SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Biologia człowieka - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Biologia człowieka
Kod przedmiotu 13.1-WL-WFSP-BCZ
Wydział Wydział Nauk Biologicznych
Kierunek Wychowanie fizyczne / nauczycielska
Profil praktyczny
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. licencjata
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2022/2023
Informacje o przedmiocie
Semestr 1
Liczba punktów ECTS do zdobycia 2
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr Ewa Nowacka-Chiari
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę
Laboratorium 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Zapoznanie studenta z budową organizmu ludzkiego na poziomie komórkowym, tkankowym oraz układowym; przedstawienie podstawowych pojęć i praw ułatwiających rozumienie zagadnień o charakterze genetycznym, biochemicznym, fizjologicznym i anatomicznym.

Wymagania wstępne

Znajomość z zakresu biologii, chemii i fizyki na poziomie szkoły średniej.

Zakres tematyczny

Treści wykładów: komórka jako podstawowa jednostka materii ożywionej: skład chemiczny, właściwości fizyczne, budowa –organelle komórkowe, ich budowa i funkcje; DNA jako chemiczny koncept  życia; mitoza - cykl komórkowy i mejoza – powstawanie gamet; prawa dziedziczenia; rodzaje zmienności – źródła i przykłady. Komunikacja wewnątrzustrojowa – neurohormonalna; homeostaza. Organizm człowieka jako harmonijny system wielonarządowy i wieloukładowy.

Treści laboratorium: różnicowanie morfologiczne i czynnościowe komórek; tkanki - rodzaje i ich funkcje ze szczególnym uwzględnieniem tkanki mięśniowej i nerwowej.

Metody kształcenia

Wykład aktywizujący - konwersatoryjny.

Laboratorium: metoda obserwacji z wykorzystaniem środków multimedialnych, graficzne i tekstowe dokumentowanie zajęć.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Wykład: pozytywna ocena z pisemnego kolokwium obejmującego treści wykładów. Kolokwium trwające 45 min zawiera 43 zadania. Do zaliczenia na ocenę dostateczną konieczne jest uzyskanie 22 pkt. na 43 pkt. możliwe do zdobycia (51%).

Laboratorium: pozytywne oceny z dwóch sprawdzianów cząstkowych. Każdy sprawdzian trwa 15 min i zawiera 7 zadań do rozwiązania. Do zaliczenia na ocenę dostateczną konieczne jest uzyskanie 3,5 pkt. na 7 pkt. możliwych do zdobycia (50% pozytywnych odpowiedzi).

Na oceny z obu form zajęć wpływa też obecność i aktywność Studenta/-ki na zajęciach. Dopuszcza się 13% nieobecności (usprawiedliwionych), które Student/-ka powinien uzupełnić w terminie uzgodnionym z prowadzącym zajęcia (max na dwa tygodnie przed końcem zajęć). Usprawiedliwioną nieobecność Student/-ka zobowiązani są odpracować w formie odpowiedzi ustnej lub pisemnej (wg wskazań prowadzącego). Pozostałe warunki, nie wymienione w punkcie rozstrzygane są zgodnie z Regulaminem Studiów na Uniwersytecie Zielonogórskim https://www.uz.zgora.pl/index.php?regulamin-studiow

Ocena końcowa to średnia arytmetyczna wszystkich form przewidzianych do realizacji przedmiotu. Wyniki średniej arytmetycznej ustala się zgodnie z zasadą: średnia 3,25 stanowi ocenę końcową 3,5; średnia 3,75 stanowi ocenę końcową 4,0; średnia 4,25 stanowi ocenę końcową 4,5; średnia 4,75 stanowi ocenę końcową 5,0.

Literatura podstawowa

  1. Solomon E.P., Berg L.R., Martin D.W.: Biologia Villego, Wyd. MULTICO, 2007.
  2. Mazgajska-Wiktor H., Jarosz W., Fogt-Wyrwas R.: Podstawy biologii człowieka, Wyd. Naukowe PWN, 2013.

Literatura uzupełniająca

  1. Bukała B.: Biologia - fizjologia zwierząt z elementami fizjologii człowieka, Wydawnictwo Szkolne OMEGA, 2005.
  2. Campbell N.A.: Biologia, Dom Wydawniczy REBIS, 2012.
  3. Czasopisma i e-booki dostępne w Bibliotece Uniwersyteckiej UZ, cyfrowe bazy danych – nauki medyczne i nauki o zdrowiu; http://www.bu.uz.zgora.pl/

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr Ewa Nowacka-Chiari (ostatnia modyfikacja: 22-04-2022 18:37)