SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Nauki ścisłe w ochronie środowiska I - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Nauki ścisłe w ochronie środowiska I
Kod przedmiotu 11.0-WB-BZŚP-NwOŚ_1-S17
Wydział Wydział Nauk Biologicznych
Kierunek Biomonitoring i zarządzanie środowiskiem
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. licencjata
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2020/2021
Informacje o przedmiocie
Semestr 1
Liczba punktów ECTS do zdobycia 5
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr Anna Timoszyk
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę
Ćwiczenia 25 1,67 15 1 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Celem przedmiotu jest wprowadzenie podstawowych pojęć z zakresu nauk ścisłych, osiągnięcie biegłości w posługiwaniu się tymi pojęciami oraz poznanie ich praktycznych zastosowań w naukach biologicznych.

Wymagania wstępne

Materiał przewidziany w minimach programowych obowiązujących w szkołach ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych z zakresu matematyki, fizyki, chemii i biologii.

Zakres tematyczny

Pojęcia wstępne: "język" nauk ścisłych - "język" matematyki; Wzory i funkcje: liniowa, kwadratowa i inne. Własności ogólne, interpretacja geometryczna funkcji, funkcja odwrotna. Funkcja jako zależność jednej lub więcej zmiennych. Zastosowania funkcji logarytmicznej (skala logarytmiczna) i funkcji wykładniczej do opisu zjawisk zachodzących w przyrodzie i organizmie ludzkim. Pojęcie granicy ciągów i granicy funkcji. Sens matematyczny i interpretacja geometryczna, granica funkcji i jej ciągłość. Interpretacja i zastosowania. Pochodne funkcji pierwszego i wyższych rzędów. Różniczkowanie graficzne – interpretacja. Zastosowania pochodnej funkcji do rozwiązywania problemów z zakresu nauk biologicznych. Pochodne funkcji określonej równaniami parametrycznymi pierwszego i drugiego rzędu. Zastosowania. Interpretacja ekstremów funkcji - zastosowania praktyczne. Pochodna cząstkowa (różniczka zupełna) funkcji wielu zmiennych - obliczanie błędu końcowego metodą różniczki zupełnej.

Metody kształcenia

Wykłady – podająca, prezentacja multimedialna.

Ćwiczenia – praktyczna, zastosowanie wiedzy teoretycznej z zakresu nauk ścisłych do rozwiązywania problemów z zakresu nauk biologicznych i pokazanie ich zastosowań.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Wykład – warunkiem zaliczenia jest obecność na wykładach i zaliczenie testu końcowego (test otwarty, na zaliczenie należy uzyskać min. 51% poprawnych odpowiedzi).

Ćwiczenia - warunkiem zaliczenia jest obecność na zajęciach oraz zaliczenie 3 kolokwiów (na każdym kolokwium 5 zadań do rozwiązania) na min. 3,0 (otrzymanie min. 50% punktacji z każdego kolokwium).

Literatura podstawowa

1.     Babiński W., Chańko L., Ponczek D. (red.), Matematyka 1-zakres podstawowy i rozszerzony. Nowa era, Warszawa 2014.

2.     Cewe A. i in. (red.), Matematyka w otaczającym nas świecie 1 – zakres rozszerzony. Podkowa, Gdańsk 2013.

3.     Cewe A. i in. (red.), Matematyka w otaczającym nas świecie 2 – zakres podstawowy i rozszerzony. Podkowa, Gdańsk 2013.

4.     Cewe A. i in. (red.), Matematyka. Zbiór zadań 2. Podkowa, Gdańsk 2013.

Literatura uzupełniająca

1.     Krysicki W., Włodarski L (red.), Analiza matematyczna część 1., PWN, Warszawa 1991.

2.     Krysicki W., Włodarski L (red.), Analiza matematyczna część 2., PWN, Warszawa 1991.

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr inż. Agnieszka Ważna (ostatnia modyfikacja: 23-04-2020 12:19)