SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Podstawy zarządzania organizacjami - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Podstawy zarządzania organizacjami
Kod przedmiotu 14.0-WP-PSChM-PZO
Wydział Wydział Nauk Społecznych
Kierunek Psychologia
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów jednolite magisterskie
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2019/2020
Informacje o przedmiocie
Semestr 8
Liczba punktów ECTS do zdobycia 4
Występuje w specjalnościach Psychologia pracy, organizacji i zarządzania
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr hab. Tatiana Ronginska, prof. UZ
  • dr inż. Anna Góralewska-Słońska
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Ćwiczenia 15 1 - - Zaliczenie na ocenę
Wykład 15 1 - - Egzamin

Cel przedmiotu

Dostarczenie studentom wiedzy na temat podstaw zarządzania organizacjami, a w szczególności na temat głównych szkół i kierunków w nauce o zarządzaniu, relacji organizacji z otoczeniem, kultury organizacyjnej, planowania i podejmowania decyzji, projektowania organizacji i doboru personelu, przywództwa i motywowania do pracy, kontrolowania, zarządzania strategicznego, pracy zespołowej, zarządzania jakością i wykształcenie u studentów umiejętności identyfikowania i rozwiązywania podstawowych problemów w praktyce zarządzania. Wskazanie na wpływ czasu i stosunków między ludźmi na praktykę zarządzania organizacjami i w związku z tym na znaczenie ciągłego aktualizowania i poszerzania wiedzy w przedmiotowym zakresie dla rozwoju kompetencji zarządczych i profesjonalizacji przyszłych działań.

Wymagania wstępne

Brak.

Zakres tematyczny

Istota zarządzania organizacjami i pracy menedżera w organizacjach. Ewolucja teorii organizacji i zarządzania.  Naukowa organizacja pracy - podstawowe założenia teoretyczne szkół, główni reprezentanci i ich osiągnięcia a współczesna praktyka zarządzania.

Klasyczna teoria organizacji, szkoła behawioralna, szkoła ilościowa, kierunek systemowy i kierunek sytuacyjny w organizacji i zarządzaniu. Funkcje kierowania: planowanie, organizowanie, motywowanie, kontrolowanie. Przywództwo. Zarządzanie zmianami w organizacjach.

Metody kształcenia

Wykład konwencjonalny, wykład konwersatoryjny,  prezentacje multimedialne, dyskusja, metoda przypadków, praca z dokumentem źródłowym, praca w grupach, praca z tekstem naukowym.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Ocenę końcową: ustala się na podstawie średniej arytmetycznej ze wszystkich zajęć wchodzących w skład przedmiotu oraz oceny z ewentualnego egzaminu, zgodnie z zasadą: od 2,55 do 3,24 - dostateczny; od 3,25 do 3,74 - dostateczny plus, od 3,75 do 4,24 - dobry, od 4,25 do 4,74 - dobry plus, od 4,75 do 5,0 - bardzo dobry. Zgodnie z § 26 pkt 3 Regulaminu Studiów UZ ocena nie może być niższa od najniższej, ani wyższa od najwyższej z ocen zajęć wchodzących w skład tego przedmiotu. Przy ustalaniu oceny końcowej pod uwagę bierze się także oceny negatywne uzyskane w toku egzaminowania.

Zaliczenie wykładu: Egzamin w formie testu;

Zaliczenie ćwiczeń - na podstawie:

- ocen cząstkowych z aktywności studenta uzyskanych w wyniku indywidualnej aktywności studenta weryfikowanej w toku dyskusji,pracy z tekstem, analizy przypadków - (student za jednorazową aktywność może uzyskać 0,05p. do 0,1p.)

- ocen cząstkowych z aktywności studenta w pracy zespołowej weryfikowanej podczas analizy przypadków, dyskusji, pracy z tekstem - (student za jednorazową aktywność może uzyskać 0,05p.)

- sprawdzenia poziomu wiedzy teoretycznej studenta - (test 20% pytań stanowią pytania otwarte, 80% pytań stanowią pytania zamknięte, jednokrotnego wyboru – pytania zostają sformułowane w oparciu o zagadnienia omawiane na Ćwiczeniach) - student powinien zdobyć minimum 60% punktów (progi ocen z testu (60-64% 3,0; 65-69% 3,25; 70-74% 3,5; 75-79% 3,75; 80-84% 4,0; 85-99% 4,25; 90-94% 4,5; 95-97% 4,75; 98-100% 5,0;).

 

 

 

 

Literatura podstawowa

  1. Sikorski, C. (2015). Nauka o zarządzaniu. Łódź: Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna.
  2. Kożuch B. (2017). Nauka o organizacji. (wyd III). Warszawa: CeDeWu.
  3. Korzeniowski L.F. (2011). Podstawy zarządzania organizacjami. Warszawa: Difin.
  4. Romanowska, M. (2001). Podstawy organizacji i zarządzania. Warszawa: Difin.
  5. Koźmiński, A.K., Piotrowski, W. (2000). Zarządzanie. Teoria i praktyka.  Warszawa: PWN.
  6. Zimniewicz, K.(2000). Współczesne koncepcje i metody zarządzania. Warszawa: PWE.

Literatura uzupełniająca

  • Przybyła, M. (2003). Organizacja i zarządzanie. odstawy wiedzy menedżerskiej. Wrocław: Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego
  • Kwartalnik Organizacja i Kierowanie  wydawane przez Komitet Nauk Organizacji i Zarządzania Polskiej Akademii Nauk oraz Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej  Handlowej w Warszawie.

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr inż. Anna Góralewska-Słońska (ostatnia modyfikacja: 24-04-2019 14:54)