SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Projektowanie przestrzeni rekreacyjno-wypoczynkowych - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Projektowanie przestrzeni rekreacyjno-wypoczynkowych
Kod przedmiotu 06.4-WI-ArchKD-proj.przestrz.rekreac.- 16
Wydział Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
Kierunek Architektura krajobrazu
Profil praktyczny
Rodzaj studiów drugiego stopnia z tyt. magistra inżyniera
Semestr rozpoczęcia semestr letni 2016/2017
Informacje o przedmiocie
Semestr 2
Liczba punktów ECTS do zdobycia 3
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę
Projekt 45 3 27 1,8 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Przekazanie wiedzy z zakresu kształtowania publicznych wnętrz krajobrazowych lub architektoniczno-krajobrazowych pełniących funkcje rekreacyjne i wypoczynkowe. Przekazanie wiedzy z zakresu procesu projektowego w zakresie: rozmów z Inwestorem i potencjalnymi użytkownikami projektowanego terenu, uzgodnień z urzędami ochrony zabytków, kształtowania wnętrz krajobrazowych lub architektoniczno-krajobrazowych z wykorzystaniem roślin i pozostałych materiałów, a także podstaw prawnych przygotowania dokumentacji projektowej. Rozwinięcie umiejętności czytania i wykorzystania map sytuacyjno-wysokościowych w procesie projektowym. Przekazanie wiedzy oraz rozwinięcie umiejętności wykonywania inwentaryzacji drzew i krzewów oraz zagospodarowania terenu. Rozwinięcie umiejętności projektowych w zakresie kształtowania wnętrz publicznych z wykorzystaniem roślin, innych materiałów i elementów wyposażenia, dobranych lub dostosowanych do warunków miejsca, a także rozwinięcie umiejętności przygotowania opisu projektu zgodnie z wymogami prawa. Rozwinięcie umiejętności porozumiewania się ze zleceniodawcą i/lub użytkownikami przestrzeni publicznej oraz współpracy w grupie.

Wymagania wstępne

Formalne: brak

Nieformalne: brak

Zakres tematyczny

Program wykładów:

Rodzaje założeń ogrodowych i krajobrazowych położonych na obszarach miast i w krajobrazie tworzących systemy o wysokich walorach zdrowotnych, ekologicznych i estetycznych, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów pełniących funkcję wypoczynkowo-rekreacyjną Projektowanie przestrzeni osiedlowych. Projektowanie przestrzeni przy ośrodkach wypoczynkowych. Projektowanie przestrzeni rekreacyjnej, wypoczynkowej i edukacyjnej przy przedszkolach i szkołach. Projektowanie przestrzeni przy ośrodkach opieki nad osobami starszymi. Projektowanie terenów wypoczynkowych przy autostradach. Urządzania stosowane do wyposażania przestrzeni rekreacyjno-wypoczynkowych

Program ćwiczeń projektowych:

Opracowanie inwentaryzacji zieleni wskazanego obiektu znajdującego się w strefie ochrony konserwatorskiej. Opracowanie schematu funkcjonalno-przestrzennego projektowanego terenu. Opracowanie projektu zagospodarowania terenu zieleni miejskiej z doborem gatunkowym roślin oraz opisem do zagospodarowania terenu.

Metody kształcenia

metody podające: wykład konwersatoryjny, wykład informacyjny

metody poszukujące: metoda ćwiczeniowo-praktyczna – metoda ćwiczebna i projekt

metoda eksponująca: pokaz

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

  • Ocena poziomu przygotowania studenta do zajęć poprzez jego prezentację projektu wraz z i uzasadnieniem przyjętych rozwiązań. Oceniany będzie postęp prac w stosunku do poprzednich zajęć - ocena zerojedynkowa.
  • Dyskusje podczas ćwiczeń, dotyczące potrzeb inwestora i możliwości ich realizacji z uwzględnieniem warunków przyrodniczych miejsca. Punktowana będą aktywność studenta w dyskusji oraz proponowane rozwiązania – ocena zerojedynkowa.
  • Przedłożenie do zaliczenia teczki projektu koncepcyjnego. Ocenie podlegać będą: Poprawność przyjętych rozważań oraz wykonania opisu. Prezentacja projektu na forum grupy ćwiczeniowej. Terminowość oddania pracy. Ocena w skali od 2 do 5 w zależności od poprawności i kompletności przygotowanego projektu.
  • Zaliczenie treści wykładów nastąpi w formie pisemnej. Pytania będą miały charakter otwarty. Łącznie można zyskać 100 pkt. Punktacja oraz oceny są następujące 100-91pkt ocena bardzo dobra, 90-81pkt ocena dobra plus, 80-71pkt ocena dobra, 70-61pkt ocena dostateczna plus, 60-51pkt ocena dostateczna, 50-0pkt ocena niedostateczna.

Ocena końcowa jest średnią ważoną ocen wszystkich elementów składowych kształcenia (uwzględniającą jako wagę liczbę godzin w poszczególnych elementach).

Literatura podstawowa

  1. Zieleń miast i wsi. Ochrona, pielęgnacja, projektowanie. Tereny zabaw i odpoczynku dla osób w każdym wieku, tom 1 i 2 (red. I. Wojewoda, M.E. Drozdek). PWSZ Sulechów 2007
  2. Neufert P.: Podręcznik projektowania architektoniczno-budowlanego, Arkady 2011
  3. Rośliny do zadań specjalnych. Seria: Zieleń Miast i Wsi współczesna i zabytkowa. Monika E. Drozdek (red.), wyd.: Oficyna Wydawnicza PWSZ w Sulechowie, 2011

Literatura uzupełniająca

  1. Od promenady do autostrady (red. A. Greinert, M.E. Drozdek). PWSZ Sulechów 2008
  2. Haber Z., Urbański P., Kształtowanie terenów zieleni z elementami ekologii, wyd. UP w Poznaniu 2008
  3. Ogrody. Projekty polskich architektów krajobrazu, Muza Warszawa 2009
  4. Polscy architekci krajobrazu prezentują, Wyd. Krusikiewicz, Warszawa 2007

Uwagi

Brak

Program opracowała: dr inż. Agnieszka Szczecińska


Zmodyfikowane przez dr hab. inż. Andrzej Greinert, prof. UZ (ostatnia modyfikacja: 30-08-2016 16:54)