SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Oczyszczanie wody - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Oczyszczanie wody
Kod przedmiotu Oczyszczanie miast 02PBUD_pNadGen7DIV1
Wydział Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
Kierunek Inżynieria środowiska
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. inżyniera
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2016/2017
Informacje o przedmiocie
Semestr 4
Liczba punktów ECTS do zdobycia 7
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr hab. Izabela Krupińska, prof. UZ
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 30 2 18 1,2 Egzamin
Projekt 30 2 18 1,2 Zaliczenie na ocenę
Laboratorium 30 2 18 1,2 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Wprowadzenie studentów do przedmiotów technologicznych, zapoznanie studentów z układami technologicznymi uzdatniania wód podziemnych i powierzchniowych oraz przygotowanie do samodzielnego projektowania obiektów stacji oczyszczania.

Wymagania wstępne

Formalne: zaliczenie przedmiotów: mechanika płynów, mechaniczne urządzenia sanitarne.
Nieformalne: wiedza w zakresie chemii ogólnej i sanitarnej, znajomość zasad rysunku technicznego, oprogramowania CAD, umiejętność posługiwania się Internetem.

Zakres tematyczny

Program wykładów: Właściwości fizyczno-chemiczne wód ujmowanych w celu zaopatrzenia ludności w wodę. Wymagania stawiane wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Zasady wyboru układów technologicznych oczyszczania wody. Procesy jednostkowe oczyszczania wody: sedymentacja, flotacja, koagulacja, filtracja, odkwaszanie, odżelazianie i odmanganianie, dezynfekcja i utlenianie chemiczne. Stabilnośćskładu wody oczyszczonej. Urządzenia stosowane w układach oczyszczania wody, zasady ich działania i wyboru oraz parametry projektowe. Gospodarka popłuczynami i osadami powstającymi w zakładach oczyszczania wody.

Program ćwiczeń laboratoryjnych: Wpływ pH i dawki reagentów na skuteczność koagulacji domieszek wód, usuwanie mikrozanieczyszczeń wód w procesie sorpcji, odżelazianie i odmanganianie wód podziemnych, odkwaszanie wód, określenie długości cyklu filtracji, wyznaczenie krzywej zapotrzebowania wody na chlor.

Program ćwiczeń projektowych: Projekt technologiczny stacji oczyszczania wód podziemnych obejmujący następujące zagadnienia: usuwanie żelaza i manganu, odkwaszanie chemiczne, usuwanie jonu amonowego oraz dezynfekcję.

Metody kształcenia

Metody podające: wykład informacyjno - problemowy z wykorzystaniem technik multimedialnych.
Metody poszukujące, ćwiczeniowo – praktyczne: metoda laboratoryjna, metoda projektu.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Ćwiczenia projektowe: podstawą zaliczenia jest oddanie w terminie prawidłowo wykonanej dokumentacji projektowej i wykazanie się znajomością procesów i zasad projektowania technologii.
Ćwiczenia laboratoryjne: podstawą zaliczenia jest wykonanie wszystkich przewidzianych w programie ćwiczeń laboratoryjnych, pozytywne zaliczenie teoretycznych wiadomości z zakresu wykonywanych ćwiczeń oraz oddanie w terminie prawidłowo wykonanych sprawozdań. Ocena końcowa z zajęć laboratoryjnych jest średnią arytmetyczną ocen uzyskanych ze sprawdzianów wiadomości teoretycznych z zakresu wykonywanych ćwiczeń.
Egzamin: warunkiem przystąpienia do egzaminu jest uzyskanie pozytywnej oceny z ćwiczeń projektowych i laboratoryjnych, egzamin ma formę pisemną i zawiera 6 pytań problemowych, ocenianych od 0 do 3 punktów. mUzyskane punkty/Ocena - 0-8/niedostateczna; 9-11/dostateczna; 12-13/plus dostateczny; 13-14/dobra; 15-16/plus dobry; 17-18/bardzo dobra.
Podstawą ustalenia oceny łącznej jest średnia ważona uzyskana przez dodanie: 0,44 oceny z wykładu, 0,28 oceny z ćwiczeń laboratoryjnych oraz 0,28 oceny z ćwiczeń projektowych. Średnią ważoną zaokrągla się do dwóch miejsc po przecinku. Ocena łączna ustalona jest na podstawie średniej ważonej zgodnie z zasadą: poniżej 3,24 – dostateczny, od 3,25 do 3,74 – dostateczny plus, od 3,75 do 4,24 – dobry, od 4,25 do 4,74 – dobry plus, od 4,75 – bardzo dobry.

 

Literatura podstawowa

  1. Kowal A. L.., Świderska-Bróż M., Oczyszczanie wody. Podstawy teoretyczne i technologiczne, procesy i urządzenia, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2007
  2. Kowal A.L., Maćkiewicz J., Świderska-Bróż M., Podstawy projektowe systemów oczyszczania wód, Wydawnictwo PWr, Wrocław 1998
  3. Water treatment plant design, AWWA McGraw-Hill, Inc. 1998

Literatura uzupełniająca

  1. Water quality and treatment, AWWA McGraw-Hill, Inc.1990
  2. Nawrocki J., Biłozor S., Uzdatnianie wody. Procesy chemiczne i biologiczne, Wydawnictwo naukowe PWN, Warszawa 2000
  3. Grabarczyk Cz., Hydromechanika filtrowania wody, Wydawnictwo NT 2010

Uwagi

W ramach przedmiotu student uczestniczy w wycieczce technicznej do stacji uzdatniania wód podziemnych.


Zmodyfikowane przez dr hab. inż. Sylwia Myszograj, prof. UZ (ostatnia modyfikacja: 09-05-2018 15:22)