SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Geometria wykreślna I - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Geometria wykreślna I
Kod przedmiotu Geometria wykreślna 01WBUD_pNadGenA2TKI
Wydział Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
Kierunek Architektura
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. inżyniera architekta
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2017/2018
Informacje o przedmiocie
Semestr 1
Liczba punktów ECTS do zdobycia 4
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr inż. arch. Alicja Maciejko
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 - - Zaliczenie na ocenę
Laboratorium 30 2 - - Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

1.Celem w zakresie wiedzy jest nabycie wiedzy w obszarze teoretycznym i praktycznym przedmiotu, m. innymi w zakresie pojęć i metod konstrukcyjnych niezbędnych do rozwiązywania problemów geometrycznych.

2.Celem w zakresie umiejętności jest rozwinięcie wyobraźni przestrzennej, nabycie umiejętności posługiwania się rysunkiem inżynierskim opartym na teorii rzutów geometrycznych prostokątnych i aksonometrycznych, nabycie umiejętności przedstawiania skomplikowanych przestrzennie utworów i konstrukcji w postaci rzutów (umiejętność niezbędna przy późniejszym tworzeniu rysunków technicznych, rzutów, przekrojów, detali konstrukcyjnych, itp.), nabycie i rozwinięcie umiejętności precyzyjnego i jednoznacznego sporządzania oraz czytania rysunków płaskich i przestrzennych (umiejętność pomocna przy tworzeniu trójwymiarowych koncepcji przestrzennych oraz pracy w środowisku cyfrowym).

3.Celem w zakresie kompetencji personalnych i społecznych jest przygotowanie studenta do zaprezentowania i obrony w zespole własnego rozwiązania projektowego.

Wymagania wstępne

Formalne: brak.

Zakres tematyczny

Program wykładów:

Historia geometrii, geometria w starożytnej Grecji, geometria euklidesowa i nieeuklidesowa, rozwój geometrii od średniowiecza do współczesności, zastosowanie geometrii w architekturze współczesnej, moduł i złoty podział, definicje i zadania geometrii wykreślnej, objaśnienia teoretyczne dla zagadnień praktycznych realizowanych na ćwiczeniach – adekwatnie do programu ćwiczeń.

Program ćwiczeń:

Elementy podstawowe, pojęcie punktu, prostej, płaszczyzny, związki miedzy elementami podstawowymi, elementy niewłaściwe, rzutowanie, rodzaje rzutów, aksonometria: wiadomości podstawowe, aksonometria prostokątna (dimetria), aksonometria ukośna (wojskowa, kawalerska), odwzorowanie aksonometryczne prostokątne, rzuty Monge'a,  transformacje: wiadomości podstawowe, rodzaje, transformacje układu odniesienia, wielościany i bryły obrotowe: rodzaje, przekroje, przenikanie, rozwinięcia wielościanów, powierzchnie: rodzaje, przekroje, przenikanie, przenikanie powierzchni z wielościanami, przekroje powierzchni obrotowych,   cieniowanie.

Metody kształcenia

Metody podające: Wykład konwencjonalny w powiązaniu z problemowym w postaci prezentacji multimedialnych, omówienie tematów i korekta prac rysunkowych, ćwiczenia praktyczne związane z wykonywaniem rysunków według metod i procedur.

Metody poszukujące: Ćwiczenia: rozwiązywanie zadań samodzielne lub wspólnie z prowadzącym, samodzielne poszukiwanie metod rozwiązań, kreowanie własnych form płaskich i przestrzennych na podstawie ogólnych wytycznych, dyskusja wyników

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Warunkiem jest przystąpienie do kolokwium końcowego, obecnośc na 75 % zajęć praktycznych oraz zaliczenie 75 % ćwiczeń

Literatura podstawowa

  1.  Bogaczyk T, Romaszkiewicz-Białas T., 13 wykładów z geometrii wykreślnej, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2000
  2. Korynek A., Mroczkowski J., Romaszkiewicz-Białas T., GEOMETRIA wykreślna: wybrane zagadnienia dla architektów, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2007
  3. OTTO F., E.: Podręcznik geometrii wykreślnej PWN, Warszawa 1980.

Literatura uzupełniająca

  1. Grochowski B., Geometria wykreślna z perspektywą stosowaną, PWN, Warszawa, 1988
  2. 4. Koczyk H., Geometria wykreślna. Metoda Monge’a i aksonometria, PWN, Warszawa, 1986
  3. Ślusarczyk B.: Geometria rzutowa i wykreślna w zakresie krzywych i powierzchni stopnia drugiego, warszawa 1976
  4. Witruwiusz; O architekturze ksiąg dziesięć.

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr hab. inż. arch. Bogusław Wojtyszyn, prof. UZ (ostatnia modyfikacja: 10-05-2017 01:36)