SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Organizacja i zarządzanie w sporcie - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Organizacja i zarządzanie w sporcie
Kod przedmiotu 16.1-WL-WF-OZS
Wydział Wydział Nauk Biologicznych
Kierunek Wychowanie fizyczne / nauczycielska
Profil praktyczny
Rodzaj studiów drugiego stopnia z tyt. magistra
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2022/2023
Informacje o przedmiocie
Semestr 4
Liczba punktów ECTS do zdobycia 1
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr inż. Mariola Michałowska
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Przedmiot ma za zadanie przekazanie pogłębionej wiedzy z zakresu organizacji i zarządzania w sporcie. Kształtowanie praktycznych umiejętności doboru odpowiednich metod i technik zarządzania w organizacjach sportowych. W wyniku realizacji przedmiotu studenci nabędą pogłębioną wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu zarządzania i organizacji w sporcie, a także umiejętność rozumienia i analizowania relacji występujących między ludźmi w organizacjach sportowych. Studenci nabędą pogłębioną wiedzę dotyczącą metody zarządzania relacjami społecznymi, sposobów podjęcia współpracy, a także zarządzania i organizacji pracy zespołu. Ponadto nabędą umiejętności w zakresie kierowania ludźmi w organizacji sportowej. Kształtowania umiejętności samodzielnego podejmowania decyzji oraz wykorzystania wiedzy teoretycznej do opisu i analizowania przyczyn i przebiegu konkretnych procesów zachodzących w organizacji sportowej.

Wymagania wstępne

wiedza z zakresu teorii sportu i psychologii 

Zakres tematyczny

Wykład: Zarządzanie sportem. Planowanie strategiczne w sporcie. Rola menedżera i lidera w zarządzaniu sportem. Zarządzanie karierą w sporcie. Organizacja i jej miejsce w otoczeniu. Podział organizacji sportowych. Kluby sportowe jako szczególny rodzaj organizacji sportowej. Struktura rynku sportowego. Model rynku sportowego. Etyka w zarządzaniu sportem. Warunku funkcjonowania klubów sportowych w Polsce – analiza zmian w czasie. Orientacja na klienta w zarządzaniu sportem. Typologia problemów zarządzania. Specyfika zarządzania zasobami ludzkimi w organizacjach sportowych. Metody zarządzania relacjami społecznymi. Przywództwo w procesie zarządzania organizacją sportową. Kompetencje menedżera sportu i determinanty ich kształtowania. Problematyka kierowania i motywowania pracowników. Rola zaangażowania we współczesnym zarządzaniu. Ocena i pomiar poziomu zaangażowania pracowników. Motywowanie w zarządzaniu przez zaangażowanie. Realizacja procesu zarządzania zasobami ludzkimi w klubach sportowych. Budowanie zespołu. Kryzys i dysfunkcje w organizacji. Finansowanie sportu. Prawne aspekty zarządzania sportem w Polsce.

Metody kształcenia

Wykład: wykład konwencjonalny i problemowy, dyskusja, pokaz.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Wykład: zaliczenie pisemne, które będzie obejmować materiał z wykładów.  Zaliczenie będzie w formie pytań otwartych i problemowych. Warunkiem otrzymania zaliczenia jest uzyskanie min. 51% z pracy pisemnej. Termin zaliczenia: na przedostatnich zajęciach zgodnie z harmonogramem studiów. Oceny (punktacja): 51%- 60% - dostateczny (3.0), 61%-70% - dostateczny plus (3.5), 71%-80% - dobry (4.0), 81%-85% - dobry plus (4.5), 86%-100% - bardzo bobry (5.0). Na ocenę końcową składać się będzie ocena z pracy pisemnej (100%).

 

 

 

Literatura podstawowa

  1. Dobrowolski Z., Organizacja i zarządzanie: zarys problematyki i metod, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie, Sulechów 2008.
  2. Juchnowicz M., Zaangażowanie pracowników: sposoby oceny i motywowania, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2012.
  3. Juchnowicz M. (red.), Najlepsze praktyki w zarządzaniu kapitałem ludzkim: metodyka badania, opisy przypadków, Oficyna Wydawnicza SGH w Warszawie, Warszawa 2011.
  4. Czasopisma i podręczniki dostępne w Bibliotece Uniwersyteckiej UZ (bazy danych w układzie alfabetycznym) http://www.bu.uz.zgora.pl/

Literatura uzupełniająca

  1. Miller D., Zespoły: co trzeba wiedzieć, robić i mówić, aby stworzyć dobry zespół, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2010.
  2. Wyrzykowska B., Karbowiak K., Kierowanie zasobami ludzkimi w organizacji, Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2009.

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr Ewa Skorupka (ostatnia modyfikacja: 27-04-2022 20:20)