SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Choroby wewnętrzne - hematologia - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Choroby wewnętrzne - hematologia
Kod przedmiotu 12.0-WL-LEK-CHWHE
Wydział Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu
Kierunek Lekarski
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów jednolite magisterskie sześcioletnie
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2021/2022
Informacje o przedmiocie
Semestr 8
Liczba punktów ECTS do zdobycia 2
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr n. med. Mirosław Franków
  • dr hab. n. med. Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus, prof. UZ
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Zajęcia kliniczne 20 1,33 20 1,33 Zaliczenie na ocenę
Seminarium 10 0,67 10 0,67 Zaliczenie na ocenę
Wykład 5 0,33 5 0,33 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Celem kształcenia jest zapoznanie studentów ze współczesną wiedzą z zakresu chorób układu krwiotwórczego, nabycie umiejętności rozpoznawania objawów chorób hematologicznych. Student poznaje zasady diagnostyki i interpretacji badań dodatkowych, uczestniczy w badaniach inwazyjnych i procesie planowania leczenia cytostatykami. Zapoznanie studenta z najnowszymi osiągnięciami naukowymi w hematologii. Nabycie przez studenta podstawowych umiejętności niezbędnych w prowadzeniu badań klinicznych oraz integracji wiedzy i umiejętności klinicznych z dowodami naukowymi. Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych i w zakresie edukacji pacjenta i jego rodziny.

 

Wymagania wstępne

Znajomość anatomii, histologii, fizjologii, patofizjologii, patomorfologii.

Zakres tematyczny

  1. Hematopoeza.
  2. Niedokrwistości.
  3. Pancytopenia.
  4. Limfadenopatia.
  5. Hipersplenizm.
  6. Ostre i przewlekłe białaczki.
  7. Zespoły mielodysplastyczne.
  8. Szpiczak plazmocytowy.
  9. Chłoniaki nieziarnicze
  10. Chłoniak Hodgkina
  11. Nowotwory mieloproliferacyjne.
  12. Skazy krwotoczne.
  13. Stany nadkrzepliwości.
  14. Zaburzenia hemostazy.
  15. Stany nagłe w hematologii
  16. Zasady chemioterapii.
  17. Podstawy transplantacji komórek krwiotwórczych.
  18. Wpływ leków na zaburzenia parametrów morfologicznych krwi.

Metody kształcenia

Wykład: metoda podająca, wykład informacyjny z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych.

Seminaria: metoda podająca z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych, prowadzona w grupach maks. 10-osobowych w trakcie zajęć klinicznych. Zajęcia obejmują analizę przypadków klinicznych z dyskusją problemową dotyczącą wyników uzyskanych w pracy indywidualnej i grupowej.

Zajęcia kliniczne w grupach 5 osób prowadzone w oddziale hematologii oraz w poradni hematologicznej. W praktycznym nauczaniu nacisk kładziony jest na nabycie umiejętności wczesnego wykrywania i planowania diagnostyki chorób układu krwiotwórczego. Podczas ćwiczeń student doskonali umiejętności badania podmiotowego i przedmiotowego, ustalanie rozpoznania wstępnego, propozycje badań laboratoryjnych i pracownianych, ich interpretacja, rozpoznanie różnicowe, rozpoznanie ostateczne, propozycja postępowania leczniczego u chorych hospitalizowanych stosownie do tematyki seminariów. Udział studentów w obchodach lekarskich. Przedstawienie przypadku przez studenta przed grupą studencką i nauczycielem akademickim. Samodzielne opracowanie historii choroby, pod kontrolą nauczyciela akademickiego.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Zaliczenie wykładów: w formie pisemnej (test jednokrotnego wyboru, pytania zamknięte) z treści obowiązującej na wykładach. Uzyskanie 60% punktów możliwych do zdobycia jest warunkiem zaliczenia wykładów.

