SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Seminarium dyplomowe - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Seminarium dyplomowe
Kod przedmiotu SemDypl002L_pNadGenACPPS
Wydział Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
Kierunek Architektura / Projektowanie architektoniczno-urbanistyczne
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów drugiego stopnia z tyt. magistra inżyniera architekta
Semestr rozpoczęcia semestr letni 2019/2020
Informacje o przedmiocie
Semestr 3
Liczba punktów ECTS do zdobycia 3
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • prof. dr hab. inż. arch. Wanda Kononowicz
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Laboratorium 30 2 - - Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

1. Celem w zakresie wiedzy jest zapoznanie studenta z formalnymi zasadami pisania pracy naukowej, jak również pogłębienie i usystematyzowanie teoretycznej wiedzy z teorii, historii i projektowania, w zakresie architektury, urbanistyki oraz ochrony dziedzictwa kulturowego. 2. Celami w zakresie umiejętności, są: przygotowanie studenta do napisania i obrony pracy dyplomowej, nauczenie pisania tekstów spełniających formalne wymogi prac naukowych, wyrobienie umiejętności merytorycznego wypowiadania się w dyskusji oraz komentowania wysłuchanej wypowiedzi. 3. Celem w zakresie kompetencji personalnych i społecznych jest przygotowanie studenta do samodzielnej oraz zespołowej pracy studialnej i projektowej oraz wyrobienie świadomości społecznego wymiaru pracy architekta.

Wymagania wstępne

Nieformalne: Pozytywna ocena przebiegu studiów.

Zakres tematyczny

Program seminarium: Zakres tematyczny przedmiotu obejmuje materiał z całych studiów. Szczegółowa tematyka zajęć jest bardzo różnorodna i każdorazowo określona aktualnymi tematami projektów dyplomowych opracowywanych przez studentów uczestniczących w seminarium. Istotnym elementem jest zapoznanie studentów z zasadami posługiwania się warsztatem badawczym w procesie pisania pracy dyplomowej, takimi jak: korzystanie ze źródeł, archiwaliów, literatury, poprawne dokumentowanie  opracowania przez tworzenia przypisów i odniesień do stosownych źródeł i  pozycji literatury. Praca dyplomowa powinna zawierać następujące podstawowe części: -  strona tytułowa, -  spis treści, -  wstęp (zawierający cel pracy i uzasadnienie wyboru tematu, stan badań, przegląd literatury), -  rozdział (lub rozdziały), stanowiący merytoryczne rozwinięcie i zawierający: studia,    uwarunkowań, analizy stanu istniejącego oraz wnioski i inspiracje, -  opis projektu, -  podsumowanie, -  wykaz literatury i źródeł, z których korzystano przy realizacji pracy, -  6 załączników, formatu A3 – stanowiących komplet pomniejszonych plansz (70x100cm) projektu dyplomowego. Do pracy dyplomowej dołączyć należy płytę CD- R zawierającą wersję  elektroniczną pracy.

Metody kształcenia

Metody podające: Seminaria realizowane są w sposób interaktywny, z dyskusją problemową  bazującą na przygotowanych przez studentów prezentacjach własnych opracowań i etapów projektów dyplomowych, z wykorzystaniem urządzeń audiowizualnych. Prezentacjom towarzyszy uzupełniający i podsumowujący komentarz prowadzącego, rozszerzany w miarę potrzeby do klasycznego wykładu.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Seminaria - Zasada ustalania oceny: Podstawą zaliczenia „na ocenę" zajęć seminaryjnych jest prezentacja pracy finalnej na forum grupy oraz dyskusja nad wybranymi pytaniami z listy pytań egzaminacyjnych, jak również obecność na zajęciach.

Literatura podstawowa

Obejmuje zestaw pozycji dobranych indywidualnie przez studenta i wskazanych przez promotora,  w zależności od specyfiki pracy. Niezbędne jest wykorzystanie aktualnych publikacji pisanych i internetowych.

Literatura uzupełniająca

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr hab. inż. arch. Bogusław Wojtyszyn, prof. UZ (ostatnia modyfikacja: 30-04-2019 22:06)