SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Systemowe zarządzanie jakością w MŚP - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Systemowe zarządzanie jakością w MŚP
Kod przedmiotu 04.9-WZ-WMZPD-SZJP
Wydział Wydział Ekonomii i Zarządzania
Kierunek Współczene metody i koncepcje zarządzania małym i średnim przedsiębiorstwem
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów podyplomowe
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2021/2022
Informacje o przedmiocie
Semestr 1
Liczba punktów ECTS do zdobycia 2
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr Anna Ludwiczak
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład i ćwiczenia - - 12
(w tym jako e-learning)
0,8
(w tym jako e-learning)
Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Zapoznanie słuchaczy z nowoczesnymi teoriami, koncepcjami, metodami zarządzania w perspektywie projektowania, wdrażania i stosowania w praktyce menedżerskiej systemowego zarządzania jakością oraz nabycie przez nich praktycznych umiejętności wykorzystywania narzędzi i metod kompleksowego zarządzania jakością.

Wymagania wstępne

Brak.

Zakres tematyczny

Wykład: Elementy teorii systemów. Analiza i projektowanie systemów zarządzania. Znormalizowane systemy zarządzania jakością zgodne z ISO 9001. Wprowadzenie do Total Quality Management. 

Ćwiczenia: Studenci w zespołach projektują najważniejsze elementy systemów zarządzania jakością dla wybranego przez siebie przedsiębiorstwa, następnie przygotowują i prezentują wyniki swojej pracy z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej.

Metody kształcenia

Wykład konwencjonalny, metoda przypadków, praca w grupach, metoda projektu.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Warunkiem zaliczenia wykładu jest obecność na wykładach i pozytywna ocena z testu. Na ocenę pozytywną student powinien udzielić prawidłowej odpowiedzi na co najmniej 51% pytań zawartych w teście. 

Studenci zobowiązani są do uzyskania zaliczenia z ćwiczeń na podstawie prezentacji wykonanego projektu w formie graficznej. W trakcie omawiania projektu odbywa się dyskusja nad zaproponowanymi przez studentów rozwiązaniami.

Warunkiem zaliczenia na ocenę ćwiczeń jest pozytywna ocena z zaprezentowanego projektu. Wynik oceny projektu stanowić będzie ocenę wiedzy i umiejętności praktycznych studenta związanych z projektowaniem systemów zarządzania jakością.

Literatura podstawowa

1. Miller P., Systemowe zarządzanie jakością. Koncepcja systemu, ocena systemu, wspomaganie decyzji, Wyd. Difin, Warszawa 2011.

2. Szczepańska K., Zarządzanie jakością. W dążeniu do doskonałości, CH Beck 2011.

3. Konarzewska-Gubała E., Zarządzanie przez jakość. Koncepcje, metody, studia przypadków, Wyd. UE we Wrocławiu, Wrocław 2013.

Literatura uzupełniająca

1. Bugdol M., Jedynak P., Współczesne systemy zarządzania. Jakość, bezpieczeństwo, ryzyko, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2012.

2. Szczepańska K., Metody i techniki TQM, Wyd. Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2009.

3. Ćwiklicki M., Obora H., Metody TQM w zarządzaniu firmą: praktyczne przykłady zastosowań, Wydawnictwo Poldex, Kraków 2009.

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr Paweł Szudra (ostatnia modyfikacja: 12-07-2021 22:26)