Progi procentowe ocen: 0-59% - 2,0; 60-67% - 3,0; 68-75% - 3,5; 76-83% - 4,0; 84-91% - 4,5; 92-100% - 5,0

Zaliczenie zajęć klinicznych i seminariów: uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich zajęć, przewidzianych do realizacji w ramach programu zajęć. Ocenie podlegają sprawdziany wprowadzające do zajęć/tematu w formie pisemnej (test jednokrotnego wyboru, pytania zamknięte)– ocena pozytywna powyżej 60% uzyskanych punktów. W przypadkach nieobecności, Student powinien uzupełnić braki w terminie uzgodnionym z prowadzącym zajęcia.

Progi procentowe ocen: 0-59% - 2,0; 60-67% - 3,0; 68-75% - 3,5; 76-83% - 4,0; 84-91% - 4,5; 92-100% - 5,0

Ocena końcowa to średnia ocen uzyskanych ze wszystkich form kształcenia (wykłady+seminaria+ćwiczenia). Wyniki średniej arytmetycznej ustala się zgodnie z zasadą: średnia 3,25 stanowi ocenę końcową 3,5; średnia 3,75 stanowi ocenę końcową 4,0; średnia 4,25 stanowi ocenę końcową 4,5; średnia 4,75 stanowi ocenę końcową 5,0.

Z każdej części student musi uzyskać co najmniej ocenę dostateczną. W przypadku braku uzyskania zaliczenia wykładów, seminariów i zajęć klinicznych przed pierwszym terminem testu końcowego zgodnie z regulaminem studiów student w pierwszym terminie otrzymuję ocenę niedostateczną oraz uzgadnia formę i termin ponownego podejścia do zaliczenia danej części zajęć (wykładów/seminarów i/lub ćwiczeń) z prowadzącym dane zajęcia. 

Usprawiedliwieniem nieobecności na wszystkich formach kształcenia jest zaświadczenie lekarskie lub ważny wypadek losowy (potwierdzony wiarygodnym dokumentem zaakceptowanym przez prowadzącego zajęcia). Dopuszcza się usprawiedliwioną nieobecność na 20% godzin przewidzianych w danej formie kształcenia. Po uzgodnieniu z prowadzącym, dopuszcza się odrabianie zajęć klinicznych (seminaria i ćwiczenia) przez Studenta z inną grupą. Odrobienie zajęć wykładowych po indywidualnym uzgodnieniu z Koordynatorem przedmiotu. 

Regulacje dotyczące warunków zaliczenia odpowiadają warunkom zaliczania bezpośredniego, z zastrzeżeniem możliwości wprowadzenia zmian w przypadku konieczności przejścia na zaliczanie zdalne w czasie regulaminowym, przed rozpoczęciem sesji.

Pozostałe nie wymienione regulacje określa Regulamin Studiów na Uniwersytecie Zielonogórskim https://www.uz.zgora.pl/index.php?regulamin-studiow

 

Literatura podstawowa

  1. Gajewski, P. et al: Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych 2020.
  2. Choroby układu krwiotwórczego. red. Andrzej Hellmann, Medycyna Praktyczna, 2017 
  3. Dmoszyńska, A. et al. Wielka Interna: T. 10 Hematologia. Medical Tribune Polska, 2011
  4. Jędrzejczak, W. W, Robak, T., Podolak-Dawidziak, M. Praktyka Hematologiczna. Praca zbiorowa. Termedia Wydawnictwa Medyczne, 2015. Wyd. 1 

Literatura uzupełniająca

  1. Herold G (red.) Medycyna wewnętrzna. Wyd. Lekarskie PZWL Warszawa 2007
  2. Czasopisma dostępne w Bibliotece Uniwersyteckiej UZ, cyfrowe bazy danych – nauki medyczne i nauki o zdrowiu; http://www.bu.uz.zgora.pl/

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr hab. n. med. Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus, prof. UZ (ostatnia modyfikacja: 02-08-2021 13:20)