SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Finanse i rachunkowośc małej firmy - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Finanse i rachunkowośc małej firmy
Kod przedmiotu 04.3-WZ-EkoPD-FRMF
Wydział Wydział Ekonomii i Zarządzania
Kierunek Ekonomia
Profil praktyczny
Rodzaj studiów drugiego stopnia z tyt. magistra
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2017/2018
Informacje o przedmiocie
Semestr 2
Liczba punktów ECTS do zdobycia 2
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr Janina Jędrzejczak-Gas
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę
Laboratorium 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Przekazanie wiedzy na temat funkcjonowania małej firmy i jej cech charakterystycznych. Przekazanie wiedzy i umiejętności w zakresie źródeł finansowania oraz funkcjonowania rachunkowości w małej firmie.

Wymagania wstępne

Podstawowa wiedza z zakresu podstaw finansów przedsiębiorstw oraz rachunkowości finansowej.

Zakres tematyczny

Wykład: Pojęcie małej firmy - kryteria ilościowe i jakościowe. Miejsce i rola małych podmiotów w gospodarce. Formalno-prawne aspekty tworzenia i funkcjonowania małych firm. Źródła finansowania małego podmiotu gospodarczego - wewnętrzne i zewnętrzne, kryteria wyboru. Cel i zadania rachunkowości małej firmy. Uproszczone formy rachunkowości. Księgi rachunkowe i sprawozdania finansowe małych firm.

Ćwiczenia: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - podmiot, przedmiot, obowiązki ewidencyjne, zasady ustalania podatku dochodowego. Karta podatkowa - zakres, obowiązki ewidencyjne, zasady ustalania podatku dochodowego. Podatkowa księga przychodów i rozchodów -  podmiot, przedmiot, otwarcie, zasady prowadzenia, zamknięcie. Przykład ewidencji w księdze przychodów i rozchodów. Księgi rachunkowe w małej firmie - podmiot, przedmiot, zasady funkcjonowania, budowa, otwarcie i zamknięcie. Sprawozdania finansowe małych firm.

Metody kształcenia

Podczas wykładu wykorzystane zostaną następujące metody kształcenia: wykład konwencjonalny, wykład problemowy, dyskusja.

W czasie ćwiczeń wykorzystane zostaną następujące metody kształcenia: klasyczna metoda problemowa, dyskusja panelowa i wielokrotna, metoda przypadków, metoda sytuacyjna.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Zaliczenie wykładu odbędzie się w formie pisemnej. Warunkiem zaliczenia wykładu jest rozwiązanie testu sprawdzającego efekty kształcenia z wynikiem co najmniej 50% poprawnych odpowiedzi. W celu uzyskania oceny pozytywnej należy opanować treść wykładanego materiału oraz zapoznać się z literaturą obowiązkową. Kryteria oceny: bdb = 90-100%, db plus =80-89%, db = 70-79%, dst plus = 60%-69%, dst = 50-59% ndst = 0-49%

Ćwiczenia z przedmiotu kończą się zaliczeniem z oceną. Na ocenę z ćwiczeń składają się: pozytywna ocena z kolokwium (70%) oraz aktywność na zajęciach (30%).

Literatura podstawowa

Zadora H., Finanse małego przedsiębiorstwa w teorii i praktyce zarządzania, C.H. Beck, Warszawa 2009. 

Zawadzki A., Rachunkowość małych firm. Tom I, Difin, Warszawa 2017.

Zawadzki A., Rachunkowość małych firm. Zbiór zadań. Tom II, Difin, Warszawa 2017.

 

 

Literatura uzupełniająca

Tokarski A., Tokarski M., Voss G., Księgowość w małej i średniej firmie - uproszczone formy ewidencji, CeDeWu, Warszawa 2015.

Grzywacz J. (red.), Źródła finansowania działalności rozwojowej przedsiębiorstw w Polsce, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2016.

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr Janina Jędrzejczak-Gas (ostatnia modyfikacja: 24-04-2017 11:07)