SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Analiza danych biomedycznych - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Analiza danych biomedycznych
Kod przedmiotu 13.1-WB-Biol2P-ADB-S22
Wydział Wydział Nauk Biologicznych
Kierunek Biologia
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. licencjata
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2022/2023
Informacje o przedmiocie
Semestr 6
Liczba punktów ECTS do zdobycia 1
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • prof. dr hab. Marian Giertych
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Laboratorium 15 1 - - Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Celem jest przekonanie studenta o istotnej roli analizy danych z wykorzystaniem statystyki we współczesnej nauce. Przekazanie wiedzy i umiejętność koniecznych podczas pracy z bazami danych, ze szczególnym uwzględnieniem danych gromadzonych w naukach medycznych.

Wymagania wstępne

Znajomość podstaw statystyki z zakresu szkoły średniej i podstawowego kursu biostatystyki. Znajomość podstaw pakietu Excel.

Zakres tematyczny

Znaczenie grupy kontrolnej w badaniach klinicznych. Testowanie hipotez z wykorzystaniem prostych testów parametrycznych i nieparametrycznych. Jednoczynnikowa i krzyżowa  analiza wariancji (anova) z układami czynnikowymi i hierarchicznymi  Analiza kowariancji (ANCOVA). Analiza frekwencji, analiza danych ankietowych. Parametryczne i nieparametryczne współczynniki korelacji. Analiza regresji. 

Metody kształcenia

Zajęcia prowadzone są sali komputerowej z wykorzystaniem programów Excel i Statistica. Każde ćwiczenie poprzedzone jest wykładem w postaci prezentacji multimedialnej. Ćwiczenia praktyczne: samodzielne zebranie danych ankietowych. Wykonanie statystycznego opisu próby. Testowanie hipotez statystycznych z wykorzystaniem różnych testów dostępnych w programie Statistica na bazie danych wcześniej zebranych własnych danych oraz przykładów podawanych przez prowadzącego.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Weryfikacja wiedzy i umiejętności studenta odbywać się będzie w trakcie kolokwiów cząstkowych i kolokwium końcowego. Podczas kolokwiów student na podstawie zestawu danych numerycznych i podanego problemu badawczego będzie musiał prawidłowo postawić hipotezy statystyczne, dobrać odpowiedni test i zinterpretować wynik. Wszystkie kolokwia odbywają się z wykorzystaniem komputerów i pakietu statystycznego Statistica. Zaliczenie przedmiotu wymaga: obecności na zajęciach (dopuszczalna absencja 20%), pozytywnego (50% punktów + 1) zaliczenia kolokwiów cząstkowych oraz kolokwium końcowego.

Literatura podstawowa

  1. Stanisz A. Przystępny kurs statystyki tom I, II i III z zastosowaniem STATISTICA PL StatSoft Kraków
  2. Bręborowicz G. Myczko J. Tadeusiewicz R. Statystyka w badaniach medycznych PWN Warszawa 1998
  3. Watała C. Biostatystyka Wykorzystanie metod statystycznych w pracy badawczej w naukach biomedycznych alfa-medica press Warszawa 2002

Literatura uzupełniająca

  1. Żuk B. Biometria stosowana PWN Warszawa 1989
  2. Łomnicki A., Wprowadzenie do statystyki dla przyrodników, PWN, 2010
  3. Meissner W. Metody statystyczne w biologii, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego  2014 
  4. Moczko J.A., Bręborowicz G.H., Tadeusiewicz R., Nie samą statystyką, Ośrodek Wydawnictw Naukowych ICB PAN, Poznań 2010.

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr Anna Wróblewska-Kurdyk (ostatnia modyfikacja: 15-04-2022 11:40)