SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Zarządzanie rozbudowanymi procesami logistycznymi - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Zarządzanie rozbudowanymi procesami logistycznymi
Kod przedmiotu 04.9-WZ-EkoPD-ZRPLo
Wydział Wydział Ekonomii i Zarządzania
Kierunek Ekonomia
Profil praktyczny
Rodzaj studiów drugiego stopnia z tyt. magistra
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2021/2022
Informacje o przedmiocie
Semestr 3
Liczba punktów ECTS do zdobycia 4
Typ przedmiotu obieralny
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr Agnieszka Perzyńska
  • dr Katarzyna Huk
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę
Ćwiczenia 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Zapoznanie studenta z tematyką zarządzania logistycznego. Nauczenie rozumienia istoty i roli logistyki w sprawnym funkcjonowaniu organizacji oraz korzystania z zasad organizacji procesów logistycznych.

Wymagania wstępne

Zakres tematyczny

Wykład: Pojęcie logistyki. Istota i rola procesów logistycznych w funkcjonowaniu organizacji. Obowiązujące procedury logistyczne. Czynniki determinujące sprawność procesów logistycznych. Zarządzanie procesami logistycznymi. Planowanie i organizacja procesów logistycznych w organizacji. Analiza ABC i XYZ. Logistyka procesów dystrybucji. Logistyczne centra dystrybucji. Automatyczna identyfikacja.

Ćwiczenia: Pojęcie logistyki. Istota i rola procesów logistycznych w funkcjonowaniu organizacji. Kategorie logistyki. Obowiązujące procedury logistyczne. Czynniki determinujące sprawność procesów logistycznych. Zarządzanie procesami logistycznymi. Planowanie i organizacja procesów logistycznych w organizacji. Analiza ABC i XYZ. Logistyka procesów dystrybucji. Logistyczne centra dystrybucji. Automatyczna identyfikacja.

Metody kształcenia

Wykład z zastosowaniem prezentacji multimedialnej. Ćwiczenia: praca grupowa, sprawdzanie wiedzy.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Zaliczenie obejmuje problematykę systemów informacji przestrzennej w administracji. Zaliczenie otrzymuje student, który uzyska co najmniej 60 % poprawnych odpowiedzi sformułowanych w kolokwium zaliczającym wykład. Na ćwiczeniach studenci zobowiązani są do także uzyskania zaliczenia projektu na ocenę. Warunkiem uzyskania zaliczenia jest przygotowanie i prezentacja referatu w grupach o zadanej tematyce z wykorzystaniem technik multimedialnych. Czas prezentacji od 40-60 min. Po wygłoszeniu referatu odbywa się dyskusja i oceniana jest aktywność studentów w prowadzonej dyskusji. Drugim warunkiem zaliczenia zajęć ćwiczeniowych jest pozytywna ocena z oddania pracy zaliczeniowej (projektu) w postaci elektronicznej (edytor Word, prezentacja PowerPoint) zaliczenie kolokwium.  Ocena końcowa przedmiotu stanowi średnią arytmetyczną pozytywnych ocen z poszczególnych form ćwiczeń (tj. wykładów, ćwiczeń, laboratorium, seminariów) prowadzonych w ramach przedmiotu.

Literatura podstawowa

1. Abt S., Logistyka w teorii i w praktyce, Akademia Ekonomiczna, Poznań 2001.

2. Radziejowska G., Mastej P., Logistyka w przedsiębiorstwie: przewodnik do ćwiczeń, Politechnika Śląska, Gliwice 2001.

3. Schary Ph. B, Skjott-Larsen T., Zarządzanie globalnym łańcuchem podaży, PWN, Warszawa 2002.

Literatura uzupełniająca

1. Pfohl H.-Ch., Systemy logistyczne : podstawy organizacji i zarządzania, Instytut Logistyki i Magazynowania, Poznań 2001.

2. Skowronek Cz., Sarjusz-Wolski Z., Logistyka w przedsiębiorstwie, PWE, Warszawa 2003.

3. Kluge P.D., (Red.) Komputerowo wspomagany controlling w małych i średnich przedsiębiorstwach, Oficyna Wydawnicza PZ, Zielona Góra 2001 – dostępny na stronie: http://www.zcie.uz.zgora.pl/.

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr Agnieszka Perzyńska (ostatnia modyfikacja: 10-05-2021 18:48)