SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Prawo w praktyce pielęgniarskiej - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Prawo w praktyce pielęgniarskiej
Kod przedmiotu 10.0-WL-PIELD-PRAW-PP
Wydział Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu
Kierunek Pielęgniarstwo
Profil praktyczny
Rodzaj studiów drugiego stopnia z tyt. magistra pielęgniarstwa
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2021/2022
Informacje o przedmiocie
Semestr 2
Liczba punktów ECTS do zdobycia 2
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr Grzegorz Góralczyk
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 20 1,33 20 1,33 Zaliczenie na ocenę
Ćwiczenia 10 0,67 10 0,67 Zaliczenie 

Cel przedmiotu

Usystematyzowanie wiedzy studenta dotyczącej zagadnień praw pacjenta i powinności pracowników służby zdrowia. Zapoznanie studenta z: 1) pojęciem i klasyfikacją zawodów medycznych oraz zasadami ich wykonywania, ze szczególnym uwzględnieniem zawodu lekarza, a także możliwymi formami wykonywania zawodu, 2) praktycznymi aspektami wykładni i stosowania przepisów prawa w życiu zawodowym pielęgniarki, w tym w ramach prowadzonej samodzielnej praktyki, 3) regulacjami prawnymi dotyczącymi podstaw wykonywania zawodu udzielania świadczeń zdrowotnych, zadań państwa w dziedzinie ochrony zdrowia, praw pacjenta, 4) z zasadami tajemnicy lekarskiej, prowadzenia dokumentacji medycznej, odpowiedzialności karnej, cywilnej i zawodowej, 5) z podstawowymi zagadnieniami bioetyki, w szczególności pojęciem bioetyki i rozwojem myśli bioetycznej, jak też sporami nad istotą człowieczeństwa, początkiem i końcem życia ludzkiego.

Wymagania wstępne

brak

Zakres tematyczny

Wykłady i ćwiczenia

  1. Pojęcie i źródła prawa medycznego oraz konstytucyjne podstawy prawa medycznego.
  2. Organizacja ochrony zdrowia w Polsce z uwzględnieniem regulacji prawa Unii Europejskiej. Zadania państwa w dziedzinie ochrony zdrowia i finansowanie świadczeń zdrowotnych.
  3. Prawa pacjenta ze szczególnym uwzględnieniem prawa do leczenia w kontekście dostępności i jakości świadczeń zdrowotnych; prawa do informacji i wyrażenia zgody na leczenie; prawa do poszanowania prywatności; prawa do umierania w spokoju i godności.
  4. Zasady prowadzenia badań medycznych i eksperymentów.
  5. Elementy bioetyki – pojęcie bioetyki, spór o istotę człowieczeństwa, spór o początek i kres życia ludzkiego.
  6. Prawne i bioetyczne zagadnienia medycznie wspomaganej prokreacji, aborcji, zmiany płci i eutanazji.
  7. Odpowiedzialność za szkody wyrządzone przy leczeniu – zasady ponoszenia odpowiedzialności cywilnej, karnej i zawodowej; zagadnienia wrongful life, wrongful birth, wrongful conception.
  8. Ochrona zdrowia psychicznego i leczenie uzależnień.
  9. Podstawowe zagadnienia prawa farmaceutycznego – pojęcie; wprowadzenie do obrotu produktów i wyrobów medycznych; obrót produktami i wyrobami leczniczymi; refundacja leków; suplementy diety w świetle prawa; środki spożywcze specjalnego przeznaczenia; wynalazki biotechnologiczne i ich zastosowanie
  10. Swoboda działalności gospodarczej i wolność pracy. Prawne formy prowadzenia działalności gospodarczej; formy prowadzenia działalności leczniczej.
  11. Osoby wykonujące zawody medyczne – klasyfikacja. Podstawy prawne wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej.
  12. Podstawy prawa pracy i zatrudniania w formach niepracowniczych; ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Metody kształcenia

Prezentacja multimedialna, dyskusja, interpretacja stanów faktycznych, referat, odpowiedź ustna

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Wykład: zaliczenie przeprowadzone w formie pisemnej (test jednokrotnego lub wielokrotnego wyboru), warunkiem zaliczenia jest uzyskanie 60% punktów możliwych do zdobycia. 

Ćwiczenia: warunkiem zaliczenia jest uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich zajęć, przewidzianych do realizacji w ramach programu. Ocenie podlegają: kolokwia sprawdzające wiedzę, wypowiedź ustna, aktywny udział w dyskusji, ewentualnie przygotowanie pracy pisemnej. W przypadkach nieobecności Student powinien uzupełnić braki w terminie uzgodnionym z prowadzącym zajęcia.

Ocena końcowa: to średnia arytmetyczna wszystkich form przewidzianych do realizacji przedmiotu. Wyniki średniej arytmetycznej ustala się zgodnie z zasadą: średnia 3,25 stanowi ocenę końcową 3,5; średnia 3,75 stanowi ocenę końcową 4,0; średnia 4,25 stanowi ocenę końcową 4,5; średnia 4,75 stanowi ocenę końcową 5,0.

94-100% = 5,0, 85-93% = 4,5, 76-84% = 4,0, 68-75% = 3,5, 60-67% = 3,0, 0-59% = 2,0.

Regulacje dotyczące warunków zaliczenia odpowiadają warunkom zaliczania bezpośredniego, z zastrzeżeniem możliwości wprowadzenia zmian w przypadku konieczności przejścia na zaliczanie zdalne w czasie regulaminowym, przed rozpoczęciem sesji.
Pozostałe nie wymienione regulacje określa Regulamin Studiów na Uniwersytecie Zielonogórskim https://www.uz.zgora.pl/index.php?regulamin-studiow

Literatura podstawowa

1. Kowalski M, Kmieciak B. Bioetyka. Między prawem a pedagogiką. Wyd. Impuls Kraków 2016.

2. Sarnacka E, Jacek A. Prawo medyczne i orzecznictwo lekarskie. Wyd. Lekarskie PZWL Warszawa 2015.

3. Tymiński R. Prawo medyczne. Wyd. Medical Tribune Warszawa 2014.

Literatura uzupełniająca

1.  Grzegorczyk F. Ustawa o działalności leczniczej. Komentarz. Wyd. LexisNexis Warszawa 2012.

2.   Czasopisma dostępne w Bibliotece Uniwersyteckiej UZ, cyfrowe bazy danych – nauki medyczne i nauki o zdrowiu; http://www.bu.uz.zgora.pl/

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr Iwona Bonikowska (ostatnia modyfikacja: 17-07-2021 15:49)