SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Bezpieczeństwo w logistyce - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Bezpieczeństwo w logistyce
Kod przedmiotu 14.9-WZ-LogD-BwL
Wydział Wydział Ekonomii i Zarządzania
Kierunek Logistyka
Profil praktyczny
Rodzaj studiów drugiego stopnia z tyt. magistra
Semestr rozpoczęcia semestr letni 2021/2022
Informacje o przedmiocie
Semestr 2
Liczba punktów ECTS do zdobycia 1
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr inż. Jarosław Siuda
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Ćwiczenia 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Celem głównym przedmiotu jest zapoznanie studenta z podstawami logistyki w działaniach związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa państwa w czasie pokoju, kryzysu
i wojny na różnych szczeblach administracji państwowej i zależnego od różnych służb , organizacji i instytucji.

Celem szczegółowym 1. przedmiotu jest zapoznanie studentów z nowoczesnymi metodami zarządzania obszarem bezpieczeństwa w logistyce, z uwzględnieniem bezpieczeństwa procesów informacyjnych oraz bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni i jej wpływ na zakłócenia w łańcuchu dostaw..

Celem szczegółowym 2. przedmiotu jest rozwinięcie u studentów umiejętności  swobodnego identyfikowania problematyki logistycznej w obszarze bezpieczeństwa i jej wpływem na zabezpieczenie potrzeb materiałowych i informacyjnych ludności i instytucji podczas sytuacji kryzysowych lub innych zagrożeń.

Wymagania wstępne

Przed rozpoczęciem procesu dydaktycznego student powinien posiadać wiedzę z podstaw logistyki i teorii bezpieczeństwa. Powinien również znać  podstawy logistyki w przedsiębiorstwie, zarządzania łańcuchem dostaw, zarządzania bezpieczeństwem oraz podstawowymi zagrożeniami cyberprzestrzennymi. Wymaga się od studenta podstaw wiedzy z normalizacji i zarządzani jakością w logistyce.

Zakres tematyczny

Ćwiczenia: Współczesne koncepcje systemów logistycznych  i ich bezpieczeństwo . Systemy bezpieczeństwa w logistyce. Nowoczesne metody i techniki oraz narzędzia kształtowania zapasów i ich bezpieczeństwa. Koncepcja just in time oraz bezpieczeństwo dostaw. Bezpieczeństwo łańcucha logistycznego oraz bezpieczeństwo /infrastruktury/ obszaru logistycznego.  Logistyka sytuacji kryzysowych a zarządzanie komunikacją w sytuacji kryzysowej bezpieczeństwa w logistyce. Rozwój technologii informatycznych a zagrożenia i zarządzanie bezpieczeństwem informacji. Logistyczne aspekty bezpieczeństwa w wybranych obszarach ochrony bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz działalności gospodarczej. Zagrożenia w skali makro wpływające na funkcjonowanie logistyki systemów bezpieczeństwa  przedsiębiorstwa przemysłowego. Zagrożenia w skali makro wynikające z ataków cyberprzestrzennych.

 

.

 

Metody kształcenia

 

Ćwiczenia: studium przypadku, prezentacja multimedialna, metoda projektowa, praca w grupach

 

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Podstawowym warunkiem uzyskania wpisu jest obecność na zajęciach. Studenci zobowiązani są do aktywnego i systematycznego uczestniczenia w wykładach i laboratoriach. W przypadku nieobecności wynikłych z ważnych przyczyn należy uzgodnić z prowadzącym sposób odrobienia zaległego laboratorium.

Ćwiczenia - pozytywna ocena z prezentacji wybranego tematu zajęć – studenci otrzymują listę zagadnień, wybierają temat, do którego są zobowiązani przygotować prezentację z użyciem dostępnych narzędzi dydaktycznych (np. projektor multimedialny, rzutnik) (K_W01, K_W02, K_W03, K_U01, K_U02, K_U03, K_K02) ; pozytywna ocena z kolokwium – lista pytań z zakresu tematycznego laboratorium zostaje studentom przesłana z miesięcznym wyprzedzeniem, pytania otwarte z progami punktowymi. Z zakresu podanych pytań na kolokwium studenci udzielają odpowiedzi na 3 pytania wybrane przez prowadzącego. Łączna suma punktów do zdobycia – 30. Suma punktów uzyskanych z kolokwim decydować będzie o ocenie: bardzo dobry (28-30 pkt.), dobry plus (25-27 pkt.), dobry (22-24 pkt.), dostateczny plus (20-21pkt.), dostateczny (17-19 pkt.).

Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest: pozytywna ocena z ćwiczenia.

Warunkiem zaliczenia ćwiczenia jest: pozytywna ocena z kolokwium, aktywność studenta na ćwiczeniach, przygotowanie krótkiej prezentacji na wybrany temat wskazany przez prowadzącego.

