SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Zarządzanie procesami biznesowymi - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Zarządzanie procesami biznesowymi
Kod przedmiotu 04.9-WZ-ZarzD-ZPB
Wydział Wydział Ekonomii i Zarządzania
Kierunek Zarządzanie
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów drugiego stopnia z tyt. magistra
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2022/2023
Informacje o przedmiocie
Semestr 3
Liczba punktów ECTS do zdobycia 3
Występuje w specjalnościach Zarządzanie małym i średnim przedsiębiorstwem
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr Anna Ludwiczak
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę
Ćwiczenia 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Nabycie przez studenta wiedzy z zakresu zarządzania procesami biznesowymi oraz wykształcenie umiejętności praktycznego zastosowania metod Identyfikacji, modelowania, analizowania, mierzenia oraz usprawniania procesów biznesowych w praktyce gospodarczej.

Wymagania wstępne

-

Zakres tematyczny

Wykład: Istota podejścia procesowego. Procesy i ich klasyfikacja. Cele i istota zarządzania procesami biznesowymi. Charakterystyka organizacji zorientowanej procesowo. Metody identyfikacji procesów. Wizualizacja, pomiary i doskonalenie procesów. Orientacja na klienta w zarządzaniu procesami biznesowymi. 

Ćwiczenia: Praktyczne zastosowanie metod i narzędzi wykorzystywanych w zarządzaniu procesami biznesowymi. Studenci w zespołach rozwiązują praktyczne problemy związane z identyfikacją oraz opracowywaniem i wdrażaniem zmian usprawniających w wybranych procesach biznesowych. Zajęcia w formie prezentacji, analizy i dyskusji.

Metody kształcenia

Wykład z prezentacją multimedialną. Ćwiczenia w formie analizy przypadków - case study, dyskusja.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Warunkiem zaliczenia wykładu jest obecność na wykładach i pozytywna ocena z testu. Na ocenę pozytywną student powinien udzielić prawidłowej odpowiedzi na co najmniej 51% pytań zawartych w teście. Test będzie składał się z pytań otwartych i zamkniętych.
Ćwiczenia: zaliczenie na ocenę. Ocena wyznaczana na podstawie składowej oceniającej umiejętności związane z doborem i przygotowaniem treści kilkunastostronicowego opracowania oraz prezentacji multimedialnej oraz  sposobu prezentacji, obrony przyjętych rozwiązań, metod i  udziału w dyskusji nad innymi prezentacjami. Ocena końcowa przedmiotu stanowi średnią arytmetyczną pozytywnych ocen z poszczególnych form zajęć prowadzonych w ramach przedmiotu.

 

Literatura podstawowa

  1. Bitkowska A., (2021), Zarządzanie procesowe w organizacjach. Podejście klasyczne i nowe koncepcje, Wyd. Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa.
  2. Dobrowolska, A., (2017), Podejście procesowe w organizacjach zarządzanych przez jakość, Wydawnictwo Poltext, Warszawa.
  3. Grajewski, P., (2007), Organizacja procesowa. Projektowanie i konfiguracja, Wyd. PWE, Warszawa.

Literatura uzupełniająca

1. Wawrzynek, Ł., (2019), Wykorzystanie zarządczej analizy sieci społecznych w doskonaleniu procesów biznesowych, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego, Wrocław. 
2. Ludwiczak, A., (2018), Zarządzanie procesami w administracji samorządowej. Doskonalenie z wykorzystaniem lean government, Wydawnictwo Difin, Warszawa.
3. Gawin, B., Marcinkowski, B., (2013), Symulacja procesów biznesowych. Standardy BPMS i BPMN w praktyce, Wyd. Helion, Gliwice. 

 

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr hab. inż. Joanna Zarębska, prof. UZ (ostatnia modyfikacja: 26-05-2022 17:04)