SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Ochrona zabytków I - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Ochrona zabytków I
Kod przedmiotu ochr3_pNadGenOD4KP
Wydział Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
Kierunek Architektura
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów drugiego stopnia z tyt. magistra inżyniera architekta
Semestr rozpoczęcia semestr letni 2017/2018
Informacje o przedmiocie
Semestr 1
Liczba punktów ECTS do zdobycia 3
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • prof. dr hab. inż. arch. Wanda Kononowicz
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Projekt 30 2 - - Zaliczenie na ocenę
Wykład 15 1 - - Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

1. Celem w zakresie wiedzy jest zapoznanie studenta z zagadnieniami historycznymi, teoretycznymi i metodologicznymi w zakresie ochrony i rewaloryzacji zabytków architektury.
2. Celem w zakresie umiejętności jest nauczenie studenta kompleksowego opracowywania projektów rewaloryzacji zabytkowych obiektów architektonicznych, wraz z niezbędnymi, poprzedzającymi opracowaniami, takimi jak: studia historyczno-architektoniczne, wieloaspektowe wartościujące analizy, oraz wnioski konserwatorskie.
3. Celem w zakresie kompetencji personalnych i społecznych jest przygotowanie studenta do samo-dzielnej oraz zespołowej pracy studialnej i projektowej w szczególności związanej z ochroną i rewaloryzacją zabytkowej architektury oraz wyrobienie świadomości społecznego wymiaru pracy architekta.

Wymagania wstępne

Formalne: Student powinien zaliczyć przedmioty: historia architektury powszechnej i polskiej.
Nieformalne: Student powinien posiadać ogólną wiedzę z historii sztuki, historii i teorii architektury oraz budowy miast.

Zakres tematyczny

Program wykładów:
Postawy wobec dziedzictwa kulturowego w przeszłości i początki ochrony zabytków. Problemy ochrony zabytkowej architektury w XIX wieku, okresie międzywojennym XX wieku i po II wojnie światowej. Rejestr Zabytków i Ewidencja - prawna ochrona zabytków i uznaniowa. Studia historyczno-architektoniczne, analizy wartościujące, metody ochrony. Wnioski konserwatorskie podstawą do projektu rewaloryzacji. Rola studiów historyczno- architektonicznych, stylistycznych i archeologicznych w procesie ochrony
i rewaloryzacji zabytków architektury. Współczesne metody rewaloryzacji. Działalność stowarzyszeń wyższej użyteczności na rzecz ochrony zabytków: ICOMOS, DoCoMoMo, SKZ, TONZ.
Program ćwiczeń projektowych:
Projekt rewaloryzacji obejmuje wybrany obiekt zabytkowy. W etapie przejściowym – wykonywane jest krótkie studium historyczno-architektoniczne, pod kątem: historycznym, stylistycznym, funkcjonalnym, stanu technicznego, waloryzacji estetycznej. Zwieńczeniem etapu przejściowego są wnioski konserwatorskie stanowiące podstawę do projektu rewaloryzacji. Finalny etap – stanowi koncepcyjny projekt rewaloryzacji.

Metody kształcenia

Metody podające:
Wykłady problemowe realizowane są w sposób konwencjonalny z wykorzystaniem urządzeń audiowizualnych.
Metody poszukujące:
Ćwiczenia projektowe mają charakter interaktywny i kreatywny. Studenci pracują w grupach. Praktycznymi elementami zajęć są: ćwiczenia inwentaryzacyjne w terenie, prezentacje audiowizualne przed grupą, dyskusja, studium, analizy, korekty projektów, oddanie przejściowe oraz oddanie końcowe.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Wykłady:
Student zdobywa zaliczenie na podstawie zdanego kolokwium (wg skali ocen min. 3,0 – maks. 5,0) oraz obecności na wykładach.
Projekt:
Student oceniany jest za całokształt pracy, obecność na zajęciach, aktywność, zaangażowanie oraz systematyczność, Warunkiem zaliczenia jest: złożenie przez studenta końcowego opracowania projektowego poprzedzone zaliczeniem I etapu przejściowego, z częścią studialną i wnioskami konserwatorskimi.
Zasada ustalania oceny:
Oceną osiągniętych efektów kształcenia z wykładu jest zestawienie kryteriów na podstawie pozytywnej oceny z kolokwium, wg skali ocen min. 3,0 (dst.) – maks. 5,0 (bdb.) oraz obecności na wykładach. Ocenę końcową z projektu (Ok) stanowi wyliczenie na podstawie: listy obecności (F = 20%), oceny pierwszego etapu opracowania, zawierającego część studialną i wnioski konserwatorskie (Wk = 40%) oraz oceny projektu rewaloryzacji (Pr = 40%). Ok. (100%) = F (20%) + Wk (40%) + Pr (40%).
Ocena ogólna z przedmiotu jest średnią ocen z wykładu i końcowej oceny z projektu.

Literatura podstawowa

1. Borusewicz W., Konserwacja zabytków budownictwa murowanego, Arkady, Warszawa 1985.
2. Kadłuczka A., Konserwacja zabytków i architektoniczne projektowanie konserwatorskie, Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej, Kraków 1999.
3. Kowalski T., Rekonstrukcja zabytków architektury. Teoria a praktyka. Wydawnictwa PKZ, Warszawa 1985.
4. Małachowicz E., Konserwacja i rewaloryzacja architektury w środowisku kulturowym, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2013.
5. Małachowicz E., Ochrona środowiska kulturowego, PWN, Warszawa 1988.
6. Ostrowski W., Zespoły zabytkowe a urbanistyka, Warszawa, Arkady, 1980.
7. Zabytki urbanistyki i architektury w Polsce. Odbudowa i konserwacja, praca zbiorowa red. nauk. Wiktor. Zin, Arkady Warszawa 1986.

Literatura uzupełniająca

Czasopisma: „Renowacje”, „Ochrona Zabytków”; „Teka Konserwatorska”; „Wiadomości Konserwatorskie”; „Spotkania z Zabytkami”.

Uwagi

Sala wykładowa, powinna być zaciemniana i wyposażona w sprzęt audio-wizualny. Sala projektowa powinna być wyposażona w stoły kreślarskie i sprzęt audiowizualny.


Zmodyfikowane przez prof. dr hab. inż. arch. Wanda Kononowicz (ostatnia modyfikacja: 03-05-2017 21:04)