SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

BHP z elementami ergonomii - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu BHP z elementami ergonomii
Kod przedmiotu 16.9-WZ-BezP-BHPEE
Wydział Wydział Ekonomii i Zarządzania
Kierunek Bezpieczeństwo narodowe
Profil praktyczny
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. licencjata
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2021/2022
Informacje o przedmiocie
Semestr 1
Liczba punktów ECTS do zdobycia 3
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr hab. inż. Maciej Dzikuć, prof. UZ
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Ćwiczenia 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę
Projekt 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Celem przedmiotu jest analiza systemu pracy, przedstawienie zagadnień związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy, a także związanych z ergonomicznym wyposażeniem i organizacją pracy.

Wymagania wstępne

Brak

Zakres tematyczny

1. Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy. Koncepcje teoretyczne zarządzania BHP. Koszty bezpieczeństwa i higieny pracy. Ryzyko zawodowe – pojęcie, proces oceny, podejmowane działania. Kultura bezpieczeństwa elementem kultury organizacyjnej.

2. Układy antropotechniczne - Diagnostyka ergonomiczna, Projektowanie systemu pracy, Ergonomiczne zasady projektowania układu człowiek – obiekt techniczny

3. Prawna ochrona pracy. Międzynarodowe regulacje prawne w zakresie bezpieczeństwa pracy. System organizacyjno-prawny ochrony pracy w Polsce. Obowiązki pracodawcy w systemie pracy. Prawa i obowiązki pracownika. Struktury BHP w systemie pracy.

4. Nauka o pracy. Charakterystyka procesu pracy. Definicja, zakres przedmiotowy cel ergonomii. Rodzaje i obszary działania. System pracy: człowiek – środowisko pracy. Obciążenie człowieka pracą.

5. Społeczne środowisko pracy. Funkcja personalna. Kierowanie a przywództwo. Proces podejmowania decyzji.

6. Psychologia pracy. Konflikty i sposoby ich ograniczania, Negocjacje – sposoby prowadzenia, Motywacja do pracy

7. Materialne środowisko pracy. Definicja materialnych warunków pracy, Rodzaje zagrożeń w środowisku pracy: zagrożenia mechaniczne, zagrożenia towarzyszące elektryczności statycznej i wykorzystaniem energii elektrycznej, hałas, drgania mechaniczne, pola elektromagnetyczne, promieniowanie optyczne (nadfioletowe, widzialne, podczerwone), oświetlenie elektryczne, mikroklimat, substancje chemiczne, pyły, czynniki biologiczne

8. Fizjologia, higiena i medycyna pracy w systemie pracy. Stan organizmu, Zmęczenie i stres w pracy – źródła, konsekwencje, sposoby ograniczania, Zadania medycyny pracy

9. Ochrona pracy. Definicja i rodzaje chorób zawodowych. Profilaktyka chorób zawodowych. Identyfikacja i redukowanie ryzyka choroby zawodowej.

10. Definicja i klasyfikacja wypadków przy pracy. Przyczyny i przebieg wypadków przy pracy. Mierniki i ocena wypadkowości. Profilaktyka wypadkowa.

11. Ocena ryzyka zawodowego:

a) zebranie informacji potrzebnych do przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego,

b) identyfikacja zagrożeń,

c) szacowanie ryzyka,

d) określenie działań eliminujących lub ograniczających ryzyko zawodowe

e) dokumentowanie wyników oceny ryzyka zawodowego.

