SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Podstawy ekonomii - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Podstawy ekonomii
Kod przedmiotu 14.3-WP-PSP-PE
Wydział Wydział Nauk Społecznych
Kierunek Praca socjalna
Profil praktyczny
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. licencjata
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2021/2022
Informacje o przedmiocie
Semestr 1
Liczba punktów ECTS do zdobycia 3
Typ przedmiotu obieralny
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr Joanna Wyrwa
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Zapoznanie studentów z podstawowymi pojęciami i zagadnieniami z zakresu ekonomii. Wyjaśnienie problemów i zjawisk ekonomicznych zachodzących we współczesnej gospodarce. Zaprezentowanie rozwoju głównych teorii i koncepcji ekonomicznych oraz pokazanie ich praktycznego wykorzystania przez indywidualne podmioty gospodarcze oraz w polityce gospodarczej. Zdobycie umiejętności i kompetencji rozumienia i posługiwania się podstawowymi kategoriami gospodarki rynkowej. Umożliwienie studentom samodzielnego analizowania poszczególnych aspektów funkcjonowania obszarów gospodarki w skali mikro- i makroekonomicznej.

 

Wymagania wstępne

Podstawowa wiedza z matematyki. Umiejętności rozumienia, analizowania oraz interpretowania różnych zjawisk społecznych.

Zakres tematyczny

Treści wykładów:

Miejsce ekonomii w nauce, przedmiot zakres i główne problemy oraz podział ekonomii. Rynek i jego rola w gospodarce. Formy zawodności rynku. Podstawowe kategorie gospodarki rynkowej – rynek, popyt, podaż, ceny, konkurencja, podmioty gospodarcze. Równowaga rynkowa w ujęciu statycznym. Elastyczność popytu i podaży i jej zastosowania. Podstawy teorii zachowań konsumenta. Podstawy decyzji ekonomicznych producenta. Koszty produkcji i przychody przedsiębiorstwa. Rola państwa w gospodarce. Rachunek PKB i wielkości pokrewnych. Wzrost i rozwój gospodarczy. System pieniężno-kredytowy. Inflacja i jej skutki w gospodarce. Problemy bezrobocia na rynku pracy. System budżetowy państwa. Równowaga makroekonomiczna w ujęciu keynesowskim i klasycznym.

Metody kształcenia

Wykład: konwencjonalny, problemowy.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Warunkiem zaliczenia wykładu jest: pozytywna ocena z kolokwium (80%), aktywność na zajęciach (20%). Kolokwium, oceniające efekty kształcenia w zakresie wiedzy i umiejętności odbędzie się w formie testu składającego się z pytań zamkniętych i otwartych. Całkowita ilość punktów możliwa do uzyskania z testu wynosi 100. Suma punktów uzyskanych z testu decydować będzie o ocenie: bardzo dobry (91 – 100 pkt.), dobry plus (81 – 90 pkt.), dobry (71 – 80 pkt.), dostateczny plus (61 – 70 pkt.), dostateczny (51 – 60 pkt.). W trakcie semestru studenci mogą uzyskiwać dodatkowe punkty za aktywność. Dodatkowe punkty mogą być uzyskane za udokumentowaną aktywność związaną z tematyką przedmiotu prowadzoną w ramach zajęć pozaobowiązkowych, np. projekty realizowane w kołach naukowych, dodatkowe indywidualne projekty, publikacje w czasopismach.

Literatura podstawowa

  1. Milewski R., Kwiatkowski E., Podstawy ekonomii, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2018.
  2. Milewski R., Elementarne zagadnienia ekonomii, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2019.
  3. Nordhaus William D., Samuelson Paul A., Ekonomia, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2020.

Literatura uzupełniająca

  1. Skawińska E., Sobiech K., Nawrot K., Makroekonomia. Teoretyczne i praktyczne aspekty gospodarki rynkowej, PWE, Warszawa 2011.
  2. Skawińska E., Sobiech K.G., Wstęp do makroekonomii, Wydawnictwo Politechnika Poznańska, Poznań 2010.
  3. Marciniak S. (red.), Marko- i mikroekonomia. Podstawowe problemy współczesności, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2013.
  4. Rekowski M., Mikroekonomia, Wydawnictwo Akademia, Poznań 2011.
  5. Czarny B., Podstawy ekonomii, PWE, Warszawa 2011.

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr Anita Famuła-Jurczak, prof. UZ (ostatnia modyfikacja: 04-05-2021 07:04)