SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Chemia sanitarna - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Chemia sanitarna
Kod przedmiotu Chemia sanitarna 01LBUD_pNadGen3UG1I
Wydział Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
Kierunek Inżynieria środowiska
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. inżyniera
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2016/2017
Informacje o przedmiocie
Semestr 3
Liczba punktów ECTS do zdobycia 6
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • prof. dr hab. inż. Andrzej Jędrczak
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Laboratorium 30 2 18 1,2 Zaliczenie na ocenę
Wykład 30 2 18 1,2 Egzamin

Cel przedmiotu

Zapoznanie studentów z źródłami, formami występowania, przyczynami anomalnych stężeń i metodami oznaczania domieszek i zanieczyszczeń w wodach i ściekach oraz z ich toksycznością oraz wpływem na jakość wody i zdrowie ludzi.

Wymagania wstępne

Formalne: zaliczenie przedmiotów – Chemia ogólna.

Nieformalne: brak.

Zakres tematyczny

Program wykładów: Budowa cząsteczki wody. Cel i zakres badania wody i ścieków. Pobieranie próbek wody i ścieków do badań fizyczno-chemicznych. Właściwości fizyczne wody i ścieków. Właściwości chemiczne wody i ścieków. Gazy rozpuszczalne w wodach. Podstawowe składniki nieorganiczne - zasolenie wód. Żelazo, mangan i glin. Substancje pokarmowe: azot i fosfor. Eutrofizacja wód. Metale ciężkie. Źródła i przemiany związków organicznych w wodach. Wskaźniki zawartości substancji organicznych. Substancje organiczne: związki humusowe, pochodne ropy naftowej, pestycydy, substancje powierzchniowo-czynne, chlorowcowane węglowodory 121 alifatyczne, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, dioksyny. Charakterystyczne składniki ścieków komunalnych i przemysłowych. Przedstawianie wyników badań jakości wód i ścieków. Metody oceny i klasyfikacji wód. Normy jakości wód.

Program laboratorium: Oznaczenia: Barwa, mętność i pH. Zasadowość, kwasowość i twardość. Tlen i dwutlenek węgla. Chlorki, siarczany. Żelazo i mangan. Formy związków azotu, fosforany. ChZTMn, ChZTCr i BZT5. Analiza instrumentalna: AAS, OWO, chromatografia gazowa. Analiza kontrolna.

Metody kształcenia

Metody podające: wykład konwencjonalny.

Metody poszukujące, ćwiczeniowo – praktyczne: metoda laboratoryjna.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Ćwiczenia laboratoryjne; na ocenę końcową z ćwiczenia składa się ocena z kolokwium pisemnego sprawdzającego wiedzę teoretyczną z zakresu ćwiczenia i ocena ze sprawozdania z jego wykonania. Do zaliczenia ćwiczeń laboratoryjnych wymagane jest uzyskanie pozytywnych ocen z wszystkich wykonanych ćwiczeń oraz za analizę kontrolną.

Egzamin: warunkiem przystąpienia do egzaminu jest uzyskanie pozytywnej oceny z ćwiczeń laboratoryjnych; egzamin ma formę pisemną lub ustną. Egzamin pisemny – 4 pytania problemowe, oceniane od 0 do 10 punktów Uzyskane punkty/Ocena - 0-19 /niedostateczna; 20-24/dostateczna; 25-27/plus dostateczny; 28- 32/dobra; 33-36/plus dobry; 37-40/bardzo dobra Egzamin ustny - tylko w terminie egzaminu przedterminowego. Do egzaminu ustnego mogą przystąpić jedynie studenci, którzy uzyskali zaliczenie z ćwiczeń na ocenę - bardzo dobry.

Podstawą ustalenia oceny łącznej jest średnia ważona uzyskana przez dodanie: 0,6 oceny z wykładu oraz 0,4 oceny z ćwiczeń laboratoryjnych. Średnią ważoną zaokrągla się do dwóch miejsc po przecinku. Ocena łączna ustalona jest na podstawie średniej ważonej zgodnie z zasadą: poniżej 3,30 – dostateczny, od 3,30 do 3,69 – dostateczny plus, od 3,70 do 4,09 – dobry, od 4,10 do 4,49 – dobry plus, od 4,50 – bardzo dobry.

Literatura podstawowa

  1. Dojlido J., Chemia wód powierzchniowych, Wydawnictwo Ekonomia i Środowisko, Białystok 1995
  2. Kiedryńska L., Papciak D., Granops M., Chemia sanitarna, Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2006
  3. Gomółka B., Gomółka E., Ćwiczenia laboratoryjne z chemii wody, Wydawnictwo PWr., Wrocław 1992

Literatura uzupełniająca

  1. Gomółka B., Gomółka E., Chemia wody i powietrza, Wydawnictwo PWr., Wrocław 1993
  2. Wytyczne WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) dotyczące jakości wody do picia. Wydanie drugie T.1 Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych. Nr 749, Warszawa 1998

Uwagi

brak


Zmodyfikowane przez dr hab. inż. Sylwia Myszograj, prof. UZ (ostatnia modyfikacja: 21-03-2019 12:37)