SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Analiza decyzyjna - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Analiza decyzyjna
Kod przedmiotu 14.3-WZ-ZarzP-AD
Wydział Wydział Ekonomii i Zarządzania
Kierunek Zarządzanie
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. licencjata
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2022/2023
Informacje o przedmiocie
Semestr 2
Liczba punktów ECTS do zdobycia 2
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr inż. Mariola Michałowska
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Laboratorium 30 2 18 1,2 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Przekazanie wiedzy z zakresu podejmowania decyzji. Kształtowanie umiejętności analitycznego podejścia do problemów decyzyjnych. Przedstawienie zasad analizy decyzyjnej pozwalającej podejmować optymalne wybory. Zapoznanie studentów z narzędziami umożliwiającymi podejmowanie decyzji oraz rozwiązanie problemów decyzyjnych. Kształtowanie umiejętności wykorzystania informacji  ze sfery makro- i mikrootoczenia oraz analizowania przyczyn i przebiegu konkretnych procesów i zjawisk ekonomicznych oraz zastosowania właściwych narzędzi analitycznych do badania ich przebiegu. Kształtowanie umiejętności pracy w grupie i przyjmowania w niej różnych ról. Rozwijanie kompetencji pracy w zespole poprzez pracę nad projektem oraz zadania grupowe.

Wymagania wstępne

-

Zakres tematyczny

Rola i zastosowanie analizy decyzyjnej. Sytuacje decyzyjne i ich klasyfikacja. Źródła informacji w procesie podejmowania decyzji. Źródła informacji ze sfery makro- i mikrootoczenia. Wpływ informacji na proces decyzyjny.  Zapoznanie się z narzędziami dostępnym w Excelu w procesie podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów.  Racjonalność w teoriach dotyczących decyzji.  Podejmowanie decyzji w warunkach ryzyka.  Podejmowanie decyzji w warunkach niepewności. Teoria gier. Analityczne metody podejmowania decyzji- rozwiązywanie problemów programowania liniowego. Rozwiązywanie zadań problemowych- algorytm przydziału, zarządzanie zapasami. Rozwiązanie problemu decyzyjnego na przykładzie teorii grafów i sieci. Rozwiązywanie niektórych problemów decyzyjnych przez sprowadzanie do modelu zagadnienia transportowego. Minimalizacja pustych przebiegów. Modele podejmowania decyzji. Analiza decyzyjna jako pomoc w podejmowaniu decyzji.

Metody kształcenia

Prace grupowe, rozwiązanie problemów i podejmowanie decyzji z użyciem MS Excel, studia przypadków, studia literatury, praca z tekstem, praca z danymi, dyskusje grupowe, burza mózgów, klasyczna metoda problemowa, praca w grupach projektowych.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Zaliczenie przedmiotu następuje poprzez weryfikację wiedzy i umiejętności z zakresu merytorycznego oraz praktycznego ((KW_04, KW_09, KU_03, KU_015, KU_012, KU_013, K_K01).  Dokonywane jest na podstawie   aktywności na zajęciach, grupowego rozwiązania problemów decyzyjnych po zakończonej partii materiału, w formie projektów.

Weryfikacja efektów kształcenia będzie się odbywać także pod koniec zajęć poprzez dyskusję oraz w trakcie zaplanowanych konsultacji. Warunkiem otrzymania zaliczenia z projektów grupowych jest uzyskanie min. 51%.

Oceny (punktacja):

51%- 60% - dostateczny (3.0)

61%-70% - dostateczny plus (3.5)

71%-80% - dobry (4.0)

81%-85% - dobry plus (4.5)

86%-100% - bardzo bobry (5.0)

Na ocenę z przedmiotu składa się ocena z projektów (100%).

Literatura podstawowa

  1. Górny P., Elementy analizy decyzyjnej,  Akademia Obrony Narodowej, Warszawa 2010.
  2. Ignasiak E. (red.), Optymalizacja decyzji, symulacja i prognozowanie procesów gospodarczych, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej, Poznań 2002.
  3. Tyszka T., Decyzje: perspektywa psychologiczna i ekonomiczna,  Wydawnictwo Naukowe "Scholar", Warszawa 2010.
  4. Tyszka T., Zaleśkiewicz T., Racjonalność decyzji: pewność i ryzyko,  Polskie Wydaw. Ekonomiczne, Warszawa 2001.
  5. Goodwin P., Wright G.  Analiza decyzji. Wydawnictwo Nieoczywiste, Warszawa 2016.
  6. Kwiatkowska A.M.: Systemy wspomagania decyzji. Jak korzystać z wiedzy i informacji. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2007

Literatura uzupełniająca

  1. Domański Cz., Testy statystyczne w procesie podejmowania decyzji,  Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2014.
  2. Tyszka T., Psychologia ekonomiczna,  Gdańskie Wydaw. Psychologiczne, Gdańsk 2004.
  3. Sierpińska M., Jachna T., Metody podejmowania decyzji finansowych: analiza przykładów i przypadków,  Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
  4. Woźniak A., Decyzje w warunkach współzawodnictwa,  CeDeWu, Warszawa 2013.
  5. Bubnicki Z., Hryniewicz O., Kulikowski R.: Metody i techniki analizy informacji i wspomagania decyzji. Akademicka Oficyna Wydawnicza EXIT, Warszawa 2002
  6. Wojciechowski K., System z niepewnością ograniczoną: model, analiza i modyfikacja: podejmowanie decyzji i reguły decyzyjne, Akademicka Oficyna Wydawnicza PLJ, Warszawa 1998.

Uwagi

-


Zmodyfikowane przez dr hab. inż. Joanna Zarębska, prof. UZ (ostatnia modyfikacja: 26-05-2022 17:34)