SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Prawo karne skarbowe - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Prawo karne skarbowe
Kod przedmiotu 10.4-WX-AdD-PKS-W-14_pNadGen3RMHW
Wydział Wydział Prawa i Administracji
Kierunek Administracja
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów drugiego stopnia z tyt. magistra
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2019/2020
Informacje o przedmiocie
Semestr 2
Liczba punktów ECTS do zdobycia 5
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr Olaf Włodkowski
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 30 2 18 1,2 Egzamin
Ćwiczenia 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Zapoznanie studentów z zarysem prawa karnego skarbowego oraz z  zasadami egzekwowania odpowiedzialności karnej za przestępstwa skarbowe i odpowiedzialności za wykroczenia skarbowe. Kształtowanie umiejętności posługiwania się przepisami prawa karnego skarbowego.

Wymagania wstępne

Podstawy materialnego prawa karnego, materialnego prawa wykroczeń oraz prawa karnego procesowego.

Zakres tematyczny

1. Zagadnienia wprowadzające [Podstawowe pojęcia prawa karnego skarbowego. Podział prawa karnego skarbowego. Źródła prawa karnego skarbowego. Funkcje prawa karnego skarbowego. Autonomia prawa karnego skarbowego na tle prawa karnego powszechnego. Budowa Kodeksu karnego skarbowego i jego znaczenie dla interpretacji przepisów i ich stosowania w praktyce. Terminologia Kodeksu karnego skarbowego (m.in. znaczenie słowniczka z art. 53 Kodeksu karnego skarbowego dla prawidłowej interpretacji przepisów). Szczególne cechy odpowiedzialności karnej za przestępstwa skarbowe i odpowiedzialności za wykroczenia].

2. Zasady odpowiedzialności karnej za przestępstwa skarbowe i zasady odpowiedzialności za wykroczenia skarbowe [Podstawowe zasady odpowiedzialności karnej za przestępstwa skarbowe i odpowiedzialności za wykroczenia skarbowe. Podmiot przestępstwa skarbowego i wykroczenia skarbowego. Formy popełnienia przestępstwa skarbowego i wykroczenia skarbowego. Zbieg przestępstw skarbowych lub wykroczeń skarbowych oraz zbieg przepisów Kodeksu karnego skarbowego z innymi przepisami karnymi. Wyłączenie odpowiedzialności karnej za przestępstwa skarbowe i odpowiedzialności za wykroczenia skarbowe].

3. Zasady karania za przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe [System środków penalnych w prawie karnym skarbowym (pojęcie, podziały). Zaniechanie ukarania sprawcy. System środków penalnych za przestępstwa skarbowe. System środków penalnych za wykroczenia skarbowe. Wymiar kary za przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe].

4. Przedawnienie karalności. Przedawnienie wykonania kary. Zatarcie skazania.

5. Odpowiedzialność posiłkowa w prawie karnym skarbowym.

6. Odpowiedzialność podmiotów zbiorowych za przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe.

7. Analiza wybranych przepisów karnych części szczególnej Kodeksu karnego skarbowego typizujących przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe.

8. Postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe [Naczelne zasady prawa karnego procesowego. Uczestnicy postępowania karnego. Czynności procesowe. Dowody. Środki przymusu. Przebieg postępowania przygotowawczego. Przebieg postępowania sądowego. Środki zaskarżenia].

Metody kształcenia

Wykład. Wykład problemowy. Ćwiczenia. Praca w grupach. Dyskusja dydaktyczna. Metody aktywizujące. Kontrola wiedzy. Analiza źródeł.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Egzamin pisemny. Warunkiem przystąpienia do egzaminu końcowego jest uzyskanie oceny pozytywnej z ćwiczeń. Warunkiem zaliczenia ćwiczeń jest pozytywne zaliczenie kolokwiów cząstkowych, kartkówek, obecność na zajęciach oraz aktywność na zajęciach [udział w dyskusjach, referat, inne formy aktywności wskazujące na osiągnięcie wymaganego poziomu wiedzy i umiejętności]. Na ocenę z przedmiotu składa się ocena z ćwiczeń (50%) i z egzaminu (50%). Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie przez Studenta pozytywnej oceny z ćwiczeń i egzaminu.

Literatura podstawowa

1. O. Włodkowski, Prawo karne skarbowe. Schematy. Tabele. Komentarze. Orzecznictwo. Testy. Kazusy, wyd. III, Warszawa 2018 [i nowsze wydania].

2. S. Kowalski, O. Włodkowski. Kodeks karny skarbowy. Praktyczny komentarz z orzecznictwem, Warszawa 2016.

3. S.Kowalski, H.Paluzkiewicz, O.Włodkowski. Problematyka obrotu fakturami wystawionymi w sposób nierzetelny, Warszawa 2019.

 

Literatura uzupełniająca

1. V.Konarska – Wrzosek, T.Oczkowski, J.Skorupka. Prawo karne skarbowe, Warszawa 2012 [i nowsze wydania].

2. K.Dudka, H.Paluszkiewicz. Postępowanie karne, wyd. 4, Warszawa 2018 [i nowsze wydania].

Uwagi

Informacje o aktualnej literaturze prowadzący przedmiot przekaże na pierwszym spotkaniu ze Studentami.


Zmodyfikowane przez dr Andrzej Tatara (ostatnia modyfikacja: 01-06-2019 20:46)