SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Międzynarodowe stosunki gospodarcze - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Międzynarodowe stosunki gospodarcze
Kod przedmiotu 14.6-WZ-EkoP-MSG
Wydział Wydział Ekonomii i Zarządzania
Kierunek Ekonomia
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. licencjata
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2020/2021
Informacje o przedmiocie
Semestr 5
Liczba punktów ECTS do zdobycia 4
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • prof. dr hab. Eulalia Skawińska
  • dr Anna Niewiadomska
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 9 0,6 Egzamin
Ćwiczenia 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Głównym celem przedmiotu jest przedstawienie teoretycznych aspektów międzynarodowych stosunków gospodarczych (modele, metody, instrumenty, poglądy ekonomistów) oraz współczesnych wzorców wymiany międzynarodowej i związanej z nimi polityki ekonomicznej, a także jej skutków.

Celem praktycznym jest kształtowanie wśród studentów wrażliwości na uwarunkowania instytucjonalne i rolę  instytucji w koordynacji międzynarodowej wymiany oraz umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy.

Wymagania wstępne

Znajomość podstaw makroekonomii

Zakres tematyczny

Wykład:  Globalizacja i problemy nierównowagi współczesnego świata. Podstawy i modele wymiany międzynarodowej. Przepływy kapitału, usług i towarów oraz siły roboczej.Handel prawami własności intelektualnej Międzynarodowe stosunki finansowe. Inwestycje portfelowe i bezpośrednie inwestycje zagraniczne. Internacjonalizacja przedsiębiorstw i gospodarki. Korporacje transnarodowe. Międzynarodowa integracja gospodarcza. Bilans płatniczy i determinanty jego kształtowania. Międzynarodowe  systemy i rynki walutowe.Międzynarodowe stosunki gospodarcze w kontekście trwałego i zrównoważonego rozwoju.

Ćwiczenia: Klasyczne i współczesne teorie wymiany międzynarodowej. Rola i wpływ handlu zagranicznego na wielkość i strukturę DN. Międzynarodowe przepływy  dóbr materialnych i produktów opartych na wiedzy.Miejsce Polski w handlu międzynarodowym. Polityka handlowa – narzędzia i ich zastosowanie w handlu międzynarodowym. Polityka kursowa i kurs walutowy. Polityka handlowa w krajach rozwijających się i w krajach wysoko uprzemysłowionych.

Metody kształcenia

Wykład:  konwencjonalny, z wykorzystaniem metody wizualizacji (rzutnik pisma, rzutnik multimedialny)

Ćwiczenia:  metoda problemowa, metoda analizy i krytyki ( dyskusja), praca w grupach oraz indywidualna

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Warunkiem zaliczenia wykładu jest uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu w formie testu wielokrotnego wyboru, obejmującego zagadnienia omawiane na wykładzie. Egzamin zostaje zaliczony wówczas, gdy student uzyska wymagane minimum punktów, tj. 55 procent . Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest uzyskanie zaliczenia z ćwiczeń.

Warunkiem zaliczenia ćwiczeń jest uzyskanie pozytywnej oceny z kolokwium w postaci testu wyboru i uzupełnień. Test składać się będzie z 15-20 pytań, a wymagane minimum do zaliczenia testu to uzyskanie 55 proc. pozytywnych odpowiedzi.

Ponadto na wybranych zajęciach studenci będą mieli za zadanie przygotować w grupach 3-4 osobowych prezentację wybranych zagadnień omawianych na ćwiczeniach, które następnie będą oceniane przez prowadzącego pod kątem zawartości merytorycznej, sposobu przedstawienia zagadnienia, a także współpracy członków zespołów Oceniane będzie także uczestnictwo studenta w dyskusjach podczas ćwiczeń.

Ocena z ćwiczeń będzie składała się w 60 proc. z oceny z kolokwium, 35 proc. z oceny prezentacji i 5 proc. z aktywności. Na ocenę z przedmiotu składać się będzie ocena uzyskana z ćwiczeń (50 proc.) i ocena z egzaminu (50 proc.).

Literatura podstawowa

  1. Skawińska E, Kułyk P.,Niewiadomska A.,Międzynarodowe stosunki gospodarcze w XXI w. Poszukiwanie równowagi. CeDeWu, Warszawa 2018.
  2. Rymarczyk J.( red.), Międzynarodowe stosunki gospodarcze. PWE, Warszawa 2010.
  3. Puślecki Zdzisław W. Unia Europejska – Chiny. Nowe zjawiska w stosunkach  handlowo – ekonomicznych. Wydawnictwo Poznańskie 2018.
  4. Oziewicz E,, Michałowski T (red) Międzynarodowe stosunki gospodarcze. PWE. Warszawa 2013.
  5. Bożyk P., Międzynarodowe stosunki ekonomiczne. PWE, Warszawa 2008.

Literatura uzupełniająca

  1. Łaźniewska E., Deszczyński P. (red), Kompendium wiedzy o organizacjach międzynarodowych. PWN, Warszawa 2012.
  2. Guzek M., Międzynarodowe stosunki gospodarcze.Zarys teorii i polityki handlowej. PWE, Warszawa 2006.
  3. Oleksiuk A., Vashchenko M., Międzynarodowe stosunki ekonomiczne. Gospodarcze wyzwania XXI wieku. Wyd. Key Text, Warszawa 2010.
  4. Rynarzewski T, Zielińska-Głębocka A., Międzynarodowe stosunki gospodarcze. PWN, Warszawa 2008.
  5. Raporty GUS, MF, OECD, Eurostat,ONZ, Banku Swiatowego.

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr Anna Niewiadomska (ostatnia modyfikacja: 06-05-2020 22:53)