SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Farmakologia i toksykologia kliniczna - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Farmakologia i toksykologia kliniczna
Kod przedmiotu 12.5-WL-RAT-FiTK
Wydział Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu
Kierunek Ratownictwo medyczne
Profil praktyczny
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. licencjata
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2020/2021
Informacje o przedmiocie
Semestr 3
Liczba punktów ECTS do zdobycia 2
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr n. med. Sylwia Michalak
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 - - Zaliczenie na ocenę
Seminarium 15 1 - - Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Celem kształcenia jest powiązanie podstawowych informacji z zakresu farmakologii z aspektami klinicznymi oraz indywidualnymi sytuacjami klinicznymi w pracy ratownika medycznego. Celem nauczania  jest nabycie wiedzy o możliwościach terapeutycznych w odniesieniu do określonych jednostek chorobowych i sytuacji klinicznych, z uwzględnieniem medycyny opartej na faktach, ale też potrzebą indywidualizacji terapii,  czynnikami ekonomicznymi.  Celem jest także nauczenie pozyskiwania i krytycznej interpretacji  informacji o lekach, zapoznanie studenta z najnowszymi osiągnięciami naukowymi w farmakologii klinicznej ze szczególnym naciskiem na leki stosowane w ratownictwie medycznym. Celem jest także nabycie przez studenta podstawowych informacji na temat prowadzenia badań klinicznych oraz integracji wiedzy i umiejętności klinicznych z dowodami naukowymi. Ćwiczenia maja na celu nauczenie studenta wdrażania terapii zgodnie z obowiązującymi standardami, z uwzględnieniem efektów działania leków, działań niepożądanych, interakcji lekowych, obecności procesów patologicznych w organizmie.

Wymagania wstępne

Znajomość fizjologii, patofizjologii, biochemii, genetyki, farmakologii.

Zakres tematyczny

Wykłady- zakres tematyczny

1.   Wstęp do farmakologii klinicznej: farmakokinetyka, farmakodynamika, farmakogenetyka, farmakoekonomika.

2.   Interakcje leków o szczególnym znaczeniu klinicznym, z uwzględnieniem leków stosowanych w ratownictwie medycznym.  Niezgodności farmaceutyczne.

3.  Indywidualizacja farmakoterapii u dzieci i u osób w starszym wieku. Optymalizacja farmakoterapii w okresie ciąży i karmienia piersią.

4.  Podstawy toksykologii. Toksydromy. Odrutki w ratownictwie. Zatrucia lekami, substancjami psychostymulującymi.

5.  Zasady medycyny opartej na faktach (EBM). Badania przedkliniczne i kliniczne. Metody interpretacji wyników badań naukowych. Źródła informacji o lekach.

6.  Działania niepożądane leków ze szczególnym uwzględnieniem leków stosowanych w ratownictwie medycznym. Zasady zgłaszania działań niepożądanych.

7.  Zmiany działania leków uwarunkowane zaburzeniami ich kinetyki w stanach patologicznych.

 

Ćwiczenia

1.  Farmakoterapia ostrych zespołów wieńcowych, ostrej niewydolności serca, zaburzeń rytmu serca

2.  Leki stosowane w resuscytacji, w terapii nadciśnienia tętniczego w pracy ratownika medycznego.

3.  Farmakoterapia bólu w różnych sytuacjach klinicznych, w różnych grupach wiekowych, w ciąży i u kobiet karmiących piersią.

4.  Leki stosowane przez ratowników medycznych w nagłych schorzeniach internistycznych.

5.  Leki  stosowane przez ratowników w nagłych zaburzeniach psychicznych.

6.  Podstawy toksykologii klinicznej; objawy najczęstszych zatruć. Zatrucia środkami ochrony roślin, zatrucia rozpuszczalnikam, zatrucia substancjami lotnymi, alkoholem, grzybami.

7.  Podstawowe  zasady  postępowania w zatruciach w ratownictwie medycznym.

 

Metody kształcenia

Wykłady prowadzone są w formie prezentacji multimedialnych; seminaria  w formie  analizy przypadków klinicznych i doboru terapii przez studentów, dyskusji.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Obecność na wszystkich wykładach oraz seminariach jest obowiązkowa. Nieobecności student odrabia z inną grupą lub w godzinach konsultacyjnych u prowadzącego zajęcia.

Wykład zakończony jest zaliczeniem na podstawie przygotowanej prezentacji multimedialnej lub eseju na temat zaproponowany przez osobę prowadzą wykłady.  Seminaria prowadzone są w formie bloków tematycznych. Każdy blok zakończony jest zaliczeniem na ocenę. Przygotowanie do zajęć weryfikowane jest w formie ustnej lub pisemnej. Ocena z seminariów jest średnia arytmetyczną ocen uzyskanych z każdego z bloków tematycznych.

Ocena końcowa to średnia arytmetyczna oceny z wykładu i seminariów. Wyniki średniej arytmetycznej ustala się zgodnie z zasadą: średnia 3,25 stanowi ocenę końcową 3,5; średnia 3,75 stanowi ocenę końcową 4,0; średnia 4,25 stanowi ocenę końcową 4,5; średnia 4,75 stanowi ocenę końcową 5,0.

Regulacje dotyczące warunków zaliczenia odpowiadają warunkom zaliczania bezpośredniego, z zastrzeżeniem możliwości wprowadzenia zmian w przypadku konieczności przejścia na zaliczanie zdalne w czasie regulaminowym, przed rozpoczęciem sesji.

Pozostałe nie wymienione regulacje określa Regulamin Studiów na Uniwersytecie Zielonogórskim https://www.uz.zgora.pl/index.php?regulamin-studiow

Literatura podstawowa

Literatura podstawowa:

​​​​​1. Orzechowska-Juzwenko K. (red.) Farmakologia kliniczna. Znaczenie w praktyce medycznej. Górnicki Wyd. Medyczne Wrocław 2018
2. Mutschler E, Geisslinger G,  Ruth P,  Menzel S, Schmidtko A;  Farmakologia z elementami toksykologii - tom 1 i 2,; Wydawnictwo MedPh   Wrocław 2020 wyd. 1

 

 

 


 

Literatura uzupełniająca


1. Mitręga KA, Krzemiński TF. Farmakologia i farmakoterapia dla ratowników medycznych. Elsevier Urban & Partner 2017.

2. Flake F., Hoffmann B. A. Leki w medycynie ratunkowej i intensywnej terapii Edra Urban & Partner, Wrocław 2019

3.  Łukasik-Głębocka M. Ostre zatrucia w praktyce ratownika medycznego, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa, wydanie 1, 2018

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr hab. n. med. Magdalena Gibas-Dorna, prof. UZ (ostatnia modyfikacja: 17-12-2020 09:42)