SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Zarządzanie inwestycjami w sferze bezpieczeństwa - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Zarządzanie inwestycjami w sferze bezpieczeństwa
Kod przedmiotu 04.9-WZ-BezD- ZISB
Wydział Wydział Ekonomii i Zarządzania
Kierunek Bezpieczeństwo narodowe
Profil praktyczny
Rodzaj studiów drugiego stopnia z tyt. magistra
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2022/2023
Informacje o przedmiocie
Semestr 3
Liczba punktów ECTS do zdobycia 4
Typ przedmiotu obieralny
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr inż. Leszek Kaźmierczak-Piwko
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 9 0,6 Egzamin
Ćwiczenia 30 2 18 1,2 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Celem przedmiotu jest wyposażenia studenta w wiedze z zakresu zarządzania inwestycjami w sferze bezpieczeństwa i obronności państwa. Przedstawienie ich specyfiki, charakterystyki źródeł i zasad ich finansowania oraz znaczenia dla rozwoju gospodarczego kraju i zapewnienia bezpieczeństwa narodowego.

Wymagania wstępne

-

Zakres tematyczny

Wykład: Bezpieczeństwo i sfera bezpieczeństwa państwa. Inwestycje i proces inwestycyjny aspekt społeczno-ekonomiczny. Mechanizm offsetu – charakterystyka i podstawy prawne. Rynek zbrojeniowy na w Polsce i na świecie. Wydatki na obronność w Polsce i na świecie. 

Ćwiczenia: Podstawowe obszary bezpieczeństwa narodowego współczesnego państwa. Zarządzanie inwestycjami. Polski  i europejski rynek zbrojeniowy – charakterystyka. Organizacja procedury przetargowej. Mechanizm offsetu w przemyśle zbrojeniowym RP. Źródła finansowanie inwestycji w sferze obronności i bezpieczeństwa wewnętrznego.

Metody kształcenia

Wykład konwencjonalny, wykład konwersatoryjny tradycyjny lub online.

Ćwiczenia audytoryjne realizowane są w oparciu o pracę indywidualną, w zespołach oraz przy wykorzystaniu metod: praca z dokumentem źródłowym, pogadanki, referat.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Student zobowiązany jest do zaliczenia egzaminu na ocenę. Egzamin w formie pisemnej lub ustnej będzie składał się z pięciu pytań otwartych. Zaliczenie wykładu przysługuje studentowi, który uzyska łącznie co najmniej 60% poprawnych odpowiedzi.

Student zobowiązany jest do uzyskania zaliczenia z ćwiczeń audytoryjnych na ocenę. Warunkiem zaliczenia ćwiczeń audytoryjnych jest przygotowanie prezentacji dotyczącej problematyki funkcjonowania sfery bezpieczeństwa wewnętrznego i obronności państwa w aspekcie prowadzenia w niej procesów inwestycyjnych oraz uzyskanie co najmniej 60% pozytywnych odpowiedzi z kolokwium. 

Literatura podstawowa

1.     Płaczek J., (red.,) Ekonomika bezpieczeństwa państwa w zarysie, Difin 2014 rok.

2.     Tadeusz Teofil Kaczmarek, Nietypowe transakcje w praktyce handlu międzynarodowego. Barter, buy-back, offset, Difin 2006 rok.

3.     Michalak A., Finansowanie inwestycji w teorii i praktyce, Wydawnictwo Naukowe PWN 2013 rok.

4.     Pawłuszko W., Seredyński F., Ustawa o niektórych umowach zawieranych w związku z realizacją zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa           („ustawa offsetowa”). Komentarz. Krótkie komentarze Becka, C.H. Beck 2016.

 

Literatura uzupełniająca

1.      Wilczek M., T., Podstawy zarządzania projektem inwestycyjnym, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej, Katowice 2002

2.      Rak A., Budowlane przedsięwzięcia inwestycyjne. Środowiskowe uwarunkowania przygotowania i realizacji. Wyd. Naukowe PWN 2014 rok.

3.      Zachara M., Broń i dyplomacja. Eksport uzbrojenia w polityce zagranicznej Stanów Zjednoczonych, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2010 rok.

Uwagi

-


Zmodyfikowane przez dr Paweł Szudra (ostatnia modyfikacja: 12-05-2022 11:57)