SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Piłka nożna - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Piłka nożna
Kod przedmiotu 16.1-WB-WF3PP-PN2-S22
Wydział Wydział Nauk Biologicznych
Kierunek Wychowanie fizyczne / nauczycielska
Profil praktyczny
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. licencjata
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2022/2023
Informacje o przedmiocie
Semestr 5
Liczba punktów ECTS do zdobycia 4
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę
Laboratorium 45 3 27 1,8 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Przygotowanie studenta do uzyskania stopnia trenera UEFA C zgodnie z  programem kształcenia i licencjonowania trenerów w PZPN i samodzielnego prowadzenia różnych form zajęć z piłki nożnej w kategoriach wiekowych Skrzat, Żak, Orlik,  Młodzik, Senior – amator, samodzielnego formułowania celów i opracowywania programów nauczania gry w piłkę nożną oraz ich realizacji w klubach sportowych i rekreacyjnych, ośrodkach wypoczynku, na obozach sportowych i koloniach

Wymagania wstępne

Wiadomości, umiejętności i kompetencje na poziomie efektów kształcenia z zakresu piłki nożnej na podstawie ”Narodowego Modelu Gry”. Zaliczenie pierwszej części zajęć ze specjalizacji

Zakres tematyczny

Wykład:   Konstruowanie drużyny. Ukierunkowane kształtowanie sprawności fizycznej. Sprawność fizyczna w strukturze treningu. Metodyka kształtowania sprawności fizycznej u dzieci i młodzieży. Metodyka kształtowania koordynacyjnych zdolności motorycznych u dzieci i młodzieży.

Laboratorium: Organizacja gry w piłkę nożną na poszczególnych etapach szkolenia. Ukierunkowane kształtowanie sprawności fizycznej.  Ukierunkowane kształtowanie sprawności fizycznej. Hospitacja i prowadzenie zajęć treningowych z piłki nożnej w różnych grupach wiekowych (kategoria wiekowa Skrzat, Żak, Orlik,  Młodzik, Senior amator). Organizacja zawodów oraz turniejów w piłce nożnej. Nowoczesne techniki informatyczne w piłce nożnej. Planowanie i kontrola treningu piłkarskiego. 

Metody kształcenia

Wykład informacyjny, metoda audytoryjna, panel dyskusyjny, metoda projektowa, samodzielne opracowanie materiałów metodycznych, zajęcia praktyczne,  warsztaty (prowadzenie zajęć pokazowych – edukator)

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Wykłady:  kończą się na podstawie testu w formie pisemnej zgodnym z podanymi kryteriami (test z progami punktowymi składający się z pytań zamkniętych i otwartych). Minimum na uzyskanie zaliczenia to 60% punktów.

Laboratorium: kończy się zaliczeniem na ocenę. Podstawą zaliczenia jest aktywne uczestnictwo w zajęciach (dopuszcza nieobecność 10% ogólnej liczby godzin na zajęciach w semestrze, student ma możliwość odrobienia usprawiedliwionej nieobecności w terminie dwóch tygodni na zasadach ustalonych przez prowadzącego, hospitacja zajęć, test  sprawności fizycznej i umiejętności ruchowych stosowany w piłce nożnej, prowadzenie zajęć praktycznych na grupach dziecięcych, sędziowanie meczów towarzyskich lub gier wewnętrznych (min.20min meczu).

Ocenie podlegają:

  • opracowane przez studenta materiały metodyczne (konspekty, arkusze, protokoły) - 30%
  • sędziowanie meczu - 30%
  • test sprawności specjalnej - 40%

Na ocenę z przedmiotu składa się ocena z wykładów (25%) i laboratoriów (75%). Warunkiem zaliczenia przedmiotu są pozytywne oceny z wykładów i laboratoriów.

Literatura podstawowa

 

  1. Narodowy model gry. PZPN, Warszawa 2016.
  2. Piłka nożna w szkole. PZPN, Warszawa 2012.
  3. Podręcznik trenera piłki nożnej dzieci. PZPN, Warszawa 2018.
  4. W oparciu o program szkolenia AMO PZPN Warszawa 2020.
  5. Trening Formacyjny PZPN, Warszawa 2020.
  6. Podręcznik Trenera Piłki Nożnej PZPN, Warszawa 2019.
  7. Talaga J. Śledziewski D. Piłka nożna. Nauczanie i doskonalenie techniki. Estrella, Warszawa 2015

Literatura uzupełniająca

  1. Gry i zabawy z piłką. PZPN, Warszawa 2011
  2. Formy Zabawowe dla piłkarzy. PZPN, Warszawa 2009
  3. Czasopisma i podręczniki dostępne w Bibliotece Uniwersyteckiej UZ (bazy danych w układzie alfabetycznym) http://www.bu.uz.zgora.pl/

Uwagi

Program specjalizacji w treściach, wymiarach godzinowych i w zestawieniu literatury został opracowany na podstawie  programu kształcenia i licencjonowania trenerów w PZPN.

Uczestnik specjalizacji otrzymuje bezpłatnie zestaw podręczników PZPN, jest zobowiązany jest do zakupienia zunifikowanej odzieży sportowej wskazanej przez PZPN na zajęcia praktyczne, odbywanie hospitacji i praktyk w ramach specjalizacji.

PROGRAM OPRACOWAŁ: mgr Wojciech Drożdż  (edukator PZPN)


Zmodyfikowane przez dr Ewa Skorupka (ostatnia modyfikacja: 05-05-2022 10:35)