SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Postępowanie administracyjne i sądowoadministracyjne II - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Postępowanie administracyjne i sądowoadministracyjne II
Kod przedmiotu 10.6-WX-PR-PAiS02-W-14_pNadGenE9MPR
Wydział Wydział Prawa i Administracji
Kierunek Prawo
Profil praktyczny
Rodzaj studiów jednolite magisterskie
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2019/2020
Informacje o przedmiocie
Semestr 6
Liczba punktów ECTS do zdobycia 6
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr Rafał Bucholski
  • dr Wiktor Trybka
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 30 2 18 1,2 Egzamin
Ćwiczenia 30 2 18 1,2 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Poznanie systemu gwarancji prawnych obrony jednostki wobec władczej ingerencji administracji publicznej. Ocena systemu gwarancji wobec europejskich standardów prawa do dobrej administracji i prawa do obrony na drodze sądowej. Realizacja standardów europejskich w świetle przyjętej autonomii proceduralnej wewnętrznego (krajowego) porządku prawnego. Prowadzone wykłady i ćwiczenia mają dać pełne podstawy do oceny przyjętych rozwiązań prawnych w oparciu o dorobek doktryny oraz szeroko wykorzystane orzecznictwo sądowe. Student poznaje podstawowe zagadnienia stosowania przepisów prawa procesowego. Daje to podstawy przygotowania do wykonywania zawodów prawniczych (np.: sporządzanie pism procesowych, decyzji organów administracji).Zakres wiedzy obejmuje postępowanie administracyjne, postępowanie sądowoadminisytracyjne. Podstawowym warunkiem zaliczenia przedmiotu jest umiejętność łączenia wiedzy teoretycznej z zasadami wykładni i stosowania przepisów prawa procesowego.

Wymagania wstępne

Brak.

Zakres tematyczny

Funkcje prawa o postępowaniu administracyjnym i prawa o postępowaniu sądowoadministracyjnym. Zasady postępowania administracyjnego i sądowoadministracyjnego, Kodyfikacja polskiego prawa o postępowaniu administracyjnym na tle prawnoporównawczym. Sądownictwo administracyjne oraz postępowanie sądowoadministracyjne w Polce na tle porównawczoprawnym. Źródła prawa o postępowaniu administracyjnym i prawa o postępowaniu sądowoadministracyjnym. Pojęcie postępowania administracyjnego i sądowoadministracyjnego, rodzaje, tryby, ich stadia i instytucje. Organ prowadzący postępowanie administracyjne. Strona postępowania administracyjnego. Podmioty na prawach strony. Uczestnicy postępowania administracyjnego. Przedmiot postępowania administracyjnego ogólnego oraz szczególnego. Czynności procesowe postępowania administracyjnego. Postępowanie dowodowe. Orzekanie w sprawie indywidualnej w postępowaniu administracyjnym. Weryfikacja decyzji i postanowień w toku instancji administracyjnych. Zagadnienie wadliwości decyzji administracyjnej. Weryfikacja decyzji i postanowień w trybach nadzwyczajnych. Kontrola organu administracji publicznej wykonania przez stronę decyzji administracyjnej. Prawo do sądu administracyjnego. Przedmiot postępowania sądowoadministracyjnego. Rodzaje skarg do sądu administracyjnego. Podmioty postępowania sądowoadministracyjnego. Postępowanie przed wojewódzkim sądem administracyjnym. Środki odwoławcze od orzeczeń wojewódzkich sądów administracyjnych. Postępowanie odrębne i postępowanie pomocnicze przed sądem administracyjnym.

Metody kształcenia

Wykład konwencjonalny, wykład problemowy, wykład konwersatoryjny, ćwiczenia przedmiotowe, praca w grupach, dyskusja dydaktyczna, metoda aktywizująca, analiza źródeł rozwiązywanie problemów praktycznych. Przygotowanie pism procesowych i decyzji administracyjnych, projektów orzeczeń, opinii i analiz prawnych oraz ich prezentacja oraz rozwiązywanie kazusów z zakresu prawa administracyjnego procesowego. 

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Wykład: Egzamin pisemny (forma opisowa i/lub test) lub ustny. Warunkiem przystąpienia do egzaminu końcowego jest uzyskanie oceny pozytywnej z ćwiczeń. 

Ćwiczenia: kolokwia cząstkowe oraz kolokwium zaliczeniowe.

Ocena końcowa z przedmiotu jest średnią arytmetyczną oceny z ćwiczeń i egzaminu.

Literatura podstawowa

1.      Adamiak B., Borkowski J., Postępowanie administracyjne i sądowoadministracyjne, Warszawa 2017.

2.     Adamiak B., Borkowski J., Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz, Warszawa 2017.

 

Literatura uzupełniająca

1.      Woś T., Knysiak-Sudyka H., Romańska M., Postępowanie sądowoadministracyjne, Warszawa 2017.

2.      Kmiecik Z.R., Postępowanie administracyjne, postępowanie egzekucyjne w administracji i postępowanie sądowoadministracyjne, Warszawa 2017.

Uwagi

Aktualną literaturę i orzecznictwo adekwatną do obowiązującego stanu prawnego wskaże na pierwszych i kolejnych zajęciach prowadzący.


Zmodyfikowane przez dr Piotr Mysiak (ostatnia modyfikacja: 03-06-2019 12:30)