SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Ekologia terenów uprzemysłowionych - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Ekologia terenów uprzemysłowionych
Kod przedmiotu 13.9-WB-BTD-ETU-W-S14_pNadGenBLPYA
Wydział Wydział Nauk Biologicznych
Kierunek Biotechnologia
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów drugiego stopnia z tyt. magistra
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2017/2018
Informacje o przedmiocie
Semestr 1
Liczba punktów ECTS do zdobycia 2
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • prof. dr hab. Leszek Jerzak
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 - - Zaliczenie na ocenę
Ćwiczenia 15 1 - - Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Celem przedmiotu jest przybliżenie zagadnień dotyczących ekologii obszarów zindustrializowanych i zurbanizowanych (tzw. industrial ecology) w myśl zrównoważonego rozwoju. Przedmiot opisuje rozwój lokalnych, regionalnych i globalnych problemów krążenia energii i materii biologicznej w zurbanizowanym środowisku. Przybliża zagadnienia potencjalnej roli przemysłu w redukcji obciążeń środowiska wywołanych działalnością człowieka w różnych dziedzinach gospodarczych. Opisuje cykl życia produktów od wydobycia surowców do produkcji dóbr z uwzględnieniem zagospodarowania odpadów. Celem przedmiotu jest również przybliżenie sposobów remediacji i rewitalizacji obszarów zdegradowanych.

Wymagania wstępne

Znajomość podstaw ekologii, zarządzania środowiskiem, ekonomii, ochrony środowiska.

Zakres tematyczny

WYKŁAD: Podstawowe pojęcia i definicje z zakresu przedmiotu, strategie zrównoważonego rozwoju, przepływ materii i energii – zagadnienia ekonomiczne i procesowe, planowanie cyklu życia produktu, przedłużanie żywotności produktów, ekowydajność produkcji, planowanie implementacji prośrodowiskowych w zarządzaniu, polityka ochrony środowiska zakładów przemysłowych, remediacja, rewitalizacja i rekultywacja obszarów zdegradowanych. ĆWICZENIA: Opracowanie i realizacja projektu wybranych elementów strategii zrównoważonego rozwoju w układzie człowiek-środowisko-gospodarka oraz rewitalizacji i rekultywacji obszarów zdegradowanych.

Metody kształcenia

WYKŁAD: wykład informacyjny z elementami wykładu problemowego w formie prezentacji. ĆWICZENIA: metoda podająca – pogadanka, projekty.

 

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

WYKŁAD: test w formie pisemnej (zawiera pytania otwarte i zamknięte) – ocena pozytywna powyżej 60% uzyskanych punktów. ĆWICZENIA: warunkiem zaliczenia jest uzyskanie pozytywnych ocen z projektów (prezentacja multimedialna) i kolokwium końcowego. Ocena ogólna przedmiotu to średnia arytmetyczna wszystkich zajęć składających się na przedmiot.

Literatura podstawowa

  • Ayres R., Ayres L. 2002. A Handbook of Industrial Ecology. Northampton.
  • Garner A., Keoleian G. 1995. Industial Ecology: An introduction. Pollution Prevention and Industrial Ecology. Ann Arbor. University of Michigan.
  • Allenby, B. (2006). Handbook of Input-Output Economics in Industrial Ecology', Sangwon Suh (Ed), Springer, 2009
  • Nielsen, Søren Nors (2007).

Literatura uzupełniająca

  • Ehrenfeld, John (2004).

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr Andrzej Jurkowski (ostatnia modyfikacja: 17-11-2017 09:56)