SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Logistyka systemów bezpieczeństwa - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Logistyka systemów bezpieczeństwa
Kod przedmiotu 04.9-WZ-LogP-LSB
Wydział Wydział Ekonomii i Zarządzania
Kierunek Logistyka
Profil praktyczny
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. inżyniera
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2021/2022
Informacje o przedmiocie
Semestr 3
Liczba punktów ECTS do zdobycia 3
Typ przedmiotu obieralny
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr inż. Jarosław Siuda
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę
Laboratorium 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Celem głównym przedmiotu jest przygotowanie studentów do pracy na stanowiskach cywilnych pionu logistycznego w instytucjach publicznych i organizacjach militarnych oraz paramilitarnych objętych systemem zarządzania kryzysowego jak również wykorzystania i obsługi systemów informatycznych używanych  w zarządzaniu logistyką w systemach bezpieczeństwa ;.

Celem dodatkowym nr 1. przedmiotu jest dostarczenie studentom niezbędnej wiedzy związanej z funkcjonowaniem logistyki bezpieczeństwa w warunkach pokoju, kryzysu i wojny w strukturach organizacyjnych administracji państwowej i służb bezpieczeństwa państwa oraz posługiwanie się e-dokumentami w zarządzaniu logistyką bezpieczeństwa.

.Celem dodatkowym nr 2 jest rozwinięcie u studentów umiejętności  swobodnego identyfikowania problematyki logistycznej w obszarze bezpieczeństwa i jej wpływem na zabezpieczenie potrzeb materiałowych i informacyjnych ludności i instytucji podczas sytuacji kryzysowych lub innych zagrożeń oraz zapoznanie z nowymi technologiami w logistyce bezpieczeństwa

Wymagania wstępne

Przed rozpoczęciem procesu dydaktycznego student powinien posiadać wiedzę z podstaw logistyki i teorii bezpieczeństwa.

Zakres tematyczny

 

Wykład: Wprowadzenie do przedmiotu Logistyka systemów bezpieczeństwa. Pojęcie ryzyka w logistyce systemów bezpieczeństwa w organizacji o strukturze złożonej i zależnej. Zagrożenia wewnętrzne wpływające na funkcjonowanie logistyki systemów bezpieczeństwa  przedsiębiorstwa przemysłowego. Bezpieczeństwo i ochrona informacji w informatycznych sieciach logistycznych. Zagrożenia w skali makro wpływające na funkcjonowanie logistyki systemów bezpieczeństwa  przedsiębiorstwa przemysłowego. Regulacje prawne określające kwestie bezpieczeństwa w logistyce bezpieczeństwa. Instytucje publiczne, których przedmiotem zainteresowań jest bezpieczeństwo przemysłowe kraju. Prawne aspekty bezpieczeństwa informacji niejawnych i innych chronionych z mocy prawa. RODO w logistyce systemów bezpieczeństwa. Współczesne techniki i technologie zapewnienia bezpieczeństwa informacji chronionych. Zasady zarządzania ryzykiem na potrzeby logistyki systemów bezpieczeństwa . Ochrona informacji w logistyce systemów bezpieczeństwa, a postęp technologiczny kraju.

Laboratorium: Logistyka systemów bezpieczeństwa jako ważna dziedzina funkcjonowania państwa. Standardy produkcji i usług w świetle wymogów NATO i UE jako determinanty funkcjonowania zarządzania bezpieczeństwem systemu logistycznego oraz racjonalnego pozyskiwania wyrobów obronnych. Sposoby rozwiązywania problemów logistycznych związanych z bezpieczeństwem w czasie pokoju, kryzysu i wojny. Instytucje odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa logistycznego. Projekt i prezentacja  logistyki systemu bezpieczeństwa wybranej instytucji. Zarządzanie logistyczne w obszarach bezpieczeństwa Katalog systemów informatycznych wspomagających zarządzanie logistyczne w systemach bezpieczeństwa.

.

