SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Ochrona praw konsumentów w świetle prawa UE i prawa polskiego ze szczególnym uwzględnieniem prawa konsumenta do informacji - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Ochrona praw konsumentów w świetle prawa UE i prawa polskiego ze szczególnym uwzględnieniem prawa konsumenta do informacji
Kod przedmiotu WX--OPK-POD15
Wydział Wydział Prawa i Administracji
Kierunek Prawo europejskie dla praktyków
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów podyplomowe
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2017/2018
Informacje o przedmiocie
Semestr 2
Liczba punktów ECTS do zdobycia 3
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr hab. Izabela Gawłowicz, prof. UZ
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład - - 20
(w tym jako e-learning)
1,33
(w tym jako e-learning)
Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Wiedza:

Wyposażenie słuchacza w wiedzę teoretyczną o genezie ochrony praw konsumenta, jej podstawach prawnych i szczegółowych formach.

Przedstawienie słuchaczowi aktualnego katalogu praw konsumenta oraz zasad reprezentacji ich interesów.

Wyposażenie słuchacza w wiedze teoretyczną na temat sposobów, stanu zaawansowania i efektywności harmonizacji ochrony praw konsumentów w państwach członkowskich UE.

Umiejętności:

Wykształcenie w słuchaczach umiejętności dokonywania oceny konkretnej sytuacji konsumenta i doboru właściwej metody ochrony jego praw.

Kompetencje społeczne:

Wykształcenie w słuchaczach umiejętności skutecznej interakcji z organami powołanymi przez państwo w zakresie ochrony praw konsumenta.

Wymagania wstępne

Słuchacze powinni znać podstawy prawa.

Zakres tematyczny

Przedmiot obejmuje analizę regulacji prawa Unii Europejskiej i prawa polskiego w obszarze ochrony praw konsumentów. Ochrona zdrowia i bezpieczeństwo interesów konsumenta ma być zapewnianie między innymi przez działania legislacyjne, praktykę oraz pomoc prawną – te obszary eksploruje wykład.

Metody kształcenia

Wykład problemowy z prezentacjami multimedialnymi, praca własna z zalecaną literaturą, projekty polegające na analizie aktów prawnych i stanów faktycznych.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Zaliczenie na ocenę na podstawie aktywnego udziału w zajęciach.

Literatura podstawowa

  1. J. Węgrzyn, Prawo konsumenta do informacji w Konstytucji RP i w prawie unijnym, Wrocław (Prawnicza i ekonomiczna biblioteka cyfrowa) 2013.
  2. M. Królikowska-Olczak, B. Pachuca-Smulska, red., Ochrona konsumenta w prawie polskim i Unii Europejskiej, Warszawa (CH Beck) 2014.
  3. J. Bazylińska, Ochrona zbiorowych interesów konsumentów w prawie Unii Europejskiej i w wybranych porządkach prawnych państw członkowskich, Toruń (TNOiK) 2012.
  4. M. Jagielska, E. Rott-Pietrzyk, A. Wiewiórowska-Domagalska, red., Kierunki rozwoju europejskiego prawa prywatnego: wpływ europejskiego prawa konsumenckiego na prawo krajowe, Warszawa (CH Beck) 2012.

Literatura uzupełniająca

  1. S. Kaczorowska, A, Kurzyńska-Lipniewicz, Prawne aspekty ochrony konsumenta w Polsce i w Unii Europejskiej, Legnica (PWSZ w Legnicy) 2009.
  2. J. Baehr  i in., Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów: komentarz, Warszawa 2011.
  3. J. Frąckowiak, R. Stefanicki, Standardy ochrony konsumenta w Polsce na tle koncepcji effet utile systemu ochronnego UE, Wrocław 2011.

Uwagi

Brak uwag.


Zmodyfikowane przez dr hab. Izabela Gawłowicz, prof. UZ (ostatnia modyfikacja: 08-09-2017 14:05)