12. Praktyczne uwarunkowania BHP z elementami ergonomii na przykładzie wybranych zawodów i stanowisk pracy.

Metody kształcenia

Praca z dokumentem źródłowym, praca w grupach 2-4 osobowych, metoda projektu, klasyczna metoda problemowa, dyskusja, prezentacja, ćwiczenia z analizą przykładów.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Ćwiczenia

Studenci zobowiązani są do uzyskania zaliczenia z ćwiczeń na ocenę oraz przygotowują referaty na zadany temat. Czas przedstawiania 20-30 min. Po wygłoszeniu referatu odbywa się dyskusja i oceniana jest aktywność studentów w prowadzonej dyskusji. Referat stanowi 25% oceny z ćwiczeń, natomiast ocena z kolokwium zaliczającego ćwiczenia 75%. Pozytywną ocenę otrzymuje student, który uzyska co najmniej 60-65% (dost 3,0) poprawnych odpowiedzi na pytania otwarte na kolokwium zaliczającym ćwiczenia, 66-75% na ocenę dst plus, 76-85% na ocenę dobrą (4,0), 86-94% na ocenę db plus (4,5), na ocenę bdb (5,0) 95-100%. Kolokwium realizowane jest na podstawie pytań otwartych w połowie semestru oraz na zakończenie kursu.

Projekt

W ramach projektu studenci przygotowują i prezentują przydzielony projekt z wykorzystaniem technik multimedialnych. W ramach zajęć studenci realizują poszczególne etapy projektu. Ocena projektu jest uzależniona od: zaliczenia projektu – 100% oceny końcowej, 60-65% (dost 3,0), 66-75% na ocenę dst plus, 76-85% na ocenę dobrą (4,0), 86-94% na ocenę db plus (4,5), na ocenę bdb (5,0) 95-100% (w przypadku zaprezentowania wszystkich istotnych elementów związanych z tematyka projektu, w przypadku braków będzie to ocena niższa). Tematyka projektu odnosi się do praktycznych uwarunkowań BHP z uwzględnieniem elementów ergonomii na przykładzie wybranych zawodów lub stanowisk pracy.

Warunek zaliczenia projektu: oddanie pracy zaliczeniowej (projektu) w postaci elektronicznej, jego przedstawienie i udzielenie odpowiedzi związanych z tematyką projektu (prezentacja wykonana np. w Power Point).

Efekty kształcenia będą weryfikowane następującymi sposobami: poprzez systematyczną kontrolę wykonania zadań przewidzianych programem, kolokwium, wygłoszenie referatu oraz wykonanie projektu. 

Miarą zaliczenia przedmiotu jest ocena końcowa, która jest wypadkową oceny z ćwiczeń i projektu (ćwiczenia 50%, projekt 50%).

Literatura podstawowa

1.   Boryczka M., Ergonomia i bezpieczeństwo pracy: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego, Katowice 2014.

2.   Bryła R., Bezpieczeństwo i higiena pracy, Wydawnictwo Elamed, Warszawa 2011.

3.   Marcinkowski J., Podstawy bezpieczeństwa pracy, Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej, Poznań 2011.

4.   Marcinkowski J., Wybrane problemy bezpieczeństwa pracy, ergonomii i ochrony środowiska, Wydawnictwo Pressmedial Andrzej Niemiec, Lublin 2011.

5.   Jabłoński J., Obszar i przedmiot poznania ergonomii: odniesienia poznawcze i ontologiczne, Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej, Poznań 2011.

6.   Koradecka D.(red.), Bezpieczeństwo i higiena pracy, CIOP-PIB, Warszawa 2008.

7. Przybyliński B., BHP i ergonomia, Wydawnictwa Uczelniane Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, Bydgoszcz 2012.

8.   USTAWA z dnia 26 czerwca 1974 r. (z późniejszymi zmianami) Kodeks pracy ­ http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20140001502

9. https://www.pip.gov.pl/pl/ Państwowa Inspekcja Pracy

Literatura uzupełniająca

1. Wieczorek S., Organizacja bezpiecznej pracy, Kraków 2011.

2. Horst W. (red.), Ergonomia z elementami bezpieczeństwa pracy: przewodnik do ćwiczeń laboratoryjnych, Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej, Poznań 2006.

3. Rączkowski B., BHP w praktyce 2020 wydanie 18, ODDK Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Kadr, Gdańsk 2020.

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr Paweł Szudra (ostatnia modyfikacja: 05-05-2021 12:07)