SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Praktyka pedagogiczna zajęć komputerowych - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Praktyka pedagogiczna zajęć komputerowych
Kod przedmiotu 05.0-WP-PEDD-PPZK
Wydział Wydział Nauk Społecznych
Kierunek Pedagogika
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów drugiego stopnia z tyt. magistra
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2019/2020
Informacje o przedmiocie
Semestr 4
Liczba punktów ECTS do zdobycia 3
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr Ewa Nowicka
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Praktyka 30 2 30 2 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Celem praktyki jest rozwinięcie kompetencji praktycznych studentów w zakresie planowania, organizowania i prowadzenia zajęć komputerowych na poziomie edukacji wczesnoszkolnej. Rozwijanie gotowości studenta do: podjęcia roli nauczyciela zajęć komputerowych w edukacji wczesnoszkolnej oraz organizowania warsztatu nauczyciela z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Wymagania wstępne

Wiedza z zakresu technologii informacyjnych, podstawowa wiedza o mediach i multimediach, przygotowanie na dobrym poziomie w zakresie wykorzystania mediów w edukacji. Biegła umiejętność korzystania z komputera, sieci Internet, standardowego pakietu MS Office.

Zakres tematyczny

Praktyka pedagogiczna ma umożliwić studentom gromadzenie praktycznych czynności w zakresie: możliwość uczestniczenia w działaniach zorganizowanych przez doświadczonego nauczyciela (zajęcia, zebrania, wycieczki, koła zainteresowań itp.); możliwość prowadzenia dokładnej hospitacji realizowanych zajęć przez pedagoga – opiekuna praktyki, możliwość prowadzenia zajęć komputerowych z dziećmi na podstawie przygotowanych i opracowanych przy konsultacji z pedagogiem konspektów zajęć, możliwość zastosowania przemyślanych zestawów ofert edukacyjnych przedyskutowanych  z pedagogiem – opiekunem praktyki.

Metody kształcenia

Dyskusja, pogadanka, pokaz, demonstracja, praca z książką, metoda zajęć praktycznych, metoda laboratoryjna.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Warunkiem zaliczenia jest uzyskanie pozytywnej opinii wystawionej przez pedagoga – opiekuna praktyki, złożenie wymaganych dokumentów (opinia, zaopiniowane i ocenione konspekty, na podstawie których prowadzone były zajęcia komputerowe oraz dziennik praktyk/notatki z prowadzonych hospitacji) w wyznaczanym terminie przez organizatora praktyki z ramienia UZ.

Literatura podstawowa

Aktualnie obowiązująca podstawa programowa, przewodniki metodyczne, projekty i scenariusze zajęć.
Dokumentacja  prowadzona przez nauczyciela - opiekuna praktyki.

 

Literatura uzupełniająca

Bednarek J., Media w nauczaniu, Warszawa 2002.
Gajda J., Media w edukacji, Kraków 2002.

Uwagi

Lista organizatorów praktyk na poszczególnych specjalnościach, dokumenty oraz harmonogram praktyk, podawane są na stronie internetowej wydziału. Szczegółowe instrukcje praktyk są dostępne u organizatorów praktyk. 


Zmodyfikowane przez dr Ewa Nowicka (ostatnia modyfikacja: 30-04-2019 00:36)