SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Bezpieczeństwo energetyczne - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Bezpieczeństwo energetyczne
Kod przedmiotu 14.1-WZ-BezP-BEn
Wydział Wydział Ekonomii i Zarządzania
Kierunek Bezpieczeństwo narodowe
Profil praktyczny
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. licencjata
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2017/2018
Informacje o przedmiocie
Semestr 5
Liczba punktów ECTS do zdobycia 3
Typ przedmiotu obieralny
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr hab. inż. Maciej Dzikuć, prof. UZ
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Ćwiczenia 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę
Projekt 30 2 18 1,2 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Celem przedmiotu jest przekazanie wiedzy z zakresu podmiotów mających wpływ na bezpieczeństwo energetyczne w skali narodowej i międzynarodowej, czynników wpływających na bezpieczeństwo energetyczne oraz kształtowanie umiejętności praktycznych przygotowujących do wykorzystania wiedzy w pracy zawodowej.

Wymagania wstępne

brak

Zakres tematyczny

Ćwiczenia:

W ramach prowadzonych ćwiczeń: preferowane źródła energii w polityce energetycznej Unii Europejskiej; system handlu emisjami oraz plany UE w zakresie redukcji emisji CO2; środki polityki bezpieczeństwa energetycznego państwa; rynek energetyczny w Polsce; współpraca międzynarodowa w zakresie bezpieczeństwa energetycznego; ocena źródeł energii w Polsce. Polityka energetyczna Polski oraz UE. Charakterystyka polskiego sektora energetycznego; historyczne i ekonomiczne uwarunkowania bezpieczeństwa energetycznego oraz rynku energii; rynek energii w Polsce oraz w UE; struktura i zasady funkcjonowania rynku energii; kompetencje prezydenta; organów administracji rządowej i samorządowej w sferze zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski; uczestnicy rynku energii; zasoby energetyczne; operatorzy rynku energii w Polsce; regulacja w energetyce; podstawy krajowego prawa energetycznego. Polityka energetyczne Polski oraz UE. Wielkość produkcji i konsumpcji energii elektrycznej.

Projekt:

W ramach zajęć studenci będą opracowywać projekt na temat uzgodniony z prowadzącym, np.: wpływ sektora energetycznego na środowisko, istota i rola bezpieczeństwa energetycznego; kierunki polskiej i unijnej polityki energetycznej; wpływ polityki klimatycznej na sektor energetyczny; opłacalność wytwarzania energii elektrycznej na bazie różnych źródeł energii. Wpływ sektora energetycznego na środowisko.

Metody kształcenia

Praca z dokumentem źródłowym, praca w grupach 2-4 osobowych, metoda projektu, klasyczna metoda problemowa, dyskusja, prezentacja, ćwiczenia z analizą przykładów.

 

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Ćwiczenia

Studenci zobowiązani są do uzyskania zaliczenia z ćwiczeń na ocenę oraz przygotowują referaty na zadany temat. Czas przedstawiania 20-30 min. Po wygłoszeniu referatu odbywa się dyskusja i oceniana jest aktywność studentów w prowadzonej dyskusji. Referat stanowi 25% oceny z ćwiczeń, natomiast ocena z kolokwium zaliczającego ćwiczenia 75%. Pozytywną ocenę otrzymuje student, który uzyska co najmniej 60-65% (dost 3,0) poprawnych odpowiedzi na pytania otwarte na kolokwium zaliczającym ćwiczenia, 66-75% na ocenę dst plus, 76-85% na ocenę dobrą (4,0), 86-94% na ocenę db plus (4,5), na ocenę bdb (5,0) 95-100%. Kolokwium realizowane jest na podstawie pytań otwartych w połowie semestru oraz na zakończenie kursu.

Projekt

W ramach projektu studenci przygotowują i prezentują przydzielony temat (projekt) z wykorzystaniem technik multimedialnych. W ramach zajęć studenci realizują poszczególne etapy projektu. Ocena projektu jest uzależniona od: zaliczenia projektu – 50% oceny końcowej (50 punktów) oraz zaliczenia kolokwium, które jest oceniane jest tak samo jak w przypadku ćwiczeń (50% oceny końcowej – 50 punktów).

Warunek zaliczenia projektu: oddanie pracy zaliczeniowej (projektu) w postaci elektronicznej (prezentacja wykonana np. w Power Point) i uzyskanie minimum 30 punktów (zakres Punktowy dla oceny – jak przy ćwiczeniach).

Efekty kształcenia będą weryfikowane następującymi sposobami: poprzez systematyczną kontrolę wykonania zadań przewidzianych programem, kolokwium, wygłoszenie referatu oraz wykonanie projektu. 

Miarą zaliczenia przedmiotu jest ocena końcowa, która jest wypadkową oceny z ćwiczeń i projektu (ćwiczenia 50%, projekt 50%).

Literatura podstawowa

1.      Bartodziej G., Tomaszewski M., Polityka energetyczna i bezpieczeństwo energetyczne, Wydawnictwo Federacji Stowarzyszeń Naukowo – Technicznych Energetyka i Środowisko, Warszawa 2009.

2.      Kuciński K. (red), Energia w czasach kryzysu, DIFIN,  Warszawa 2006.

3.      Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997r. Prawo energetyczne wraz z późniejszymi zmianami.

4.      Czarnecka M., Ogłódek T., Prawo energetyczne, Komentarz, C.H. BECK, Warszawa 2010.

5.      Niedziółka D.: Rynek energii w Polsce, Difin, Warszawa 2010

6.      Okólski M. (red.): Jaki model rynku energii? Urząd Regulacji Energetyki, Warszawa 2002

7.      Domagała M.: Bezpieczeństwo energetyczne. Aspekty administracyjno-prawne, Wydawnictwo KUL, Lublin 2008

8.      Leszczyński T. : Bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej do 2030 roku, Urząd Regulacji Energetyki, Warszawa 2009

Literatura uzupełniająca

  1. Jakubczak R., Flis J., Bezpieczeństwo narodowe Polski w XXI wielu. Wyzwania i strategie, Warszawa 2006.
  2. Praca zbiorowa, Polska polityka energetyczna– wczoraj, dziś, jutro, Urząd Regulacji Energetyki, Warszawa 2010.
  3. Lorenz U., Grudziński Z.: Międzynarodowe rynki węgla kamiennego energetycznego, Wydawnictwo Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, Kraków 2009
  4. Miłek M.: Problemy z pakietem klimatyczno-energetycznym, Wydawnictwo PWSZ w Sulechowie, Sulechów 2009
  5. Wiśniewski G. (red.): Analiza możliwości rozwoju produkcji urządzeń dla energetyki odnawialnej w Polsce dla potrzeb krajowych i eksportu, Instytut Energetyki Odnawialnej, Warszawa 2010

Uwagi

-


Zmodyfikowane przez dr hab. inż. Maciej Dzikuć, prof. UZ (ostatnia modyfikacja: 11-04-2017 21:48)