SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Zarządzanie inwestycjami w sferze bezpieczeństwa - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Zarządzanie inwestycjami w sferze bezpieczeństwa
Kod przedmiotu 04.9-WZ-BezD- ZISB-S16
Wydział Wydział Ekonomii i Zarządzania
Kierunek Bezpieczeństwo narodowe / Bezpieczeństwo publiczne
Profil praktyczny
Rodzaj studiów drugiego stopnia z tyt. magistra
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2016/2017
Informacje o przedmiocie
Semestr 3
Liczba punktów ECTS do zdobycia 4
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr inż. Leszek Kaźmierczak-Piwko
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 9 0,6 Egzamin
Ćwiczenia 30 2 18 1,2 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Celem przedmiotu jest wyposażenia studenta w wiedze z zakresu zarządzania inwestycjami w sferze bezpieczeństwa i obronności państwa. Przedstawienie ich specyfiki, charakterystyki źródeł i zasad ich finansowania oraz znaczenia dla rozwoju gospodarczego kraju i zapewnienia bezpieczeństwa narodowego.

Wymagania wstępne

-

Zakres tematyczny

Wykład: Bezpieczeństwo i sfera bezpieczeństwa państwa. Inwestycje i proces inwestycyjny aspekt społeczno-ekonomiczny. Techniczne i finansowe przygotowanie procesu inwestycyjnego. Wybrane metody analizy opłacalności procesu inwestycyjnego. Zarządzanie inwestycjami w sferze bezpieczeństwa w ujęci procesowym – charakterystyka. Mechanizm offsetu – charakterystyka i podstawy prawne. Rynek zbrojeniowy na w Polsce i na świecie. Wydatki na obronność w Polsce i na świecie.  Źródła finansowanie oraz efekty mnożnikowe inwestycji w sferze bezpieczeństwa wewnętrznego i obronności państwa.

Ćwiczenia: Podstawowe obszary bezpieczeństwa narodowego współczesnego państwa. Zarządzanie inwestycjami. Metody oceny opłacalności inwestycji finansowanych ze środków publicznych. Polski  i europejski rynek zbrojeniowy – charakterystyka. Organizacja procedury przetargowej. Mechanizm offsetu w przemyśle zbrojeniowym RP. Zarządzanie inwestycją w sferze bezpieczeństwa w ujęciu procesowym. Źródła finansowanie inwestycji w sferze obronności i bezpieczeństwa wewnętrznego.

Metody kształcenia

Wykład konwencjonalny, wykład konwersatoryjny.

Ćwiczenia audytoryjne realizowane są w oparciu o pracę indywidualną, w zespołach projektowych oraz przy wykorzystaniu metod: praca z dokumentem źródłowym, burza mózgów, pogadanki.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Student zobowiązany jest do zaliczenia egzaminu na ocenę. Egzamin w formie pisemnej będzie składał się z pięciu pytań otwartych. Za każde pytanie można uzyskać maksymalnie 5 punktów. Zaliczenie wykładu przysługuje studentowi, który uzyska łącznie co najmniej 15 punktów (60% łącznej maksymalnej ich liczby) z odpowiedzi.

Student zobowiązany jest do uzyskania zaliczenia z ćwiczeń audytoryjnych na ocenę. Warunkiem zaliczenia ćwiczeń audytoryjnych jest złożenie i zaprezentowanie projektu dotyczącego problematyki funkcjonowania sfery bezpieczeństwa wewnętrznego i obronności państwa w aspekcie prowadzenia w niej procesów inwestycyjnych oraz uzyskanie co najmniej 60% pozytywnych odpowiedzi z kolokwium. Wynik kolokwium stanowić będzie ocenę wiedzy, a projekt i jego prezentacja umiejętności i kompetencji studenta. Na ocenę końcową z ćwiczeń audytoryjnych składać się będą: ocena z kolokwium (50%), ocena projektu 30%, oraz aktywność na zajęciach (15%).

Literatura podstawowa

1.     Płaczek J., (red.,) Ekonomika bezpieczeństwa państwa w zarysie, Difin 2014 rok.

2.     Tadeusz Teofil Kaczmarek, Nietypowe transakcje w praktyce handlu międzynarodowego. Barter, buy-back, offset, Difin 2006 rok.

3.     Michalak A., Finansowanie inwestycji w teorii i praktyce, Wydawnictwo Naukowe PWN 2013 rok.

Literatura uzupełniająca

1.      Wilczek M., T., Podstawy zarządzania projektem inwestycyjnym, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej, Katowice 2002

2.      Rak A., Budowlane przedsięwzięcia inwestycyjne. Środowiskowe uwarunkowania przygotowania i realizacji. Wyd. Naukowe PWN 2104 rok.

Uwagi

-


Zmodyfikowane przez dr inż. Leszek Kaźmierczak-Piwko (ostatnia modyfikacja: 31-08-2016 22:56)