SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Biologia i ekologia kręgowców - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Biologia i ekologia kręgowców
Kod przedmiotu 13.1-WB-Biol2D-Bio_Kr-S18
Wydział Wydział Nauk Biologicznych
Kierunek Biologia / Biologia środowiska
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów drugiego stopnia z tyt. magistra
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2021/2022
Informacje o przedmiocie
Semestr 1
Liczba punktów ECTS do zdobycia 8
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr Jan Cichocki
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 30 2 - - Egzamin
Laboratorium 30 2 - - Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Zapoznanie studentów z morfologią zewnętrzną i wewnętrzną (= anatomią) poszczególnych gromad kręgowców. Przedstawienie morfologicznej różnorodności światowych gatunków w obrębie śluzic, minogów, ryb, płazów, gadów, ptaków i ssaków. Zdobycie wiedzy z zakresu systematyki ryb oraz oznaczania krajowych gatunków ryb. Zapoznanie studentów z oznaczaniem przedstawicieli krajowej fauny płazów, gadów, ptaków i ssaków. Zdobycie wiedzy z zakresu przystosowań kręgowców do różnych warunków środowiskowych. Zapoznanie studentów z podstawowym cechami morfologicznymi wykorzystywanymi do oznaczania gatunków (budowa czaszki, budowa włosów). Adaptacje morfologiczne i ewolucja narządów i układów w obrębie kręgowców. Wpływ budowy narządów na tryb życia.

Wymagania wstępne

Podstawy wiedzy z zakresu biologii ogólnej.

Zakres tematyczny

WYKŁAD: Definicja i zakres morfologii kręgowców. Historia badań morfologicznych na świecie i w Polsce. Podstawy klasyfikacji zwierząt. Podstawy zoogeografii. Przegląd systematyczny kręgowców: śluzice, minogi, chrzęstnoszkieletowe, kostnoszkieletowe, dwudyszne, trzonopłetwe, płazy, gady, ptaki, ssaki. LABORATORIUM: Systematyka ryb. Zróżnicowanie budowy aparatu gębowego. Opis, budowa modyfikacje płetw. Budowa łusek. Sposoby oddychania u ryb. Budowa przewodu pokarmowego. Budowa szkieletu ryby. Oznaczanie ryb tropikalnych i morskich na podstawie kluczy i zbiorów, oznaczanie ryb krajowych. Budowa i cykl rozwojowy płazów. Oddychanie u płazów. Budowa anatomiczna płazów. Oznaczanie przedstawicieli krajowej i światowej fauny płazów. Omówienie przystosowań do różnych warunków środowiskowych. Budowa anatomiczna gadów. Budowa układu oddechowego gadów. Oznaczanie przedstawicieli krajowej i światowej fauny gadów. Omówienie przystosowań do różnych warunków środowiskowych. Budowa anatomiczna ptaków i przystosowanie ptaków do lotu, oddychanie u ptaków. Przystosowanie ptaków do różnych warunków środowiskowych i spożywanego pokarmu. Zróżnicowanie budowy dziobów. Budowa uzębienia ssaków, przystosowanie do różnych warunków środowiskowych. Opis narządów. Podstawy kraniometrii.

Metody kształcenia

Podająca (wykład w postaci prezentacji multimedialnej); praktyczna (ćwiczenia laboratoryjne z wykorzystaniem sprzętu optycznego i zgromadzonego materiału biologicznego).

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

WYKŁAD: warunkiem zaliczenia jest uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu. Egzamin przeprowadzany jest w formie testu otwartego (ok. 30 pytań, do zaliczenia konieczna prawidłowa odpowiedź na 60% pytań. LABORATORIUM: warunkiem zaliczenia jest obecność na zajęciach oraz uzyskanie pozytywnej oceny z kolokwium zaliczeniowego w formie testu otwartego (ok. 20 pytań, do zaliczenia konieczna prawidłowa odpowiedź na 60% pytań

Literatura podstawowa

Krysiak K., Kobryń H., Kobryńczuk F. Anatomia zwierząt. t.I,II,III. PWN, Warszawa 2005

Szarski H. Anatomia porównawcza kręgowców. PWN, Warszawa 1978

Szarski H. Historia zwierząt kręgowych. PWN, Warszawa 1989

Zamachowski W., Zyśk A. Strunowce Chordata. WNAP, Kraków 2002

Literatura uzupełniająca

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr Renata Grochowalska (ostatnia modyfikacja: 07-04-2021 15:24)