SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Zarządzanie zasobami ludzkimi - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Zarządzanie zasobami ludzkimi
Kod przedmiotu 14.0-WP-PSChM-ZZL
Wydział Wydział Nauk Społecznych
Kierunek Psychologia
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów jednolite magisterskie
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2021/2022
Informacje o przedmiocie
Semestr 8
Liczba punktów ECTS do zdobycia 3
Występuje w specjalnościach Psychologia pracy, organizacji i zarządzania
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr inż. Marzena Góralczyk
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 - - Egzamin
Ćwiczenia 15 1 - - Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Rozwijanie kompetencji studentów  w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi w różnego typu podmiotach gospodarczych oraz kształtowanie umiejętności praktycznych przygotowujących do wykorzystania wiedzy w pracy zawodowej.

Wymagania wstępne

Brak

Zakres tematyczny

Istota, cele i znaczenie zarządzania zasobami ludzkimi. Model zarządzania zasobami ludzkimi. Zewnętrzne i wewnętrzne uwarunkowania zarządzania personelem. Strategia personalna – założenia.  Budowa strategii i integrowanie jej ze strategią ogólną organizacji. Modele polityki personalnej. Podstawy planowania zasobów ludzkich. Proces doboru personelu. Rekrutacja i jej źródła. Selekcja, metody selekcji. Metoda Assesment Center. Planowanie i realizowanie rozwoju pracowników. Stosowane metody. System oceniania pracowników.

Metody kształcenia

Wykład – konwencjonalny, prezentacja multimedialna, dyskusja

Ćwiczenia - praca w grupach, dyskusja grupowa, warsztaty, studium przypadku, inscenizacja

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Wykład: Egzamin pisemny - test na ocenę zawierający pytania zamknięte jednokrotnego wyboru z treści omawianych na wykładach. (Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest pozytywna ocena z ćwiczeń.) Student może uzyskać łącznie 10 pkt, w tym: ocenę dostateczną 6,0 pkt; ocenę dostateczną plus 7,0 pkt; ocenę dobrą od 8,0 pkt; ocenę dobrą plus 9.0 pkt i bardzo dobrą 10,0 pkt.

Ćwiczenia: Zaliczenie z oceną – ocena końcowa na podstawie punktów cząstkowych uzyskanych na podstawie aktywnego uczestnictwa studenta w pracy zespołowej, w wyniku indywidualnej aktywności studenta a także z prezentacji ustnej na wybrany temat (w zależności od stopnia atrakcyjności wystąpienia mierzonego oceną opartą na wcześniej podanych kryteriach poprawnego wystąpienia publicznego).

Forma zaliczenia ćwiczeń: zaliczenie z oceną. Warunki zaliczenia ćwiczeń: Student może uzyskać łącznie 10 pkt, w tym: ocenę dostateczną od 5,0 pkt do 6,0 pkt; ocenę dostateczną plus od 6,5 pkt do 7,5 pkt; ocenę dobrą od 8,0 pkt do 8,5 pkt; ocenę dobrą plus od 9.0 pkt i bardzo dobrą od 9,5 pkt.

Na ocenę z przedmiotu składa się ocena z ćwiczeń (50%) i egzaminu (50%). Warunkiem zaliczenia przedmiotu są oceny pozytywne z ćwiczeń i egzaminu.

Literatura podstawowa

  1. Armstrong M., Taylor S. Zarządzanie zasobami ludzkimi. Wolters Kluwer Polska, Warszawa 2016.
  2. Kostera M., Zarządzanie personelem, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2010.
  3. Pocztowski A., Zarządzanie zasobami ludzkimi, Strategie – Procesy – Metody, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2016
  4. Listwan T. (red.), Zarządzanie kadrami, Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2010.

Literatura uzupełniająca

  1. Borkowska S., Zarządzanie zasobami ludzkimi w Polsce. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość, Oficyna a Wolters Kluwer business, Kraków 2007
  2. Dale M., Skuteczna rekrutacja i selekcja pracowników, Wolters Kluwer, Warszawa 2012.
  3. Król H., Ludwiczyński A. (red.), Zarządzanie zasobami ludzkimi. Tworzenie kapitału ludzkiego organizacji, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa. 2017
  4. Stankiewicz J, Bortnowska H., Permanentne doskonalenie kompetencji kluczowych pracowników szansą na rozwój organizacji, W: Witkowski S.A., Listwan T. (red.), Kompetencje a sukces zarządzania organizacją: sukces w zarządzaniu kadrami, Centrum Doradztwa i Informacji, Warszawa 2008, s.490-503.

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr inż. Marzena Góralczyk (ostatnia modyfikacja: 20-04-2021 12:45)