SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Prawo karne skarbowe - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Prawo karne skarbowe
Kod przedmiotu 10.4-WX-AdD-PKS-W-14_pNadGen3RMHW
Wydział Wydział Prawa i Administracji
Kierunek Administracja
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów drugiego stopnia z tyt. magistra
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2020/2021
Informacje o przedmiocie
Semestr 2
Liczba punktów ECTS do zdobycia 5
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr Olaf Włodkowski
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 30 2 18 1,2 Egzamin
Ćwiczenia 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Zapoznanie studentów z zarysem prawa karnego skarbowego [materialnego, procesowego i wykonawczego]. Kształtowanie umiejętności interpretacji przepisów prawa karnego skarbowego. Kształtowanie umiejętności posługiwania się przepisami prawa karnego skarbowego.

Wymagania wstępne

Podstawy logiki, prawoznawstwa, materialnego prawa karnego powszechnego.

Zakres tematyczny

1. Zagadnienia wprowadzające [Podstawowe pojęcia prawa karnego skarbowego. Podział prawa karnego skarbowego. Źródła prawa karnego skarbowego. Funkcje prawa karnego skarbowego. Autonomia materialnego prawa karnego skarbowego na tle prawa karnego powszechnego. Budowa Kodeksu karnego skarbowego i jego znaczenie dla interpretacji przepisów i ich stosowania w praktyce. Terminologia Kodeksu karnego skarbowego (m.in. znaczenie słowniczka z art. 53 Kodeksu karnego skarbowego dla prawidłowej interpretacji przepisów). Szczególne cechy odpowiedzialności karnej za przestępstwa skarbowe i odpowiedzialności za wykroczenia skarbowe].

2. Zasady odpowiedzialności karnej za przestępstwa skarbowe i zasady odpowiedzialności za wykroczenia skarbowe [Podstawowe zasady odpowiedzialności karnej za przestępstwa skarbowe i odpowiedzialności za wykroczenia skarbowe. Podmiot przestępstwa skarbowego i wykroczenia skarbowego. Formy popełnienia przestępstwa skarbowego i wykroczenia skarbowego. Zbieg przestępstw skarbowych lub wykroczeń skarbowych oraz zbieg przepisów Kodeksu karnego skarbowego z innymi przepisami karnymi. Wyłączenie odpowiedzialności karnej za przestępstwa skarbowe i odpowiedzialności za wykroczenia skarbowe].

3. Zasady karania za przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe [System środków penalnych w prawie karnym skarbowym (pojęcie, podziały). Zaniechanie ukarania sprawcy. System środków penalnych za przestępstwa skarbowe. System środków penalnych za wykroczenia skarbowe. Wymiar kary za przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe].

4. Przedawnienie karalności. Przedawnienie wykonania kary. Zatarcie skazania.

5. Odpowiedzialność posiłkowa w prawie karnym skarbowym. Odpowiedzialność za zwrot korzyści majątkowej pochodzącej z popełnionego przestępstwa skarbowego.

6. Odpowiedzialność podmiotów zbiorowych za przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe.

7. Analiza wybranych przepisów karnych Części szczególnej Kodeksu karnego skarbowego typizujących przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe.

8. Postępowanie w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe [Model postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe. Naczelne zasady postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia postępowania. Dualizm organów prowadzących postępowanie w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe. Szczególne strony postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe. Czynności procesowe. Dowody. Środki przymusu. Przebieg postępowania przygotowawczego. Przebieg postępowania sądowego. Szczególne tryby postępowania. Środki zaskarżenia].

Metody kształcenia

Wykład. Wykład problemowy. Ćwiczenia. Praca w grupach. Dyskusja. Metody aktywizujące. Kontrola wiedzy. Analiza źródeł.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Egzamin pisemny [test, forma opisowa], egzamin ustny. Warunkiem przystąpienia do egzaminu końcowego jest uzyskanie oceny pozytywnej z ćwiczeń. Warunkiem zaliczenia ćwiczeń jest pozytywne zaliczenie kolokwiów cząstkowych, kartkówek, obecność na zajęciach oraz aktywność na zajęciach [udział w dyskusjach, referat, inne formy aktywności wskazujące na osiągnięcie wymaganego poziomu wiedzy i umiejętności].

Na ocenę z przedmiotu składa się ocena z ćwiczeń (50%) i z egzaminu (50%).

Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie przez Studenta pozytywnej oceny z ćwiczeń i egzaminu.

Literatura podstawowa

1. O. Włodkowski, Prawo karne skarbowe. Schematy. Tabele. Komentarze. Orzecznictwo. Testy. Kazusy, wyd. III, Warszawa 2018 [i nowsze wydania].

2. S. Kowalski, O. Włodkowski. Kodeks karny skarbowy. Praktyczny komentarz z orzecznictwem, Warszawa 2016.

3. S.Kowalski, H.Paluzkiewicz, O.Włodkowski. Problematyka obrotu fakturami wystawionymi w sposób nierzetelny, Warszawa 2019.

 

Literatura uzupełniająca

1. V.Konarska – Wrzosek, T.Oczkowski, J.Skorupka. Prawo karne skarbowe, Warszawa 2012 [i nowsze wydania].

2. K.Dudka, H.Paluszkiewicz. Postępowanie karne, wyd. 4, Warszawa 2018 [i nowsze wydania].

Uwagi

Informacje o aktualnej literaturze prowadzący przedmiot przekaże na pierwszym spotkaniu ze Studentami.


Zmodyfikowane przez dr Olaf Włodkowski (ostatnia modyfikacja: 21-04-2020 14:00)