Na ocenę końcową z ćwiczeń składają się następujące elementy:

1. Kolokwium (30%) – kolokwium zaliczeniowe lista pytań z zakresu tematycznego  zostaje studentom przesłana z miesięcznym wyprzedzeniem, pytania otwarte (K_W01, K_W02, K_W03, K_U01, K_U02, K_U03); łączna suma punktów do zdobycia – 30. z progami punktowymi: bardzo dobry (28-30 pkt.), dobry plus (25-27 pkt.), dobry (22-24 pkt.), dostateczny plus (20-21pkt.), dostateczny (17-19 pkt.).

2. Aktywność na zajęciach (10%) – studenci zobowiązani są do aktywnego i systematycznego uczestnictwa w zajęciach. W przypadku nieobecności wynikłych z ważnych przyczyn należy uzgodnić z prowadzącym sposób odrobienia zaległego  laboratorium. W celu usprawiedliwienia nieobecności na zajęciach student przedstawia stosowne zaświadczenie w ciągu 14 dni. Dodatkowe punkty mogą być uzyskane za udokumentowaną aktywność związaną z tematyką przedmiotu prowadzoną w ramach zajęć pozaobowiązkowych, np. projekty realizowane w kołach naukowych, dodatkowe indywidualne projekty, publikacje w czasopismach (K_W01, K_W02, K_W03, K_U02, K_U03, K_U02).

3. Prezentacja nt. zagadnień wskazanych przez prowadzącego (60%) – studenci przygotowują w grupach bądź indywidualnie krótkie wystąpienia nt. zagadnień wskazanych przez prowadzącego(K_W01, K_W02, K_W03, K_U02, K_U03, K_K02). Prezentacje przedstawiane będą na wskazanych przez prowadzącego zajęciach i nawiązywać będą bezpośrednio do omawianego na nich tematu.

Literatura podstawowa

  1. Szymonik A. Inżynieria bezpieczeństwa systemów logistycznych, Difin, Warszawa 2019
  2. Stęplewski B., , Podstawy logistyki bezpieczeństwa, Warszawa 2016.
  3. Szymonik A., Organizacja i funkcjonowanie systemów bezpieczeństwa, Difin, Warszawa 2011.
  4.  Nowak E.Zarządzanie logistyczne w sytuacjach kryzysowych. AON, Warszawa 2008.
  5. Gierszewski J., Bezpieczeństwo wewnętrzne, Difin, Warszawa 2013.
  6. Misiuk A., Instytucjonalny kształt bezpieczeństwa wewnętrznego, Difin, Warszawa 2013.
  7. Bozarth C. ,Handfield R.B. Wprowadzenie do zarządzania operacjami i łańcuchem dostaw, One Press. Warszawa 2007..
  8. Szymonik A., Organizacja i funkcjonowanie systemów bezpieczeństwa, Difin, Warszawa 2012.
  9. Liedel K., Transsektorowe obszary bezpieczeństwa narodowego, Difin, Warszawa 2011.
  10. Lisiecki M., Zarządzanie bezpieczeństwem – wyzwania dla XXI wieku, Warszawa 2008.
  11. Sulowski S., Brzeziński M., Bezpieczeństwo wewnętrzne państwa, Elipsa, Warszawa 2009.
  12. Warmiński A., Administracja bezpieczeństwa i porządku publicznego, Elipsa, Warszawa 2013.
  13. Sienkiewicz-Małyjurek K., Skuteczne zarządzanie kryzysowe, Difin, Warszawa 2015..
  14. Mroczko F., Zarządzanie kryzysowe w sytuacji zagrożeń niemilitarnych, WWSPiZ, Wałbrzych 2012

Literatura uzupełniająca

  1. Szymonik A., Logistyka w bezpieczeństwie. Difin, Warszawa, 2011.
  2. Sienkiewicz-Małyjurek K., Bezpieczeństwo publiczne. Zarys problematyki, Gliwice 2010.
  3. Misiuk A., Administracja porządku i bezpieczeństwa publicznego, WAiP, Warszawa 2008.
  4. Nowak E., Logistyka w sytuacjach kryzysowych. AON, Warszawa 2005.
  5. Grzegorzewski Z., Służby specjalne a bezpieczeństwo państwa polskiego, Grado, Toruń 2013.
  6. Grocki R., Zarządzanie kryzysowe, Difin, Warszawa  2012..

Uwagi

Prowadzący zajęcia korzysta także z materiałów własnych oraz źródeł internetowych.


Zmodyfikowane przez dr inż. Jarosław Siuda (ostatnia modyfikacja: 07-05-2021 21:48)