SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Tworzenie prawa miejscowego - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Tworzenie prawa miejscowego
Kod przedmiotu WX--TPM-POD17
Wydział Wydział Prawa i Administracji
Kierunek Prawo samorządu terytorialnego
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów podyplomowe
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2017/2018
Informacje o przedmiocie
Semestr 1
Liczba punktów ECTS do zdobycia 2
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr Norbert Banaszak
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Ćwiczenia - - 5
(w tym jako e-learning)
0,33
(w tym jako e-learning)
Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Zdobycie praktycznej wiedzy na temat projektowania i stanowienia aktów prawa miejscowego oraz innych aktów normatywnych z zakresu działalności jednostek samorządu terytorialnego; nabycie lub pogłębienie umiejętności redagowania przepisów prawnych o zróżnicowanych funkcjach z punktu widzenia struktury i przeznaczenia aktu prawnego, przy wykorzystaniu Zasad techniki prawodawczej; nabycie lub rozwinięcie zdolności syntetyzowania problemów wymagających interwencji legislacyjnej i wyrażania norm prawnych za pomocą przepisów; poznanie i utrwalenie specyfiki aktów prawa miejscowego wraz ze zwróceniem uwagi na najbardziej typowe błędy legislacyjne i redakcyjne w prawotwórstwie jednostek samorządu terytorialnego.

Wymagania wstępne

Brak.

Zakres tematyczny

  1. Ogólne zasady redagowania aktów normatywnych z uwzględnieniem charakteru aktów stanowionych przez organy jednostek samorządu  terytorialnego (przepisy powszechnie i wewnętrznie obowiązujące).
  2. Budowa aktu normatywnego, rodzaje przepisów, ich funkcje i umiejscowienie w strukturze aktu.
  3. Jednostki redakcyjne i systematyzacyjne w aktach normatywnych stosowane w legislacji samorządowej – hierarchia, prawidłowa konstrukcja wewnętrzna.
  4. Tytuł aktu normatywnego, jego elementy, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego określenia przedmiotu aktu.
  5. Podstawa prawna aktu jako pochodna kompetencji prawotwórczej w kontekście charakteru prawnego przepisów zawartych w akcie.
  6. Dyrektywy formułowania przepisów merytorycznych, specyfika języka prawnego samorządowych aktów normatywnych, ze szczególnym uwzględnieniem aktów prawa miejscowego.
  7. Załącznik jako element aktu normatywnego, jego funkcja i poprawna zawartość merytoryczna.
  8. Typowe techniki prawodawcze w legislacji samorządowej, odesłania, odnośniki do przepisów, „metryczki” aktów normatywnych.
  9. Przepisy zmieniające, istota nowelizacji i stosowanie prawidłowych technik nowelizacyjnych przez poprawne dodawanie, uchylanie i zmianę treści przepisów, z zastosowaniem odpowiednich schematów, szablonów i formuł słownych.
  10. Techniki prawodawcze związane z rozstrzyganiem problemów intertemporalnych związanych z aktami stanowionymi przez organy samorządu terytorialnego (formułowanie przepisów przejściowych i dostosowujących).
  11. Przepisy końcowe niezbędne dla uchylenia albo wejścia w życie aktu, zgodne z wymogami systemu prawnego i potrzebami prawodawcy samorządowego.
  12. Specyfika aktów stanowionych przez organy jednostek samorządu terytorialnego na przykładzie uchwał dotyczących planowania przestrzennego, pomocy społecznej, gospodarowania odpadami oraz utrzymania porządku i czystości.

Metody kształcenia

Ćwiczenia i zajęcia warsztatowe na przykładach i zadaniach przygotowanych przez prowadzącego. Rozwiązywanie kazusów zgłaszanych przez studentów.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Na ocenę z przedmiotu składają się wyniki osiągnięte na kolokwiach pisemnych lub ustnych (80%) oraz aktywność na zajęciach, w tym ewentualnie oceniane referaty studenckie (20%).

Literatura podstawowa

1.    Błachut M., Gromski W., Kaczor J., Technika prawodawcza, Warszawa 2008;

2.    Szafrański D. (red.), Zasady techniki prawodawczej w zakresie prawa miejscowego, Warszawa 2014;

 

 

Literatura uzupełniająca

1.    Dąbek D., Prawo miejscowe, Warszawa (wiele wydań);

2.    Czerw J., Krześnicki I., Działalność uchwałodawcza rady gminy ze wzorami uchwał procedur i pism, Municipium 2007;

Uwagi


Zmodyfikowane przez mgr Karolina Apanasowicz (ostatnia modyfikacja: 26-09-2017 07:54)