SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Biometeorologia - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Biometeorologia
Kod przedmiotu 07.7-WB-BZŚP-BioMet-S17
Wydział Wydział Nauk Biologicznych
Kierunek Biomonitoring i zarządzanie środowiskiem
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. licencjata
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2019/2020
Informacje o przedmiocie
Semestr 3
Liczba punktów ECTS do zdobycia 2
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr inż. Oryna Słobodzian-Ksenicz
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 9 0,6 Egzamin
Ćwiczenia 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Zapoznanie studentów z procesami i zjawiskami zachodzącymi w atmosferze, z wpływami pośrednich i bezpośrednich czynników meteorologicznych na układy fizykochemiczne i organizmy żywe.

Wymagania wstępne

Formalne: brak

Nieformalne: podstawy fizyki, chemii, geografii i biologii na poziomie szkoły średniej 

Zakres tematyczny

Wykłady: Atmosfera ziemska: budowa, właściwości i dynamika. Czynniki kształtujące pogodę: promieniowanie – termika troposfery, usłonecznienie, wilgotność powietrza – cykl hydrologiczny - siły sprawcze krążenia wody w przyrodzie, opady i osady, ciśnienie powietrza i wiatr, wpływ ogólnej cyrkulacji atmosfery na klimat Europy i Polski. Przystosowania organizmów do warunków klimatycznych. Fenologiczne pory roku. Synoptyka meteorologiczna – biosynoptyka. Służby meteorologiczne i prognozy pogody. Procesy wpływające na rozprzestrzenianie zanieczyszczeń w atmosferze. Monitoring ochrony powietrza atmosferycznego. OZE – energia Słońca i wiatru.
Ćwiczenia: Budowa, zasada działania i obsługa podstawowych przyrządów pomiarowych. Metodologia pomiarów i opracowanie wyników pomiarów i obserwacji. Ocena wiarygodności i przydatności danych pomiarowych. Wykorzystanie źródłowych materiałów klimatologicznych. Analiza map zasobów OZE pod kątem możliwości ich wykorzystania w danym rejonie Polski. Mapy sozologiczne. Prezentacje studentów i dyskusja na tematy związane z wpływem elementów pogody na organizmy żywe, przemian zanieczyszczeń w atmosferze – globalne ocieplenie, smog, kwaśne deszcze, dziura ozonowa samooczyszczanie atmosfery, depozycja mokra, sucha. Warunki meteorologiczne a rozprzestrzenianie zanieczyszczeń w atmosferze. Rola biometeorologii w planowaniu przestrzennym.

 

Metody kształcenia

Metody podające: wykład informacyjno - problemowy z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej.

Metody poszukujące, ćwiczeniowo–praktyczne, pokaz, dyskusja.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest posiadanie wymaganej ilości obecności na zajęciach, uzyskanie pozytywnych ocen z zajęć laboratoryjnych oraz pozytywnego wyniku z egzaminu.
Wykład: egzamin w formie pisemnej. Trwa 60 min. i obejmuje 10 pytań problemowych. Do zaliczenia na ocenę pozytywną wymagane są odpowiedzi na 6 pytań. 
Ćwiczenia laboratoryjne: samodzielne opracowanie i wygłoszenie referatu semestralnego, opracowanie i przedstawienie kompletu sprawozdań z zakresu przewidzianego do realizacji w ramach programu ćwiczeń, kolokwium końcowe obejmujące 6 pytań problemowych. Do zaliczenia na ocenę pozytywną konieczne jest uzyskanie minimum 50% punktów.

 

Literatura podstawowa

Roman A.: Podstawy biometeorologii. Wpływ zmiennych czynników pogodowych i klimatycznych na organizmy ludzi i zwierząt, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Wrocław 2011.

Kożuchowski K.: Meteorologia i klimatologia, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2017.

Kossowska-Cezak U., Martyn D., Olszewski K., Kopacz-Lembowicz M. Meteorologia i klimatologia: Pomiary, obserwacje, opracowania, PWN, Warszawa 2000

Strategiczny Plan Adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu do roku 2020 z perspektywą do roku 2030 (tzw. SPA 2020). http://www.mos.gov.pl/g2/big/2013_10/becc4b984fb12cd415b855e2cb42f68a.pd

Literatura uzupełniająca

Rojek M., Żyromski A.: Agrometeorologia i klimatologia, Wyd. AR we Wrocławiu, skrypt nr 492, 2004.

 Bac S., Rojek M., Meteorologia i klimatologia w inżynierii środowiska, Wydawnictwo AR, Wrocław 1999.

Raport IPCC (2014).

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr inż. Agnieszka Ważna (ostatnia modyfikacja: 22-05-2019 16:50)