SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Przedmiot do wyboru - Żywienie człowieka - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Przedmiot do wyboru - Żywienie człowieka
Kod przedmiotu 12.9-WL-RM-PW-ŻC
Wydział Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu
Kierunek Ratownictwo medyczne
Profil praktyczny
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. licencjata
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2020/2021
Informacje o przedmiocie
Semestr 5
Liczba punktów ECTS do zdobycia 2
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • mgr Natalia Hertmanowska
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Laboratorium 45 3 - - Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Zapoznanie studentów z zagadnieniami dotyczącymi żywienia człowieka i aktualnymi zaleceniami żywieniowymi w oparciu o wiedzę o wzajemnych korelacjach między żywnością i sposobem żywienia a zdrowiem człowieka.

 

Wymagania wstępne

Podstawowa wiedza z biochemii i fizjologii układu pokarmowego. 

Zakres tematyczny

1. Żywność, żywienie a zdrowie.

2. Znaczenie podstawowych składników odżywczych (białko, tłuszcze, węglowodany, błonnik pokarmowy, cholesterol, woda, witaminy i składniki mineralne) i ich rola w żywieniu człowieka w odniesieniu do planowania zbilansowanej diety.

3. Zasady żywienia w różnych okresach życia zależnie od aktywności fizycznej: dzieci i młodzież, osoby dorosłe, osoby starsze - w oparciu o aktualne zalecenia żywieniowe Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej i normy żywienia dla populacji Polski.

4. Żywienie osób dorosłych pracujących w systemie zmianowym. 

5. Ocena stanu odżywienia osób zdrowych z wykorzystaniem pomiarów antropometrycznych, badań biochemicznych i wywiadu żywieniowego.

6. Zasady układania i planowania strategii żywieniowej w aspekcie żywienia człowieka zdrowego.

7. Wpływ zaburzeń stanu odżywienia na funkcjonowanie organizmu: nadwaga, otyłość, niedożywienie  i jego następstwa.

8. Strategie żywieniowe w profilaktyce przewlekłych chorób niezakaźnych (dieta śródziemnomorska, dieta DASH i dieta MIND).

9. Niepożądane reakcje na pokarm, zatrucia, zakażenia. 

Metody kształcenia

Laboratoria są realizowane w formie prezentacji multimedialnych i analizy z dyskusją problemową dotyczącą wyników uzyskanych w pracy indywidualnej i grupowej, wraz z wykorzystaniem opisów przypadków klinicznych.

Udział studenta w konsultacjach - informacja na temat terminów konsultacji znajduje się na stronie internetowej oraz na platformie Collegium Medicum.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Laboratoria - warunkiem zaliczenia jest aktywny udział w realizacji zadań problemowych omawianych na zajęciach, odpowiednie przygotowanie do zajęć; uzyskanie zaliczenia ze wszystkich zajęć przewidzianych do realizacji w ramach programu zajęć oraz uzyskanie pozytywnej oceny z kolokwium końcowego. Ocenie podlegają prezentacje multimedialne, prace projektowe omawiane na zajęciach i wykonanie zadań indywidualnych.

Kolokwium końcowe obejmuje pisemny test składający się z 40 pytań typu zamkniętego, jednokrotnego wyboru.  Zaliczenie kolokwium powyżej 60% uzyskanych punktów.

Obliczanie oceny z kolokwium zaliczeniowego i zadań realizowanych podczas zajęć następuje zgodnie z progami procentowymi: 

94-100% ocena bardzo dobry;

85-93% ocena dobry plus;

76-84% ocena dobry;

68-75% ocena dostateczny plus; 

60-67% ocena dostateczny;

0-59% ocena niedostateczny. 

Zaliczenie w II terminie poprawkowym ma formę testu wyjściowego lub formę odpowiedzi ustnej. Zaliczenie w II terminie (w formie kolokwium wyjściowego lub w formie ustnej) jest równoznaczne z uzyskaniem minimalnej, koniecznej do zaliczenia ćwiczeń liczby punktów (60% z maksymalnej liczby punktów).

Regulacje dotyczące warunków zaliczenia odpowiadają warunkom zaliczania bezpośredniego, z zastrzeżeniem możliwości wprowadzenia zmian w przypadku konieczności przejścia na zaliczanie zdalne w czasie regulaminowym, przed rozpoczęciem sesji.

Ocena końcowa to średnia arytmetyczna wszystkich form przewidzianych do realizacji przedmiotu. Wyniki średniej arytmetycznej ustala się zgodnie z zasadą: średnia 3,25 stanowi ocenę końcową 3,5; średnia 3,75 stanowi ocenę końcową 4,0; średnia 4,25 stanowi ocenę końcową 4,5; średnia 4,75 stanowi ocenę końcową 5,0.

Nieobecności - Studentowi przysługuje limit jednej dozwolonej i usprawiedliwionej nieobecności na zajęciach. Nieobecności Student powinien skonsultować z prowadzącym zajęcia w czasie trwania ogólnouczelnianych konsultacji dla Studentów (informacja na temat terminów konsultacji znajduje się na stronie internetowej oraz na platformie Collegium Medicum) i nadrobić je w ciągu do 7 dni, nie później jednak niż do dnia kolokwium zaliczeniowego z ćwiczeń.

Pozostałe warunki określa Regulamin Studiów Uniwersytetu Zielonogórskiego https://www.uz.zgora.pl/index.php?regulamin-studiow

Literatura podstawowa

  1. Gawęcki J i wsp.: Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu. Wyd. Naukowe PWN, Warszawa 2012

  2. Grzymisławski M, Gawęcki J. Żywienie człowieka zdrowego i chorego. Wyd. PWN Warszawa 2012.

  3. Jarosz M (red.). Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie. Wyd. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, Warszawa 2020 - format pdf (do pobrania link: https://www.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2020/12/Normy_zywienia_2020web-1.pdf)

Literatura uzupełniająca

1. Gawęcki J, Roszkowski W. Żywienie człowieka a zdrowie publiczne. Wyd. Naukowe PWN, Warszawa 2012

2. Jarosz M. (red.): Praktyczny podręcznik dietetyki. Wyd. Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2012

3. Czasopisma dostępne w Bibliotece Uniwersyteckiej UZ, cyfrowe bazy danych – nauki medyczne i nauki o zdrowiu; http://www.bu.uz.zgora.pl/

 

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr hab. n. med. Magdalena Gibas-Dorna, prof. UZ (ostatnia modyfikacja: 02-10-2022 01:21)