SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Podstawy termodynamiki technicznej - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Podstawy termodynamiki technicznej
Kod przedmiotu Podst.02_pNadGen4JKU9
Wydział Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
Kierunek Inżynieria środowiska
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. inżyniera
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2016/2017
Informacje o przedmiocie
Semestr 4
Liczba punktów ECTS do zdobycia 3
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr inż. Marta Gortych
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę
Laboratorium 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Zapoznanie studentów z prawami termodynamiki w układach termodynamicznych. Celem nauczania przedmiotu jest wykorzystanie termodynamiki do projektowania i obliczeń urządzeń energetycznych.

Wymagania wstępne

Formalne: zaliczenie przedmiotu matematyka I i II, mechanika techniczna z wytrzymałością materiałów.

Nieformalne: brak.

Zakres tematyczny

Program wykładów: Pojęcia wstępne. Pierwsza zasada termodynamiki. Energia wewnętrzna i entalpia. Sposoby doprowadzenia energii do układu termodynamicznego: ciepło, energia strumienia, praca. Druga zasada termodynamiki. Przemiany termodynamiczne odwracalne i nieodwracalne. Entropia. Obiegi termodynamiczne: lewobieżne i prawobieżne. Obieg Carnota. Praca maksymalna i egzergia. Gaz doskonały, półdoskonały i rzeczywisty: przemiany, równania termiczne i kaloryczne. Para wodna i jej przemiany. Powietrze wilgotne. Spalanie. Obiegi silników cieplnych, urządzeń chłodniczych i pomp ciepła. Obieg Rankine’a dla siłowni parowej. Silniki spalinowe. Obieg turbiny gazowej. Podstawowe wiadomości z wymiany ciepła. Przewodzenie ciepła w stanie nieustalonym i ustalonym. Rodzaje wymiany ciepła: konwekcja wymuszona i swobodna, promieniowanie. Zjawisko przejmowania ciepła. Zastosowanie teorii podobieństwa w przejmowaniu ciepła. Wymienniki ciepła.

Program ćwiczeń laboratoryjnych: Pomiary podstawowych wielkości cieplnych. Zastosowanie zasad termodynamiki. Gaz i para wodna. Pomiary współczynnika przewodzenia ciepła materiałów budowlanych. Pomiar wilgotności powietrza. Bilanse różnych wymienników ciepła. Wyznaczanie ciepła spalania i wartości opałowej paliw stałych.

Metody kształcenia

Metody podające: wykład informacyjno - problemowy.

Metody poszukujące, ćwiczeniowo - praktyczne: metoda laboratoryjna.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Podstawą do zaliczenia ćwiczeń laboratoryjnych jest: obecność na wszystkich zajęciach, przygotowanie się do każdych zajęć, wykonanie badań laboratoryjnych, opracowanie sprawozdań z przeprowadzonych badań i pozytywne ich zaliczenie przez prowadzącego zajęcia, a także - pozytywna ocena z końcowego kolokwium zaliczeniowego; Podstawą do zaliczenia wykładów jest uzyskanie pozytywnej oceny z ćwiczeń laboratoryjnych - zaliczenie ma formę pisemną (2 pytania problemowe, 2 zadania rachunkowe). Podstawą ustalenia oceny łącznej jest średnia ważona uzyskana przez dodanie: 0,5 oceny z wykładu oraz 0,5 oceny z ćwiczeń laboratoryjnych. Średnią ważoną zaokrągla się do dwóch miejsc po przecinku. Ocena łączna ustalona jest na podstawie średniej ważonej zgodnie z zasadą: poniżej 3,24 – dostateczny, od 3,25 do 3,74 – dostateczny plus, od 3,75 do 4,24 – dobry, od 4,25 do 4,74 – dobry plus, od 4,75 – bardzo dobry.

Literatura podstawowa

  1. Szargut J., Termodynamika techniczna, Wydawnictwo PŚ, Gliwice 2000
  2. Ochęduszko S., Szargut J., Górniak H., Guzik A., Wilk S., Zbiór zadań z termodynamiki technicznej, PWN, Warszawa 1970
  3. Staniszewski B., Termodynamika, Wyd. Nauk. PWN, Warszawa 1982
  4. Wiśniewski S., Termodynamika techniczna, WNT, Warszawa 1980

Literatura uzupełniająca

  1. Wiśniewski S., Wymiana ciepła, Wyd. Nauk. PWN, Warszawa 1988

Uwagi

brak


Zmodyfikowane przez dr hab. inż. Sylwia Myszograj, prof. UZ (ostatnia modyfikacja: 09-05-2018 15:23)