Bezpieczeństwo i higiena pracy przy stosowaniu substancji i preparatów niebezpiecznych. Ośrodek Szkoleniowy Państwowej Inspekcji Pracy, Wrocław 2009.

.

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr inż. Dariusz Królik (ostatnia modyfikacja: 25-04-2019 11:31)