SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Instalacje wewnętrzne - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Instalacje wewnętrzne
Kod przedmiotu Instalacje wewnętrzne 01WBUD_pNadGenYBVWW
Wydział Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
Kierunek Inżynieria środowiska
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. inżyniera
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2016/2017
Informacje o przedmiocie
Semestr 5
Liczba punktów ECTS do zdobycia 4
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr inż. Teresa Nowak
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 30 2 18 1,2 Zaliczenie na ocenę
Projekt 30 2 18 1,2 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Zapoznanie studentów z podstawowymi pojęciami i zasadami projektowania i wymiarowania wewnętrznych instalacji sanitarnych oraz przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych.

Wymagania wstępne

Formalne: zaliczenie przedmiotów – Mechanika płynów, Materiałoznawstwo ogólne i instalacyjne

Nieformalne: brak

Zakres tematyczny

Program wykładów: Przyłącze domowe wody zimnej, elementy, materiały, wykonanie, układ wodomierzowy. Wewnętrzne instalacje wodne: układy instalacji i ich uzbrojenie, materiały, zasady wymiarowania. Instalacje wodne ppoż. Instalacje ciepłej wody użytkowej. Przyłącze kanalizacyjne sanitarne, deszczowe i ogólnospławne. Wewnętrzne instalacje kanalizacyjne: przybory sanitarne i elementy uzbrojenia, wymiarowanie podejść, pionów i przewodów odpływowych. Kanalizacja deszczowa grawitacyjna i podciśnieniowa.

Program ćwiczeń projektowych: Opracowanie projektu przyłącza wodociągowego i kanalizacyjnego, instalacja wody zimnej i ciepłej z cyrkulacją, instalacja kanalizacji sanitarnej i deszczowej dla budynku mieszkalnego wielorodzinnego.

Metody kształcenia

Metody podające: wykład informacyjno-problemowy.

Metody poszukujące, ćwiczeniowo – praktyczne: metoda projektu.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Projekt: podstawą do zaliczenia ćwiczeń projektowych jest uzyskanie pozytywnej oceny, uwzględniającej obecność na zajęciach, wykonanie projektu i znajomość zagadnień z jego zakresu.

Wykład: warunkiem przystąpienia do zaliczenia wykładu jest zaliczenie ćwiczeń projektowych. Warunkiem zaliczenia jest uzyskanie pozytywnej oceny z kolokwium zaliczeniowego. Minimum 3 pytania problemowe. Skala ocen: uzyskane punkty/ocena: 0 – 50%/ niedostateczny; 51 – 60%/ dostateczny; 61- 70%/ dostateczny plus; 71 – 80%/ dobry: 81 -90% / dobry plus; 91 -100%/ bardzo dobry.

Podstawą ustalenia oceny końcowej jest średnia ważona uzyskana przez dodanie: 0,5 oceny z wykładu oraz 0,5 oceny z ćwiczeń projektowych. Średnią ważoną zaokrągla się do dwóch miejsc po przecinku. Ocena końcowa ustalona jest na podstawie średniej ważonej zgodnie z zasadą: poniżej 3,24 – dostateczny, od 3,25 do 3,74 – dostateczny plus, od 3,75 do 4,24 – dobry, od 4,25 do 4,74 – dobry plus, od 4,75 – bardzo dobry.

 

Literatura podstawowa

  1. Sosnowski S., Chudzicki J., Tabernacki J., Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne, Instalator Polski, Warszawa 2000
  2. Chudzicki J., Sosnowski S., Instalacje wodociągowe – projektowanie, wykonanie, eksploatacja, Seidel-Przywecki, Warszawa 2005
  3. Chudzicki J., Sosnowski S., Instalacje kanalizacyjne – projektowanie, wykonanie, eksploatacja, Seidel-Przywecki, Warszawa 2004
  4. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury 02.04.2002 w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Literatura uzupełniająca

  1. Praca zbiorowa, wytyczne techniczne wykonania i odbioru instalacji z tworzyw sztucznych, Polska Korporacja Techniki Sanitarnej i Grzewczej, Gazowej i Klimatyzacji, Warszawa 1996
  2. Katalogi producentów rur i uzbrojenia instalacji wodno - kanalizacyjnych
  3. Obowiązujące normy i przepisy

Uwagi

brak


Zmodyfikowane przez dr hab. inż. Sylwia Myszograj, prof. UZ (ostatnia modyfikacja: 10-01-2019 11:52)