Metody kształcenia

Wykład  konwencjonalny oparty na pozycjach literatury podstawowej, rozszerzony  o aktualne informacje związane z zarządzaniem bezpieczeństwem wewnętrznym państwa, prezentacja multimedialna z elementami konwersatoryjnymi

Laboratorium  dyskusja panelowa i wielokrotna, metoda przypadków, praca w grupach, klasyczna metoda problemowa, burza mózgów, prezentacja, projekt, debata oxfordzka.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Wykład - kolokwium – lista pytań z zakresu tematycznego wykładów przesłana studentom z miesięcznym wyprzedzeniem (K_W01, K_W03,K_W14) ; pytania otwarte z progami punktowymi. Z zakresu podanych pytań na kolokwium studenci udzielają odpowiedzi na 3 pytania wybrane przez prowadzącego. Progi punktowe dla poszczególnych ocen z kolokwium: 16-18 punktów-3,0; 19 - 21 punktów-3,5; 22 -25 punktów-4,0; 26 -28 punktów-4,5; 29 -30 punkty-5,0.

Laboratorium - pozytywna ocena z prezentacji wybranego tematu  – studenci otrzymują listę zagadnień omawianych na zajęciach laboratoryjnych, wybierają temat, do którego są zobowiązani przygotować prezentację z użyciem dostępnych narzędzi dydaktycznych (np. projektor multimedialny, rzutnik) ( K_U03, K_U11, K_U14_K_U15) ; pozytywna ocena z kolokwium – lista pytań z zakresu tematycznego ćwiczeń zostaje studentom przesłana z miesięcznym wyprzedzeniem, pytania otwarte z progami punktowymi (K_W01, K_W03_K_W04, K_W11). Z zakresu podanych pytań na kolokwium studenci udzielają odpowiedzi na 3 pytania wybrane przez prowadzącego. Progi punktowe dla poszczególnych ocen z kolokwium: 16-18 punktów-3,0; 19 -21 punktów-3,5; 22-25 punktów-4,0; 26-28 punktów-4,5; 29-30 punkty - 5,0.

Miarą zaliczenia przedmiotu jest ocena końcowa, która jest wypadkową oceny z laboratorium i z egzaminu

Literatura podstawowa

  1. Stęplewski B.,Podstawy logistyki bezpieczeństwa, Difin 2016,
  2.  Jałowiec T. ,Paradygmaty logistyki wojskowej, Difin 2020,
  3.  Lichota A., Wybrane zagadnienia logistyki stosowanej, Kraków 2006,
  4.  Majewska K., Feliks J., Wspomaganie logistyki eksploatacji przez obsługiwanie aktywne. Wybrane zagadnienia logistyki eksploatacji przez obsługiwanie aktywne. Wybrane zagadnienia logistyki stosowanej nr 4 PAN, Rocznik 2007 Oficyna wydawnicza TEXT,
  5.  Gierszewski J., Bezpieczeństwo wewnętrzne, Difin, Warszawa 2013.
  6.  Misiuk A., Instytucjonalny kształt bezpieczeństwa wewnętrznego, Difin, Warszawa 2013.
  7.  Szymonik A., Organizacja i funkcjonowanie systemów bezpieczeństwa, Difin, Warszawa 2012.
  8.  Liedel K., Transsektorowe obszary bezpieczeństwa narodowego, Difin, Warszawa 2011.
  9. Lisiecki M., Zarządzanie bezpieczeństwem – wyzwania dla XXI wieku, Warszawa 2008.
  10.  Warmiński A., Administracja bezpieczeństwa i porządku publicznego, Elipsa, Warszawa 2013.
  11. Sienkiewicz-Małyjurek K., Skuteczne zarządzanie kryzysowe, Difin, Warszawa 2015.

 

Literatura uzupełniająca

  1. Liedl K., Serafin T., Otwarte źródła informacji w działalności wywiadowczej, Difin, Warszawa 2011.
  2. Liedl K., Zwalczanie terroryzmu międzynarodowego w polskiej polityce bezpieczeństwa, Difin, Warszawa 2010.
  3. Wawrzyk P., Współpraca policyjna a system informacyjny Schengen, WAiP, Warszawa 2008.
  4. Grzegorzewski Z., Służby specjalne a bezpieczeństwo państwa polskiego, Grado, Toruń 2013..
  5. Bączek P., Zagrożenia informacyjne a bezpieczeństwo Państwa Polskiego, Marszałek, Toruń 2005.
  6. Grocki R., Zarządzanie kryzysowe, Difin, Warszawa  2012..
  7. Niziński S., Logistyka w systemach działaniach, Warszawa 2012.

Uwagi

Prowadzący zajęcia korzysta także z materiałów własnych oraz źródeł internetowych.


Zmodyfikowane przez dr inż. Jarosław Siuda (ostatnia modyfikacja: 07-05-2021 21:42)