SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Logistyka międzynarodowa - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Logistyka międzynarodowa
Kod przedmiotu 04.9-WZ-EkoPD-LM-S16
Wydział Wydział Ekonomii i Zarządzania
Kierunek Ekonomia / Ekonomia przedsiębiorstwa
Profil praktyczny
Rodzaj studiów drugiego stopnia z tyt. magistra
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2016/2017
Informacje o przedmiocie
Semestr 3
Liczba punktów ECTS do zdobycia 2
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr Agnieszka Perzyńska
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę
Ćwiczenia 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Zapoznanie studentów ze specyfiką zarządzania logistycznego na arenie międzynarodowej, specyfiką rynku usług logistycznych i jego międzynarodowymi uwarunkowaniami oraz modelami świadczenia tych usług, z uwzględnieniem partnerstwa publiczno-prywatnego. Rozumienie istoty i roli logistyki otoczeniu międzynarodowym organizacji. Zapoznanie ze specyfiką logistyki w obrotach międzynarodowych, logistyką globalną i międzynarodowymi łańcuchami dostaw, procesami zakupów i zaopatrzenia oraz dystrybucją na rynkach międzynarodowych.

Wymagania wstępne

brak

Zakres tematyczny

Wykłady: 1. Istota i znaczenie logistyki międzynarodowej 2. Międzynarodowe systemy logistyczne 3. Procesy i czynności logistyczne realizowane w skali międzynarodowej 4. Międzynarodowa infrastruktura logistyki 5. Przedsiębiorstwa i instytucje uczestniczące w realizacji procesów i czynności logistycznych w skali międzynarodowej 6. Przewozy intermodalne w logistyce międzynarodowej 7. Logistyka globalna i międzynarodowe łańcuchy dostaw. 8. Międzynarodowe łańcuchy dostaw 9. Informatyzacja w zarządzaniu logistyką międzynarodową 10. Tendencje rozwojowe logistyki międzynarodowej.

Ćwiczenia: 1. Koncepcja logistyki międzynarodowej. Podstawowe pojęcia. a. piramida umiędzynarodowienia logistyki (logistyka globalna, eurologistyka, logistyka międzynarodowa, logistyka krajowa), b. międzynarodowy łańcuch dostaw, c. specyfika logistyki międzynarodowej, d. otoczenie międzynarodowe procesów logistycznych. 2. Czynności logistyki międzynarodowej. a. zarządzanie transportem międzynarodowym, b. zarządzanie zapasami w skali międzynarodowej, c. zarządzanie składami na rynkach zagranicznych, d. pakowanie i etykietowanie produktów w obrocie międzynarodowym, e. realizowanie zamówień w obrocie międzynarodowym, f. międzynarodowa obsługa klienta; 3. Międzynarodowa logistyka dystrybucji. a. podmioty uczestniczące w międzynarodowych procesach logistycznych, b. Międzynarodowe systemy fizycznej dystrybucji (system bezpośredni, tranzytowy, klasyczny, regionalny; 4. Kierunki rozwoju transportu w logistyce międzynarodowej. a. Procesy transportowe w logistyce międzynarodowej, b. transport intermodalny w globalnych łańcuchach dostaw; 5. Eurologistyka. a. przesłanki powstania i rozwoju eurologistyki, b. wpływ funkcjonowania euroregionów na eurologistykę; 6. Proces zaopatrzenia i produkcji na rynkach zagranicznych. a. Podstawowy model na linii dostawca – odbiorca, b. strategie firm globalnych w dziedzinie produkcji i zaopatrzenia;

Metody kształcenia

Wykład problemowy. Samodzielna, ukierunkowana przez wykładowcę, praca studenta z wykorzystaniem dostępnej literatury przedmiotu. Na ćwiczeniach stosuje się metody ćwiczeniowe i metodę pokazu.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Warunkiem zaliczenia ćwiczeń jest opracowanie prezentacji z zakresu logistyki międzynarodowej przy wykorzystaniu podstawowych zagadnień teoretycznych przedstawionych na wykładzie (K_W10; K_U06; K_K02). Warunkiem zaliczenia wykładów jest pozytywne zaliczenie kolokwium w formie testu składającego się z dwudziestu pytań. Wynik kolokwium stanowić będzie ocenę wiedzy i umiejętności (K_W10; K_U06). Na ocenę końcową składa się ocena z wykładu (50%) i ocena z ćwiczeń (50%).

Literatura podstawowa

1. Abt S. (red. nauk.), Logistyka poza granicami, Biblioteka logistyka ILIM Poznań 2000.

2. Gołembska E., Logistyka międzynarodowa, AE Poznań 2004.

3. Płaczek E., Logistyka Międzynarodowa, AE Katowice 2006.

4. Schary P.B., Skjott-Larsen T., Zarządzanie globalnym łańcuchem podaży, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2002.

Literatura uzupełniająca

1. Abt S., Logistyka w teorii i w praktyce, Akademia ekonomiczna, Poznań 2001.

2. Gołembska E., Kompendium wiedzy o logistyce, PWN, Warszawa-Poznań 2008.

3. Kisperska-Moroń D. (red.), Logistyka, Biblioteka Logistyka, Instytut Logistyki i Magazynowania, Poznań 2009.

4. Witkowski J., Zarządzanie łańcuchem dostaw, PWE, Warszawa 2010.

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr Agnieszka Perzyńska (ostatnia modyfikacja: 30-08-2016 11:58)