SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Techniki warsztatowe - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Techniki warsztatowe
Kod przedmiotu 06.4-WI-AiUP-Tech.warszt.- 16
Wydział Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
Kierunek Architektura
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. inżyniera architekta
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2019/2020
Informacje o przedmiocie
Semestr 2
Liczba punktów ECTS do zdobycia 3
Typ przedmiotu obieralny
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr Małgorzata Czerniawska
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Laboratorium 30 2 - - Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

1. Celem w zakresie wiedzy jest: zdobycie niezbędnej wiedzy o technikach warsztatowych stosowanych w architekturze i urbanistyce.
2. Celem w zakresie umiejętności jest: zdobycie podstawowych umiejętności w dziedzinie technik warsztatowych, w celu zrealizowania własnej koncepcji plastycznej obiektu architektonicznego lub urbanistycznego, w technice najlepiej oddającej zamysł architekta oraz podkreślającej charakter danego obiektu (mozaika, sgraffito, witraż, rzeźba, płaskorzeźba, gobelin, wydruk).
3. Celem w zakresie kompetencji personalnych i społecznych jest: umiejętność zaprezentowania i przekonania do własnej koncepcji plastycznej, a także wyrobienie potrzeby zarówno dyskusji, jak i sztuki swobodnego dzielenia się wrażeniami na temat prac swoich kolegów oraz doświadczeniami z własnych realizacji.

Wymagania wstępne

Formalne: uzyskanie pozytywnej oceny z przedmiotów: Rysunek I oraz Historia architektury powszechnej.
Nieformalne: znajomość obiektów architektonicznych i urbanistycznych, w których sztuki plastyczne odgrywają istotną rolę decydując o ich wyrazie.

Zakres tematyczny

Program laboratorium:
1. Zaprezentowanie przykładów różnych technik warsztatowych stosowanych w architekturze i urbanistyce: mozaika, sgraffito, płaskorzeźba, rzeźba, witraż, gobelin, wydruk.
2. Krótka prezentacja wybranego twórcy i jego wkładu w zrealizowane obiekty architektoniczne lub urbanistyczne z podkreśleniem zastosowanych technik warsztatowych.
3. Zaprojektować prostą kompozycję graficzną (np. monogram lub logo), a następnie wykonać ją w jednej z omawianych technik warsztatowych.
4. Inspirując się naturą, zaproponować kompozycję plastyczną do wybranego przez siebie obiektu architektonicznego lub urbanistycznego a następnie wykonać fragment tej kompozycji w uzgodnionej technice warsztatowej.

Metody kształcenia

Metody podające: zapoznanie z różnymi technikami warsztatowymi stosowanymi w architekturze i urbanistyce.
Metody poszukujące: zaprezentowanie wybitnych twórców, oraz ich wkładu w zrealizowane obiekty architektoniczne lub urbanistyczne, z podkreśleniem zastosowanych technik warsztatowych.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Laboratorium:
Student zaprezentował wkład wybranego, twórcy w zrealizowane obiekty architektoniczne lub urbanistyczne z podkreśleniem zastosowanych technik warsztatowych, wykonał prostą kompozycję graficzną w jednej z omawianych technik warsztatowych, a także na podstawie inspiracji naturą zaproponował własną koncepcję plastyczną wybranego przez siebie obiektu architektonicznego lub urbanistycznego i zrealizował określony fragment przy pomocy odpowiedniej techniki warsztatowej, co potrafił zaprezentować oraz przekonać do własnej koncepcji plastycznej, a także swobodnie dyskutował i dzielił się wrażeniami na temat prac swoich kolegów, oraz doświadczeniami z własnych realizacji.

Literatura podstawowa

„Techniki malarskie, spoiwa organiczne” - Władysław Ślesiński.

"Techniki i materiały" - Antonella Fuga

"Sztuka barwy" - Itten Johannes

"Historia piękna" - Umberto Eco

Literatura uzupełniająca

"ARTEON"               magazyn o sztuce współczesnej, miesięcznik

"ARTLUK"                magazyn o sztuce współczesnej, kwartalnik

„CZAS KULTURY”   pismo społeczno-kulturalne, dwumiesięcznik

"Culture.pl"               portal poświęcony polskiej kulturze

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr Małgorzata Czerniawska (ostatnia modyfikacja: 27-04-2019 10:03)