SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Kierowanie i dowodzenie w systemach bezpieczeństwa - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Kierowanie i dowodzenie w systemach bezpieczeństwa
Kod przedmiotu 14.1-WZ-BezD-KDSB
Wydział Wydział Ekonomii i Zarządzania
Kierunek Bezpieczeństwo narodowe
Profil praktyczny
Rodzaj studiów drugiego stopnia z tyt. magistra
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2021/2022
Informacje o przedmiocie
Semestr 2
Liczba punktów ECTS do zdobycia 2
Występuje w specjalnościach Bezpieczeństwo publiczne
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr inż. Jarosław Siuda
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę
Laboratorium 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Celem przedmiotu jest zapoznanie z problematyką z zakresu istoty kierowania i dowodzenia w rodzajach służb i wojsk w systemach bezpieczeństwa narodowego oraz kształtowanie umiejętności praktycznych przygotowujących do wykorzystania wiedzy w pracy zawodowej. Student powinien znać elementy technicznego i informatycznego kierowania i dowodzenia w SZ RP, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz administracji zespolonej i niezespolonej wraz ich wzajemnymi powiązaniami. 

Wymagania wstępne

Uzyskane zaliczenia na minimum ocenę dostateczną z przedmiotu Systemy Bezpieczeństwa Narodowego.

Zakres tematyczny

Wykład: władza, wymiary władzy, autorytet jako źródło władzy, istota kierowania, dowodzenia – terminologia i definicje, teoretyczne podstawy procesu podejmowania decyzji, zasady dowodzenia, cykle działań zorganizowanych w procesie dowodzenia, struktura systemów dowodzenia.

Laboratorium: kierowanie i kierownicy, funkcje kierowania, style kierowania i dowodzenia, procedury dowodzenia, techniczne środki dowodzenia, etapy procesu podejmowania decyzji, informatyczne wspomaganie procesów dowodzenia, proces decyzyjny w dowodzeniu, intuicja w procesie podejmowania decyzji, przywództwo.

Metody kształcenia

Wykład konwencjonalny, praca z dokumentem źródłowym, praca w grupach, klasyczna metoda problemowa, dyskusja, prezentacja.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Warunkiem zaliczenia wykładu jest: pozytywna ocena z kolokwium, aktywność studenta  podczas laboratorium, przygotowanie krótkiej prezentacji na wybrany temat wskazany przez prowadzącego.

Na ocenę końcową z wykładu składają się następujące elementy:

1. Kolokwium (90%) – lista pytań z zakresu tematycznego wykładu zostaje studentom przesłana z miesięcznym wyprzedzeniem, pytania otwarte (K_W01, K_W02, K_W03); łączna suma punktów do zdobycia – 90. z progami punktowymi  ; 0-54 ndst; 55-64 dst;65 - 74 dst +; 75 - 80 db; 81 - 85 db +; 86- 90 bdb.

2. Aktywność na zajęciach (10%) – studenci zobowiązani są do aktywnego i systematycznego uczestnictwa na wykładach. Dodatkowe punkty mogą być uzyskane za udokumentowaną aktywność związaną z tematyką wykładu prowadzoną w ramach zajęć pozaobowiązkowych, np. projekty realizowane w kołach naukowych, dodatkowe indywidualne projekty, publikacje w czasopismach (K_U01, K_U02).

Warunkiem zaliczenia laboratorium jest: pozytywna ocena z kolokwium, aktywność studenta na zajęciach, przygotowanie krótkiej prezentacji na wybrany temat wskazany przez prowadzącego.

Na ocenę końcową z projektu składają się następujące elementy:

  1. Kolokwium (30%) – kolokwium zaliczeniowe lista pytań z zakresu tematycznego projektu zostaje studentom przesłana z miesięcznym wyprzedzeniem, pytania otwarte (K_U01, K_U02, K_K01, K_K02).; łączna suma punktów do zdobycia – 30. z progami punktowymi; 0-17 ndst; 18 - 21 dst; 22 -24 dst+; 25-26 db; 27-28 db+; 29-30 bdb.
  2. Prezentacja nt. zagadnień wskazanych przez prowadzącego (60%) – studenci przygotowują w grupach bądź indywidualnie krótkie wystąpienia nt. zagadnień wskazanych przez prowadzącego(K_U01, K_U02, K_K01, K_K02). Prezentacje przedstawiane będą na wskazanych przez prowadzącego zajęciach i nawiązywać będą bezpośrednio do omawianego na nich tematu.

Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest: pozytywna ocena z laboratorium i wykładu. Miarą zaliczenia przedmiotu jest ocena końcowa, która jest wypadkową oceny z wykładu i laboratorium.

Literatura podstawowa

  1. Kręcikij J., i Wołejszo J., Podstawy dowodzenia, AON, Warszawa 2007.
  2. Czermiński A., Czerska M, Nogalski B., Rutka R., Apanowicz J., Zarządzanie organizacjami, Toruń 2001.
  3. Pokruszyński W. , Bezpieczeństwo, teoria i praktyka (podręcznik akademicki) , Józefów 2012
  4. Wołejszo J. (red.), System dowodzenia, AON Warszawa 2013r,
  5. Ricky W. Griffin, Podstawy zarządzania organizacjami, Wydawnictwo Naukowe PWN Warszawa 2001r.

Literatura uzupełniająca

  1. Kitler W. , Aspekty kompetencyjne kierowania bezpieczeństwem narodowym w warunkach stanu wyjątkowego, Zeszyty Naukowe AON nr 4(97) 2014
  2. Dela P., Wsparcie informatyczne procesu dowodzenia, AON Warszawa 2004.
  3. Frącik K., Elementy Dowodzenia i Koordynacji Działań, AON Warszawa, 2009.
  4. Niedzielski E., Wybrane zagadnienia z podstaw zarządzania, Olsztyn 2006r.

Uwagi

Prowadzący zajęcia korzysta także z materiałów własnych oraz źródeł internetowych.


Zmodyfikowane przez dr inż. Jarosław Siuda (ostatnia modyfikacja: 07-05-2021 22:06)