SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Podstawy rachunku kosztów - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Podstawy rachunku kosztów
Kod przedmiotu 04.3-WZ-ZarzP-PRK
Wydział Wydział Ekonomii i Zarządzania
Kierunek Zarządzanie
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. licencjata
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2020/2021
Informacje o przedmiocie
Semestr 3
Liczba punktów ECTS do zdobycia 4
Typ przedmiotu obieralny
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr inż. Paweł Kużdowicz
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 9 0,6 Egzamin
Ćwiczenia 30 2 18 1,2 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Przekazanie wiedzy na temat koncepcji i metod rozliczania kosztów w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Nabycie umiejętności ewidencjonowania i rozliczania kosztów z wykorzystaniem arkuszy rozliczania kosztów wraz z interpretacją zawartych w nich danych.

Wymagania wstępne

Rachunkowość finansowa zaliczona w semestrze II.

Zakres tematyczny

Klasyfikacja kosztów – podział według kryteriów: rodzaje nakładów, funkcje zakładowe, rodzaje rozliczeń, reakcja kosztów na zmianę rozmiaru działalności, pochodzenie nakładów, skuteczność płatnicza kosztów. Ewidencja i rozliczanie kosztów – rachunek kosztów w układzie rodzajowym, rachunek kosztów wg miejsc powstawania (centrów kosztów) z zastosowaniem arkusza rozliczenia kosztów (ARK), rachunek nośników (obiektów) kosztów w ramach kalkulacji podziałowej i doliczeniowej.

Metody kształcenia

Wykład: wykład konwencjonalny, pokaz (prezentacja rozwiązań w arkuszu kalkulacyjnym).

Ćwiczenia: studium przypadku.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Egzamin obejmuje teorię rachunku kosztów (K_W01) z uwzględnieniem ewidencjonowania i rozliczania kosztów w ramach różnych metod rozliczania kosztów (K_W09, K_K01)) i przeprowadzany jest w formie pisemnej. Warunkiem uzyskania zaliczenia jest uzyskanie minimum 11 punktów. Zasady ustalania oceny końcowej: 0-10 pkt. „ndst”, 11-12 pkt. „dst”, 13-14 pkt. „dst+”, 15-16 pkt. „db”, 17-18 pkt. „db+”, 19-20 pkt. „bdb”.

Zaliczenie z ćwiczeń dotyczy praktycznej umiejętność ewidencji kosztów (K_U01) i rozliczania kosztów i jest przeprowadzane w formie pisemnej, w postaci dwóch sprawdzianów, każde po 20 punktów. Warunkiem uzyskania zaliczenia jest uzyskanie w sumie min 21 punktów. Aktywność na zajęcia premiowana jest dodatkowymi punktami, które doliczane są do sumy punktów uzyskanych ze sprawdzianów. Zasady ustalania oceny końcowej: 0-10 pkt. „ndst”, 11-12 pkt. „dst”, 13-14 pkt. „dst+”, 15-16 pkt. „db”, 17-18 pkt. „db+”, 19-20 pkt. „bdb”.

Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest pozytywna ocena z ćwiczeń. Na ocenę z przedmiotu składa się ocena z ćwiczeń (50%) i z egzaminu (50%). Warunkiem zaliczenia przedmiotu są pozytywne oceny z ćwiczeń i egzaminu.

Literatura podstawowa

  1. KUŻDOWICZ P., (Red.), Controlling w małych i średnich przedsiębiorstwach. Teoria i praktyka, Oficyna Wydawnicza UZ, Zielona Góra 2019.
  2. KLUGE P.D., KUŻDOWICZ D., KUŻDOWICZ P., Skrypt do przedmiotu Podstawy rachunku kosztów, UZ, Zielona Góra 2008 z późniejszymi zmianami.
  3. CZUBAKOWSKA K., GABRUSEWICZ W., NOWAK E., Podstawy rachunkowości zarządczej, PWE, Warszawa 2006.
  4. TASCHNER A., Management Reporting. Erfolgsfaktor internes Berichtswesen, Wyd. Springer Gabler, Wiesbaden 2013.
  5. WARNECKE H. J., BULLINGER H.J., HICHERT R., VOEGLE A., Rachunek kosztów dla inżynierów, WNT, Warszawa 1995.

Literatura uzupełniająca

  1. HOITSCH H.J., LINGNAU V.: Kosten- und Erlösrechnung – eine controllingorientierte Einführung, SPRINGER 2007.
  2. DYCZKOWSKA J., KUŻDOWICZ P., (Red.), Controlling and knowledge: shaping an information environment in contemporary business organizations, Wrocław: Publishing House of Wrocław University of Economics, Wrocław 2014
  3. SCHMIDT A., Kostenrechnung. Grundlagen der Volkosten-, Deckungsbeitrags- und Plankostenrechnung sowie des Kostenmanagements, W.Kohlhammer Druckerem GmbH + Co. KG, Stuttgart 2008.
  4. KIZIUKIEWICZ T., Zarządcze aspekty rachunkowości, PWE, Warszawa 2003.

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr hab. inż. Joanna Zarębska, prof. UZ (ostatnia modyfikacja: 09-05-2020 00:05)