SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Żywienie w sporcie i rekreacji - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Żywienie w sporcie i rekreacji
Kod przedmiotu 16.1-WL-WFD-ŻSiR
Wydział Wydział Nauk Biologicznych
Kierunek Wychowanie fizyczne / nauczycielska
Profil praktyczny
Rodzaj studiów drugiego stopnia z tyt. magistra
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2020/2021
Informacje o przedmiocie
Semestr 3
Liczba punktów ECTS do zdobycia 3
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr hab. inż. Dżamila Bogusławska, prof. UZ
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę
Laboratorium 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Przekazanie wiedzy na temat czynników warunkujących zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka oraz zasad profilaktyki żywieniowej w odniesieniu do najczęściej występujących zaburzeń zdrowotnych ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń wynikających z nieprawidłowej jakości żywności i nieprawidłowego żywienia osób aktywnych fizycznie. 

Wymagania wstępne

Wiedza z zakresu biochemii i fizjologii oraz umiejętność korzystania z cyfrowych/naukowych baz danych i prezentacji efektów obserwacji naukowych.

Zakres tematyczny

Zalecenia w zakresie prawidłowego żywienia w różnych okresach życia zależnie od aktywności fizycznej (dzieci i młodzież, osoby dorosłe, osoby starsze). Białka, węglowodany, tłuszcze, składniki mineralne i witaminy w dietetyce sportowej i rekreacji. Strategie żywieniowe w dietetyce sportowej. Korekta masy ciała u sportowców. Nawadnianie w sporcie i rekreacji. Zapotrzebowanie energetyczne organizmu (optymalizacja źródeł energii w diecie, normy zapotrzebowania energetycznego dla dzieci i młodzieży, obliczanie dobowego zapotrzebowania energetycznego dla osób aktywnych fizycznie), ocena podstawowej przemiany materii. Suplementacja diety, jako droga do poprawy stanu odżywienia i stanu zdrowia. Zalecenia IŻŻ. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej w/s żywienia sportowców. Stanowisko MKOl dot. stosowana suplementów diety i żywności funkcjonalnej w sporcie.

Metody kształcenia

Wykłady metoda podająca: wykład informacyjny z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych.

Laboratorium metoda podająca: pogadanka i dyskusja problemowa, metoda praktyczna : ocena jadłospisu sportowców, przygotowanie wytycznych dietetycznych wybranych dyscyplinach sportowych i grupach wiekowych, praca w grupach, przygotowanie sprawozdań

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Wykład: warunkiem zaliczenia jest aktywne uczestnictwo w zajęciach, zaliczenie pisemne obejmujące treści programowe wykładów (do zaliczenia na ocenę dostateczną konieczne jest uzyskanie minimum 51% punktów.

Laboratorium: warunkiem zaliczenia jest aktywny udział w realizacji zadań problemowych omawianych na zajęciach; uzyskanie oceny pozytywnej za przygotowanie sprawozdań. Do zaliczenia na ocenę dostateczną konieczne jest uzyskanie minimum 51% punktów.

Ocena końcowa to średnia arytmetyczna wszystkich form przewidzianych do realizacji przedmiotu. Wyniki średniej arytmetycznej ustala się zgodnie z zasadą: średnia 3,25 stanowi ocenę końcową 3,5; średnia 3,75 stanowi ocenę końcową 4,0; średnia 4,25 stanowi ocenę końcową 4,5; średnia 4,75 stanowi ocenę końcową 5,0.

Literatura podstawowa

  1. Frączek B, Krysztofiak H, Krzywański J. Dietetyka sportowa. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2019
  2. Horton-Szar D. Dominczak M. Metabolizm i Żywienie. Wyd. Edra Urban & Partner, 2017
  3. Benardot D. Żywienie w sporcie. Wyd. Edra Urban & Partner 2019
  4. Ryan M. Dieta sportowców wytrzymałościowych: odżywianie i suplementacja: bieganie, kolarstwo, triatlon, pływanie.  Wydawnictwo Helion 2017
  5. Kunachowicz H. Przygoda B. Nadolna I. Iwanow K.  Tabele składu i wartości odżywczej żywności Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2019 

Literatura uzupełniająca

  1. Bean A. Żywienie w sporcie; Kompletny przewodnik. Wyd. zysk i S-ka 2019.
  2. Biesalski H.K. Grimm P. Nowitzki-Grimm S. Baum K. ŻYWIENIE - atlas i podręcznik. Edra Urban & Partner 2015
  3. Czasopisma i podręczniki dostępne w Bibliotece Uniwersyteckiej UZ  http://www.bu.uz.zgora.pl/

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr Ewa Skorupka (ostatnia modyfikacja: 30-04-2020 20:43)