SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Praktyka zawodowa (100h) - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Praktyka zawodowa (100h)
Kod przedmiotu 14.4-WP-PSChM-PZPPOZ-Pra-S14_pNadGen6T33B
Wydział Wydział Nauk Społecznych
Kierunek Psychologia / Psychologia pracy, organizacji i zarządzania
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów jednolite magisterskie
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2016/2017
Informacje o przedmiocie
Semestr 9
Liczba punktów ECTS do zdobycia 5
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr hab. Oleg Gorbaniuk, prof. UZ
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Praktyka 100 6,67 100 6,67 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Zapoznanie studentów z praktycznymi zastosowaniami w obszarze psychologii pracy i organizacji odnoszących się do procedur, metod i narzędzi badawczych stosowanych w obszarze tej dyscypliny naukowej; umożliwienie studentom zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych. Konfrontacja zdobytej wiedzy teoretycznej i dotychczasowych doświadczeń z wymaganiami rynku pracy, co umożliwi studentom określenie obszaru dalszego rozwoju własnych kompetencji zawodowych.

Wymagania wstępne

Miejsce odbywania praktyk powinno być zgodne z profilem kształcenia. Warunkiem rozpoczęcia praktyk jest wyrażenie zgody kierownictwo odpowiedniej placówki na odbycie praktyki przez studenta w uzgodnionym zakresie i terminie, a także przekazanie Organizatorowi praktyk z ramienia Uczelni porozumienia w sprawie praktyk.

Zakres tematyczny

Obszar realizacji praktyk: agencje pośrednictwa pracy i urzędy pracy, placówki działające w obszarze doradztwa zawodowego, placówki szkoleniowe i edukacyjne realizujące programy związane z psychologią organizacji, pracownie psychologiczne realizujące badania osób wykonujących prace wymagające szczególnej sprawności psychofizycznej.

Metody kształcenia

W ciągu pierwszych dni praktyki student hospituje zajęcia opiekuna oraz przygotowuje konspekty do zajęć lub przygotowuje projekt wykonywanych działań, stosownie do specyfiki placówki. Konspekty lub projekt konsultuje z opiekunem. Następnie przy wsparciu opiekuna przeprowadza zajęcia lub podejmuje inne działania związane z pracą psychologa. Zajęcia te są dostosowane do specyfiki pracy placówki, ale przede wszystkim zawierają elementy metodyki pracy psychologa. Student zobowiązany jest do prowadzenia dziennika praktyk, w którym opisuje przebieg każdego dnia praktyk, z zaznaczeniem podejmowanych przez niego działań. Student, stosownie do zajęć przygotowuje odpowiednie pomoce i środki dydaktyczne.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Student zobowiązany jest do prowadzenia dziennika praktyk, w którym opisuje przebieg każdego dnia praktyk, z zaznaczeniem podejmowanych przez niego działań. Student, stosownie do zajęć przygotowuje odpowiednie pomoce i środki dydaktyczne. W ostatnim dniu praktyki opiekun praktyki w placówce jest zobowiązany dokonać oceny przebiegu praktyki oraz wydać studentowi imienne opinie o jego pracy (na odpowiednich przedstawionych przez studenta drukach). Opinia musi zawierać ilość godzin zrealizowanych w ramach praktyk. Opiekunowie praktyki zobowiązani są również do złożenia na ręce studenta wypełnionych poprawnie dokumentów wymaganych przez uczelnię. Powyższe dokumenty student przekazuje organizatorowi praktyk w ustalonym terminie celem uzyskania zaliczenia.

Literatura podstawowa

Nie dotyczy

Literatura uzupełniająca

Nie dotyczy

Uwagi

Proponowane miejsca praktyk: agencje pośrednictwa pracy i urzędy pracy, placówki działające w obszarze doradztwa zawodowego, placówki szkoleniowe i edukacyjne realizujące programy związane z psychologią organizacji, pracownie psychologiczne realizujące badania osób wykonujących prace wymagające szczególnej sprawności psychofizycznej.


Zmodyfikowane przez dr hab. Iwona Grzegorzewska, prof. UZ (ostatnia modyfikacja: 25-07-2016 14:05)